מימוש מניות צור שמיר סידר לאיסתא את הרבעון - דו"חות Q3 - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מימוש מניות צור שמיר סידר לאיסתא את הרבעון

חברת התיירות והנדל"ן הרוויחה 31 מיליון שקל ברבעון השלישי בעקבות רווח מכירת מניות צור שמיר וקפיצה ברווחי איסתא ספורט והנדל"ן בישראל

תגובות
סניף תל אביב של חברת איסתא
מוטי קמחי

רווח הון של 4 מיליון שקל ממכירת מניות חברת צור שמיר סידר לחברת איסתא גידול של 18% ברווח הנקי ברבעון שהושפע לרעה מעיתוי החגים. איסתא פעילה כסוכנת נסיעות קמעונאית לתיירות הפנאי ולשוק הנסיעות העסקיות ומחזיקה גם בהשקעות נדל"ניות שנועדו לאזן את תזרים המזומנים של החברה ואת התנודתיות ברווחיה על פי מחזורי העסקים בענף התיירות.

הכנסותיה של איסתא, שמנוהלת על ידי בעל השליטה אחישי גל (37%), ירדו ב-6.5% ברבעון השלישי של 2016 והסתכמו ב-203 מיליון שקל. הירידה בהכנסותיה של החברה נבעה מהעובדה שמרבית חגי תשרי חלו ב-2016 באוקטובר בעוד שב-2015 החגים צוינו בספטמבר.

עיתוי חגי תשרי הביא להסטת הכנסות מהרבעון השלישי לרבעון הרביעי של 2016. גורם נוסף לירידה בהכנסות היה הפסקת האיחוד של חברת אורטל (50%) שמשווקת שירותי תיירות בישראל ובחו"ל לגופים מוסדיים וארגונים ובהפקת כנסים ואירועים לשוק זה. חברה זו היא מנוע צמיחה חשוב לאיסתא, כך שהפסקת איחודה של החברה בהוראת רשות ניירות ערך פגעה בשורת ההכנסות של החברה.

הרווח הגולמי של איסתא ירד ב-1.9% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל ב-2015 והסתכם ב-84 מיליון שקל, שהם 41.4% מהמחזור בהשוואה ל-39.5% מהמחזור במקביל ב-2015. השיפור ברווחיות הגולמית נובע בין השאר מהגידול בפעילותה וברווחיות של איסתא בשוק הנדל"ן המניב. הרווח התפעולי של איסתא ירד ב-7.7% ברבעון השלישי של 2016 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2015 והסתכם ב-30 מיליון שקל.

הירידה ברווח התפעולי נבעה מהקיטון ברווח הגולמי, מעלייה של 4.6% בהוצאות המכירה והשיווק ל-45 מיליון שקל כתוצאה משינוי בהסכמי העמלות לסוכני הנסיעות.

לדברי שלמה גרזי סמנכ"ל הפסים של איסתא, השינוי שמקדים את תשלום העמלה ממועד מימוש הטיסה או חבילת התיירות למועד סגירת העסקה תימרץ להגדיל את ההכנסות אולם הביא במקביל לגידול בעמלות המשולמות להם.

מניית איסתא בשנה האחרונה

מניית איסתא בשנה האחרונה

גורמים אחרים לגידול בהוצאות המכירה והשיווק היו עלייה בשכר המינימום ועידכוני שכר אחרים. הגידול בהוצאות התפעול מותן כתוצאה מרישום רווח של 1.8 מיליון שקל משערוך נדל"ן להשקעה של החברה.

מנכ"ל איסתא, אחישי גל, מציין שהחברה מתייעלת ומתאימה את עצמה למעבר המתמיד של רכישת שירותי תיירות באמצעים דיגיטליים על ידי צמצום שטחי הסניפים ואיחוד מטות. לדבריו, החברה בוחנת מה העלות של כל דולר של מכירות באמצעות הסניפים ומנסים להקטין אותה כדי להקטין את הוצאות תפעול ולספק נקודת איזון נמוכה יותר לסניפים הפיזיים.

הרווח הנקי של איסתא גדל ב-18% ברבעון השלישי של 2016 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2015 והסתכם ב-31 מיליון שקל למרות הירידה ברווח התפעולי.

איסתא נהנתה מגידול חד בהכנסות המימון ל-6 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2016 בהשוואה ל-152 אלף שקל במקביל ב-2015. הכנסות המימון של איסתא נובעות מהעובדה שהחברה רוכשת מט"ח לפי השער היציג ומחייבת את לקוחותיה על פי שער המחאות והעברות שגבוה ב-0.7%, מהפרשי עיתוי בין התשלום ללקוחות לתשלומי הספקים ולדברי אחישי גל ביצועיה של החברה בתחום המימון היו חריגות לטובה ברבעון החולף.

המקור העיקרי לגידול בהכנסות המימון ברבעון השלישי של 2016 היה לדברי גל מכירת 35% מהחזקתה של החברה במניותיה של צור שמיר ברווח של 4 מיליון שקל. גל אומר שהחברה קיבלה לפני זמן רב לחסל את השקעותיה הפיננסיות והעיתוי הנוכחי של מכירת נתח ממניות צור שמיר החברה האם של ביטוח ישיר נבע מהעובדה שהמחיר הגיע להערכתה לרמה המצדיקה מימוש

גורם אחר לגידול ברווח הנקי היה עלייה של 27% בחלקה של איסתא ברווחי החברות המוחזקות ל-3.6 מיליון שקל. גרזי מסביר את הגידול בחלקה של החברה ברווחי החברות המוחזקות בעליה ברווחיה של חברת איסתא ספורט שמארגנת חבילות תיור לאירועי ספורט ונהנתה מהגאות בעסקים בשל האולימפיאדה בברזיל וכן מגידול ברווחיה של חברת אורטל, וברווחי קבוצת גוליבר שמחזיקה באתרי אינטרנט ואפליקציות בתחום התיירות  שאיסתא רכשה 49.9% ממניותיה בינואר 2016.

גל מציין שהפעילות של החברות המוחזקות ממחישה את הניסיון המתמיד של החברה להיערך לשינויים בענף התיירות ולהיכנס לנישות רווחיות כדי לשמור על קצב צמיחה מתון אך מתמשך.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם