דו"חות מעולים לאשטרום: תנופת הנדל"ן והתשתיות הקפיצה את הרווח הנקי ב-21% - דו"חות Q3 - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דו"חות מעולים לאשטרום: תנופת הנדל"ן והתשתיות הקפיצה את הרווח הנקי ב-21%

קבוצת הנדל"ן והתשתיות הרוויחה ברבעון השלישי ל 2016 כ-53 מיליון שקל ■ עיקר השיפור נבע מצמיחה חזקה במגזר הנדל"ן למגורים (אשדר), שבו נרשמה עלייה של כ-50% בהכנסות, לצד לצמיחה במגזרי התשתית בישראל ובחו"ל ■ המניה עולה 2.4%

תגובות
גיל גירון (מימין) ורמי נוסבאום, מנהלי אשטרום
ישראל הדרי

אשטרום המשיכה להציג גם ברבעון השלישי של 2016 גידול בהכנסות וברווחים הודות לתנופת הנדל"ן והתשתיות בישראל. הקבוצה, שבשליטת (58.7%) המשפחות נוסבאום, גירון, משורר, רובין וליפשיץ, הרוויחה ברבעון כ-52.8 מיליון שקל (מיוחס לבעלי המניות), זינוק של 21% ביחס לרבעון המקביל ב-2015. ברבעון המשיכה הקבוצה להציג גידול בצבר ההזמנות לכ-6.76 מיליארד שקל, עלייה של כ-16% לעומת סוף 2015, כך שמגמת הצמיחה עשויה להמשיך. המניה עולה 2.4%.

מנייתה של אשטרום – שהצטרפה לבורסה בשנת 2014 – עלתה מתחילת 2016 בכ-25%. שווי הקבוצה מסתכם כעת בכ-800 מיליון שקל -  נמוך ביחס לשווי של 950 מיליון שקל סמוך להנפקה. בין היתר, אשטרום שותפה בכמה פרויקטים של תשתיות מהגדולים בישראל, בהם כביש 531, נמל חיפה החדש, הרכבת הקלה בירושלים, ונמל התעופה החדש בערבה. בנוסף, החברה משווקת חומרי גלם לבנייה ויוזמת פרויקטים למגורים; וכן - שותפתה (50%) ברכבת הקלה בירושלים. לצד דבוקת השליטה, הקבוצה מוחזקת (18.9%) גם על ידי קבוצת ההשקעות אלייד, שבראשות יצחק סוארי.

"ברבעון השלישי רשמנו צמיחה בהכנסות וברווחים של כל מגזרי הפעילות המרכזיים", אמר רמי נוסבאום, יו"ר דירקטוריון אשטרום: "צבר העבודות שלנו מבטיח את המשך מגמת הצמיחה בפעילות בשנים הקרובות. תוצאות הרבעון השלישי הושפעו לחיוב בעיקר מהעלייה בהיקפי הפעילות במגזר הקבלנות והתשתיות בישראל, ומתוצאות טובות של החברות הבנות, אשדר ואשטרום נכסים. במסגרת פעילותנו בחו"ל, התחלנו לאחרונה בביצוע פרויקט משמעותי עבור ממשלת זמביה, ואנו רואים בפרויקטים מסוג זה, הממחישים את מגוון יכולותיה המורכבות של קבוצת אשטרום, את אחד ממנועי הצמיחה של הקבוצה לשנים הקרובות".

ברבעון השלישי נהנתה אשטרם מעלייה של כ-25% בהכנסותיה לכ-1.05 מיליארד שקל, בהשוואה לכ-839.6 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. עיקר הגידול בהכנסות נבע ממגזר יזמות נדל"ן למגורים בישראל (אשדר), שבו נרשמה עליה של כ-50% בהכנסות לכ-374.2 מיליון שקל, וכן מצמיחה של כ-12% בהכנסות ממגזר קבלנות בניה ותשתית בישראל לכ-505.9 מיליון שקל, לעומת כ-450.8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. כמו כן, נרשמה צמיחה בהכנסות מגזר קבלנות בניה ותשתית בחו"ל לכ-49.7 מיליון שקל, לעומת כ-27.8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

הרווח הגולמי של הקבוצה עלה ברבעון השלישי בכ-48% לכ-199.3 מיליון שקל. הרווחיות הגולמית (רווח גולמי כשיעורו מההכנסות) עלתה ברבעון לכ-19%, לעומת כ-16.1% ברבעון מקביל אשתקד. עיקר העלייה ברווח הגולמי וברווחיות הגולמית מיוחסת למגזר התשתיות בישראל, שבו עלה הרווח הגולמי בכ-19% לכ-39.5 מיליון שקל ברבעון השלישי. שיעור הרווח הגולמי במגזר זה עלה  לכ-7.8% מההכנסות ברבעון השלישי של 2016, בהשוואה לכ-7.4% ברבעון המקביל אשתקד.

הגידול ברווח הגולמי נתמך גם בשיפור בתוצאות במגזר יזמות נדל"ן למגורים בישראל (אשדר), שבו עלה הרווח הגולמי ברבעון בכ-126% לכ-86.8 מיליון שקל, בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. שיעור הרווח הגולמי המגזרי, שמושפע בין היתר מהעלייה החדה במחירי הדיור בישראל, עלה ברבעון לכ-23.2%, לעומת כ-15.4% ברבעון המקביל אשתקד.

במגזר קבלנות בניה ותשתיות בחו"ל, שבו פועלת הקבוצה באפריקה, עלה הרווח הגולמי לכ-13.8 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת כ-4 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. שיעור הרווח הגולמי במגזר זה עלה לכ-27.8% מההכנסות ברבעון השלישי, בהשוואה לכ-14.5% ברבעון המקביל אשתקד. עלייה זו נובעת מהתחלת עבודה בפרויקט בזמביה, שבו בונה הקבוצה יחידות דיור ומבני ציבור בשטח כולל של כ-122 אלף מ"ר, ומבצעת את עבודות התשתית סביב הפרויקט.

הגידול בפעילות בכל מגזרי הפעילות, לצד העלייה התלולה ברווחיות הגולמית, איפשרו לאשטרום להגדיל את הרווח התפעולי ברבעון ב-31% לכ-138.1 מיליון שקל, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. העלייה נרשמה למרות שברבעון המקביל אשתקד רשמה הקבוצה "הכנסות אחרות" בסך של כ-23.5 מיליון שקל, שנבעו בעיקר מעסקת סיטיפס (הרכבת הקלה בירושלים) וממימוש ברומניה. לחברה נבע תזרים של 147 מיליון שקל מפעילות שוטפת – כפול ביחס לרבעון המקביל.

ממאזנה של אשטרום עולה, כי נכון לסוף ספטמבר, לקבוצה מזומנים והשקעות לזמן קצר בהיקף של כ-1.39 מיליארד שקל. ההון העצמי המיוחס לבעלים הסתכם בכ-1.29 מיליארד שקל , כלומר הקבוצה נסחרת במכפיל של 0.62 על ההון – מכפיל נמוך, שנראה שאינו מתיישב עם ביצועיה התפעוליים של הקבוצה. אשטרום ציינה כי החל מהרבעון הראשון של 2017, בכוונתה לאמץ את התקן החשבונאי IFRS15. התקן, שמאפשר לבצע הכרה מוקדמת בהכנסה מחוזים עם לקוחות, עשוי להגדיל את ההון העצמי של אשטרום בכ-40-60 מיליון שקל.

מניית אשטרום בשנה החולפת

מניית אשטרום בשנה החולפת

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם