ללא אפי פיתוח: אפריקה רשמה הפסד ענק של 2.4 מליארד שקל

הגירעון המיוחס לבעלי המניות הגיע ל-199 מיליון שקל ■ רואי החשבון של אפריקה: "השווי הנכסי הנקי של החברה הינו שלילי בהיקף עצום"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אברהם נובוגרוצקי ולב לבייב
שלי אפלברג
שלי אפלברג

כפי  צפה הדירקטוריון, רשמה אפריקה ישראל הפסד חשבונאי עצום של 2.4 מיליארד שקל וגירעון המיוחס לבעלי המניות של 199 מיליון שקל ברבעון השלישי.  הגירעון נגרם בעיקר עקב מחיקה של 1.3 מיליארד שקל מההון העצמי בעקבות מכירת אפי פיתוח ומחיקתה מהספרים. בדו"חות החברה מתנוססת הערת "עסק חי" בשל חששם של רואי החשבון כי החברה לא יכולה להמשיך ולפעול כעסק.

דו"חותיה של אפריקה לא מותירים תקווה למחזיקי אגרות החוב שמנסים למצוא משקיע  חדש שיכנס לנעליו של לב לבייב. למרות הזרמות העתק מצד בעל השליטה בהיקף מצטבר של 765 מיליון שקל, מאז הסדר החוב הראשון של החברה בשנת 2010, אפריקה ישראל לא הצליחה לצאת מהמשבר אליו נכנסה.

היקף המזומנים הנדרש לצורך פירעון התחייבויות החברה בשנים הקרובות עולה באופן ניכר על יתרות המזומנים שבידה. נכון לסוף הרבעון השלישי של 2016 - החוב הפיננסי סולו של החברה (בניכוי קופת מזומנים של 75 מיליון שקל) הינו עצום - 2.25 מיליארד שקל.

השווי הנכסי הנקי של החברה הינו שלילי בהיקף עצום. אפריקה לא חשפה מספר זה בדו"חות אך בבית המשפט ביולי האחרון בעת מכירת אפי פיתוח טענה כי השווי הנכסי הנקי של החברה  הינו שלילי  מעל למיליארד שקל (כולל את נכסי והחוב של אפי פיתוח). כמו כן, שיעור התשואות בהם נסחרות אגרות החוב שלה הינו דו ספרתי כ-20%-25%. עובדה זו שוללת מעשית אפשרות למחזר את התחייבויותיה הפיננסיות של אפריקה ישראל בדרך של גיוס חוב חדש בשוק.

מחזיקי אגרות החוב מודעים לסכנה כי אם יעמידו את החוב הכולל - 2.3 מיליארד שקל- לפירעון מידי, הם יובילו את החברה לפירוק. לפיכך הם מנסים למצוא משקיע שירכוש את נכסי החברה. שווי השוק המצרפי שלהם הסתכם נכון ל-24 בנובמבר ב-1.8 מיליארד שקל (מתוכם 1.7 מיליארד שקל משועבדים). אסטרטגיה זו הובילה לכך כי סדרות כ"ו, כ"ז וכ"ח חילקו בינהם את כספי התמורה ממכירת אפי פיתוח.

בסוף הרבעון השלישי המאזן של אפריקה הסתכם ב-15.7 מיליארד שקל. בין נכסיה הבולטים ניתן למצוא: 56% ממניות אפריקה נכסים, 74% ממניות אפריקה מגורים ו-73% ממניות אפריקה תעשיות.  

מקורות הנזילות של אפריקה ישראל הינם בעיקר מדיווידנדים והחזרי חוב מהחברות הבנות הללו או מכירת ההחזקות בהן. היתרות הנזילות של אפריקה התכווצו ב-28% ל-1.448 מיליארד שקל כתוצאה מהקדמה של תשלומי קרן וריבית לסדרות והפרידה מאפי פיתוח.

בעקבות ביטול איחוד התוצאות עם אפי פיתוח נוצר קיטון של 867 מיליון שקל ברכוש השוטף שהסתכם בסוף תקופת הדו"ח ל-5.67 מיליארד שקל. עוד נוצר קיטון בשווי הנדל"ן להשקעה שהסתכם ב-4.9 מיליארד שקל, לעומת 8.48 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. השווי של הנדל"ן להשקעה בהקמה הסתכם ב-1.07 מיליארד שקל, לעומת 2.07 מיליארד שקל בתקופה המקבילה ב-2015.

הרווח מהשכרה והפעלת נכסים הסתכם ברבעון בכ-81 מיליון שקל לעומת רווח של כ-87 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015. הרווח מפעילות התעשייה הסתכם ברבעון ב כ-33 מיליון שקל לעומת רווח של כ-18 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

יתרת הנדל"ן להשקעה של הקבוצה הסתכמה ב-30 בספטמבר השנה בכ-4.9 מיליארד שקל, יתרת נדל"ן להשקעה בהקמה הסתכמה לסך של כ-1.1 מיליארד שקל, יתרת מלאי הבניינים למכירה (פרויקטים למגורים) הסתכמה ב כ-1.5 מיליארד שקל ויתרת מלאי הקרקעות של החברה הסתכמה בסך של כ-2 מיליארד שקל.

אברהם נובוגרוצקי (נובו), מנכ"ל אפריקה ישראל מסר לאחר פרסום הדו"ח: "המאמצים הרבים המושקעים בקידום הפיתוח העסקי ממשיכים לבוא לידי ביטוי בתוצאותיהן של מרבית החברות הבנות, ואנו שמחים לראות כי החברות קוצרות את פירות ההשקעה של השנים האחרונות. אפריקה נכסים ואפריקה מגורים מציגות תנופת עשייה שמתבטאת בביצועים התפעוליים של החברות. באפריקה תעשיות אנו ממשיכים לקדם מספר מהלכים לייצוב פעילותה. תוצאות הרבעון של החברה שמצויה עדיין בעיצומו של תהליך ההסדר עומדות בסימן עסקת מכירת אפי פיתוח לצד הפסד עמוק שנרשם בגינה".

מניית אפריקה בשנה החולפת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker