קבוצת דלק; רווח של 85 מיליון שקל ברבעון; תשובה מושך דיווידנד של 120 מיליון שקל - דו"חות Q3 - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קבוצת דלק; רווח של 85 מיליון שקל ברבעון; תשובה מושך דיווידנד של 120 מיליון שקל

קבוצת דלק סיכמה את תשעת החודשים הראשונים של שנת 2016 עם רווח נקי של כרבע מיליארד שקל; במהלך הרבעון נרשמה עלייה ברווחים בכל מגזרי הפעילות של הקבוצה

תגובות
אסי ברטפלד
עופר וקנין

קבוצת דלק הודיעה היום (ב') על חלוקת דיווידנד בסכום של 200 מיליון שקל לבעלי מניותיה, עם פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של 2016. חלקו של בעל השליטה (60.5%), יצחק תשובה, בדיווידנד צפוי לעמוד על כ-120 מיליון שקל. הדיווידנד יצטרף לחלוקות של 260 מיליון שקל שביצעה דלק מתחילת 2016, כך שחלקו של תשובה בדיווידנדים ב-2016 מגיע לכ-276 מיליון שקל. נכון לסוף ספטמבר 2016, לדלק קיימים רווחים ראויים לחלוקה של כ-1.9 מיליארד שקל.

מנייתה של קבוצת דלק עלתה בחצי השנה האחרונה בכ-10%, כך ששווי הקבוצה עלה לכ-9.3 מיליארד שקל, ביחס לשווי שוק של כ-15 מיליארד שקל באפריל 2014. לאחר פרבום הדו"חות, המניה עלתה בכ-1.2%. חלוקות הדיווידנד מתחילת השנה יעמידו את תשואת הדיווידנד למשקיעים (סך החלוקה למניה ביחס למחירה הנוכחי) על 5%, בהמשך לתשואת דיווידנד נאה של 5.3% ב-2015, ושל 4% ב-2014. בין  היתר, חלוקות הדיווידנד עשויות לשמש את תשובה לפירעון חוב פרטי שנטל בעבר מהבנקים, ושמניותיו בקבוצת דלק משועבדות כנגדו.

את תשעת החודשים הראשונים של 2016 סיכמה קבוצת דלק עם רווח נקי של כרבע מיליארד שקל, בהשוואה להפסד של 29 מיליון בתקופה המקבילה ב-2015; ורווח נקי של כ- 85 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2016, בהשוואה להפסד של 261 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. במהלך הרבעון השלישי נרשמה עלייה ברווחים בכל מגזרי הפעילות של הקבוצה, כמו גם צמצום משמעותי בהוצאות המימון, מ-564 מיליון שקל ברבעון המקביל ל-209 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2016.

הצמצום בהוצאות המימון נבע מעצירת ה"דימום" בתיק ההשקעות של הקבוצה, שכולל מניות של נובל אנרג'י – שותפתה של דלק לתגליות הגז - ומניות חברת האנרגיה האוסטרלית וודסייד. ברבעון השלישי של 2016 נמשכה ההתאוששות בשתי המניות, כך שתיק ההשקעות הניב רווח של כ-12 מיליון שקל ברבעון. יתרת ההשקעה במניות נובל וודסייד מסתכמת כעת בכ-370 מיליון שקל, לאחר שמרבית האחזקה מומשה ברבעונים האחרונים.

הפעילות בתחום האנרגיה וחיפושי הגז והנפט בישראל – המרוכזת בשותפויות דלק קידוחים ואבנר - המשיכה להשפיע לחיוב על תוצאותיה של הקבוצה. הפעילות תרמה לקבוצה רווח נקי של 120 מיליון שקל ברבעון, עלייה של כ-38% לעומת הרבעון המקביל ב-2015. הרווח המצטבר מתחילת השנה עמד על כ-307 מיליון שקל, בהשוואה ל-214 מיליון שקל ברבעון המקביל. העלייה החדה ברווח נבעה בעיקר מגידול בהכנסות ממכירת גז טבעי וקונדנסט בפרויקט תמר.

במהלך הרבעון המשיכה הקבוצה, באמצעות שותפויות הגז, בפעולות ליישום מתווה הגז. לפני כחודש החלו בקידוח "תמר 8" שנועד לשפר את ההפקה ממאגר תמר; המאגרים כריש ותנין נמכרו לחברת Energean Oil & Gas היוונית; נחתם הסכם העוגן המשמעותי לייצוא גז מלווייתן לחברת החשמל הלאומית של ירדן (NEPCO), כמו גם חוזה עם בתי הזיקוק של פז. בראשית השבוע חתמו השותפויות על הסכם למימון חלקן בפיתוח מאגר לוויתן, אבן דרך חשובה מאוד ומשמעותית לקראת קבלת החלטת ההשקעה.

איתקה ממשיכה להפסיד

מפעילת הקידוחים בים הצפוני איתקה, שאת השליטה (20%) בה רכשה קבוצת דלק באוקטובר 2015 בתמורה ל–260 מיליון שקל (66 מיליון דולר) המשיכה להפסיד גם ברבעון השלישי של 2016 – אם כי ההפסד היה מתון יחסית. הפסדי איתקה לפני מס הסתכמו בכ-7 מיליון דולר, ואולם שינוי במדיניות המס בבריטניה העמיקה את ההפסד המיוחס לבעלי המניות לכ-71 מיליון דולר. בקבוצת דלק החליטו לבטל הפרשה שבוצעה בעבר על ירידת ערך ההשקעה באיתקה, כך שכעת היא רשומה בספרים לפי יתרת השקעה של 69 מיליון דולר, בהשוואה לשווי שוק של 82 מיליון דולר, נכון להיום.

פעילות אספקת הדלקים, המרוכזת בידי החברה הבת (100%) דלק ישראל, סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 37 מיליון שקל, עלייה של 76%. הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) עלה ל-80 מיליון שקל, בהשוואה ל-63 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015. הגידול ברווח נרשם לאחר שהוצאות חד פעמיות ברבעון המקביל פגעו בתוצאות. חנויות הנוחות בתחנות התדלוק של דלק (מנטה) רשמו גידול של 10% במכירות בתשעת החודשים הראשונים של 2016, ל-640 מיליון שקל, בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2015.

גם בשני תחומי הפעילות הנותרים –הרכב והתשתיות– נהנתה דלק מגידול ברווחים. החברה הבת דלק רכב (22.5%), שמייבאת לארץ את דגמי מאזדה, פורד ו-BMW, תרמה 13 מיליון שקל לרווח הנקי של הקבוצה, בהשוואה ל-10 מיליון שקל ברבעון המקביל. חלקה של קבוצת דלק ברווחי החברה הבת IDE טכנולוגיות (50%), המחזיקה במתקני ההתפלה, עמדו ברבעון על 6 מיליון שקל, בהשוואה למיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015. במכרז למכירת IDE, שבעבר פורסם כי קבוצה סינית מובילה בו - לא נרשמת לפי שעה התקדמות.

נציגי יאנגו העבירו דו"חות כספיים

במהלך הרבעון השלישי הנפיקה קבוצת דלק שתי סדרות אג"ח להמרה בהיקף של 1.1 מיליארד שקל. כמו כן חתמה הקבוצה על הסכם מחייב למכירת כל אחזקותיה (52.31%) בחברת הביטוח הפניקס לקבוצת יאנגו הסינית בתמורה לכ-1.95 מיליארד שקל. בשבוע שעבר העבירו נציגי יאנגו, שביקרו בארץ, מסמכים ודו"חות לממונה על הביטוח, דורית סלינגר, במטרה שתאשר את העסקה.

לאחר תאריך המאזן, קרן ההשקעות TDR ביצעה פירעון מוקדם להלוואת מוכר שהעניקה לה בעבר קבוצת דלק בעת מכירת דלק אירופה. הפירעון המוקדם הכניס לקופתה של דלק כ-800 מיליון שקל, והניב רווח של כ-115 מיליון שקל שיוכר ברבעון הרביעי של 2016. בסמוך למועד פרסום הדו"חות הכספיים, לקבוצת דלק (סולו) יתרות מזומנים גדושה של 1.7 מיליארד שקל.

מניית קבוצת דלק בשנה החולפת

מניית קבוצת דלק בשנה החולפת

אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק: "קבוצת דלק מסכמת רבעון שלישי מוצלח, פיננסית ואסטרטגית. הדוח ברבעון השלישי, כמו גם התוצאות שמציגה קבוצת דלק לאורך כל השנה, מעידות על החוסן הפיננסי המשמעותי של קבוצת דלק, שמאפשר לנו לבסס את הפעילות הקיימת שלנו בתחום האנרגיה לצד בניה והרחבה של פורטפוליו האחזקות הבין לאומי של הקבוצה. החתימה על הסכם היצוא עם ירדן, ועם מספר שחקנים בשוק המקומי, והשלמת הסכם המימון הנדרש לשותפויות לפיתוח לוויתן, מקדמים את מועד החלטת ההשקעה הסופית לפיתוח לוויתן".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#