צבר ההכנסות העתידי של אנלייט 8.6 מיליארד שקל - דו"חות Q3 - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

צבר ההכנסות העתידי של אנלייט 8.6 מיליארד שקל

אנלייט צופה סגירה פיננסית של פרויקטים ב-250 מגה-ואט ■ המנכ"ל גלעד יעבץ: צפוי גידול דרמטי בביקוש לאנרגיה מתחדשת בישראל, בעקבות הירידה בעלות ההקמה של מתקנים פוטו-וולטאיים ■ אנלייט הפסידה 2 מיליון שקל ברבעון

2תגובות
תצלום אוויר של פרויקט חלוציות, חברת אנלייט
אנלייט אנרגיה

חברת אנלייט, שבשליטת שאול אלוביץ', הפסידה 2.1 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2016, לעומת רווח של 6.3 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015.

הכנסותיה של החברה - שיוזמת, מקימה ומפעילה תחנות כוח פוטו־וולטאיות ואנרגיית רוח - ירדו ב-87% ברבעון השלישי לעומת הרבעון המקביל ב-2015 והסתכמו ב-8 מיליון שקל. הירידה בהכנסות נובעת מהעובדה שברבעון המקביל זקפה אנלייט הכנסות מהקמת מתקן פוטו־וולטאי, שהספקו הוא 55 מגה־ואט, בחלוציות שבנגב המערבי.

הירידה בהכנסות אינה משקפת את הצמיחה בפעילותה של אנלייט ובהכנסותיה, ונובעת מהעובדה שהחברה מדווחת על הכנסותיה ממתקני החשמל הפוטו-וולטאיים בישראל לפי המודל של נכס פיננסי, שמיושם כשהחברה מקימה את המתקן לפי רגולציה שנקבעה בידי הממשלה, וכשערכו של המתקן לאחר סיום תקופת הזיכיון (ערך הגרט) אינו מהותי.

הביאור המגזרי שבוחן את הפעילות של העסק מנקודת ראותו של מקבל ההחלטות הראשי, כלומר המנכ"ל, ומציג את הפרמטרים התזרימיים של הפעילות הפוטו־וולטאית, מגלה שהכנסותיה של אנלייט ממכירת חשמל בישראל גדלו ב-31% ל-44 מיליון שקל. הגידול בהכנסותיה נובע מהפעלה מלאה של הפרויקט בחלוציות לעומת הרבעון המקביל ב-2015, שבו הופעל הפרויקט במשך חודשיים בלבד.

הרווח התפעולי של אנלייט מפעילות הפוטו-וולטאית בישראל ירד ב-8% ברבעון השלישי של 2016 לעומת הרבעון המקביל והסתכם ב-22.3 מיליון שקל.

הירידה ברווח התפעולי נובעת מהעובדה שברבעון השלישי של 2015 נהנתה עדיין אנלייט מתקופת גרייס על תשלום הריבית בגין ההלוואות שמימנו את פרויקט חלוציות, ואילו ברבעון השלישי של 2016 היא זקפה את תשלומי הריבית בגין פרויקט חלוציות בסכום של 23 מיליון שקל.

מניית אנלייט בשנה האחרונה

מניית אנלייט בשנה האחרונה

אנלייט, שמנוהלת בידי גלעד יעבץ, מחזיקה כיום בפרויקטים מניבים שהספקם הוא 86 מגה־ואט בישראל, ומקימה באירלנד פרויקט של אנרגיית רוח בהספק של 14 מגה־ואט. אנלייט מעריכה שיש סבירות גבוהה להגעה לסגירה פיננסית בשנה הקרובה לפרויקטים בהיקף של 250 מגה-ואט נוספים בתחום אנרגיית הרוח בקרואטיה, סרביה וישראל.

צבר ההכנסות הצפויות מחוזי חשמל מהפרויקטים של אנלייט לאורך תקופת ההפעלה שלהם מגיע ל-8.6 מיליארד שקל נכון לסוף הרבעון השלישי של 2016. 2.8 מיליארד מסכום זה הם בגין פרויקטים שהושלמו וחוברו לרשת החשמל, והיתרה - 5.8 מיליארד שקל - היא בגין הפרויקטים בעמק הבכא ברמת הגולן, קרואטיה וסרביה, שטרם נחתם בגינם חוזה למכירת חשמל ולא הושלמו. ואולם, הם נמצאים בשלבי פיתוח מתקדמים, ולהערכת אנלייט הם עשויים להגיע לסגירה פיננסית בשנה הקרובה.

יעבץ העריך שפעילותה של אנלייט בישראל ובעולם עומדת בפני גידול דרמטי בביקוש, בשל הירידה החדה בעלות החשמל הפוטו־וולטאי כתוצאה מירידה במחיר של הפנלים הסולריים ועלות העבודה, שהפכה את החשמל הפוטו־וולטאי לתחרותי כלכלית, גם בבחינה צרה של עלותו. כלומר, מבלי להתחשב בתועלות המשקיות של ייצור אנרגיה מתחדשת ובלתי מזהמת.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם