תשואות האג"ח והכנסות מהשקעות סידרו לכלל ביטוח רווח ברבעון השלישי

החברה רשמה ברבעון רווח של 186 מיליון שקל, לעומת הפסד של 105 מיליון שקל בתקופה המקבילה ■ כלל ביטוח הודיעה כי למרות העודף בהון שיש לה לפי דרישות סולוונסי 2 היא לא תחלק דיווידנד

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח
איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוחצילום: עופר וקנין

חברת הביטוח כלל ביטוח עברה לרווח כולל של 186 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2016, בין השאר בעקבות עלייה בתשואות האג"ח, כך עולה מהדו"חות שפירסמה החברה אתמול. ברבעון השלישי ב-2015 רשמה החברה הפסד כולל של 105 מיליון שקל. העלייה בתשואות האג"ח הביאה לכך שהחברה יכלה להקטין את כריות הביטחון שהיא נדרשת להעמיד. בעבר נאלצה החברה להגדיל את ההתחייבויות בגין ביטוחי חיים מבטיחי התשואה (ביטוחי מנהלים). החברה מציינת עוד כי גם הכנסות מהשקעות תרמו למעבר לרווחיות..

ואולם, בתשעת החודשים הראשונים של השנה רשמה החברה הפסד כולל של 356 מיליון שקל, לעומת רווח כולל של 129 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. היקף הנכסים המנוהלים בקבוצה בסוף הרבעון השלישי של 2016 הסתכם ב-174 מיליארדי שקל, לעומת 168 מיליארד שקל בסוף 2015.

אחד הסעיפים החשובים כיום בדו"חות הכספיים של חברות הביטוח הוא ההיערכות לקראת תקנות סולוונסי 2. מדובר בתקנה אירופית שנועדה לבחון כיצד ההון של החברה תואם את הסיכונים העסקיים, כפי שהם באים לידי ביטוי בפעילות השוטפת של החברה. לפי המבחנים שכלל ביטוח ביצעה, המבוססים על תמהיל ההשקעות וההתחייבויות הביטוחיות ל-31 בדצמבר 2015, לחברה יש עודף בהון לפי דרישות סולוונסי 2. החברה ציינה עוד כי למרות העודף היא לא תחלק דיווידנד.

במגזר חיסכון ארוך טווח נרשם הפסד כולל לפני מס של 528 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2016, לעומת הפסד של 31 מיליוני שקל בתקופה המקבילה. הרווח הכולל בתחום ברבעון הסתכם ב-115 מיליון שקל, לעומת הפסד כולל בסך 131 מיליון שקל בתקופה המקבילה. המעבר לרווח נובע בעיקר משחרור עתודות הביטוח בסך 101 מיליון שקל, לעומת 32 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. זאת לנוכח העלייה בעקום הריבית חסרת הסיכון; שיעור התשואה המוערכת בתיק הנכסים המוחזקים כנגד התחייבויות הביטוח; קיטון בעתודות לגמלה, בעקבות גידול בהערכות לגבי ההכנסות העתידיות (פקטור K) מפוליסות קצבה נדחות המשתתפות ברווחים; ועדכון הריבית המשמשת לבדיקת נאותות העתודות (LAT).

במגזר הביטוח הכללי ההפסד הכולל לפני מס הסתכם ב-3 מיליון שקל ברבעון, לעומת רווח של 11 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. ברבעון השלישי נרשם עדכון להפרשה בגין השלכות אפשריות של תיקון לתקנות ההיוון, בעקבות המלצת ועדת וינוגרד בסכום של כ-4 מיליון שקל. בנטרול ההפרשה היה נרשם רווח של כמיליון שקל, לעומת רווח של 11 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

הקיטון ברווח ברבעון נובע בעיקר מהתפתחות שלילית בתביעות, שקיבלה ביטוי במודל האקטוארי בענף חבות מעבידים, בהשוואה להתפתחות חיובית בתחום זה בתקופה המקבילה אשתקד.

בתחום ביטוחי הבריאות הרווח הכולל ברבעון הסתכם ב-130 מיליון שקל, לעומת רווח כולל של 18 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הגידול ברווח נובע בעיקר מבדיקת נאותות העתודות (LAT), שהביאה ברבעון לשחרור עתודה של 52 מיליון שקל. זאת בגין פוליסות סיעוד שאינן תלויות תשואה בסכום של 43 מיליון שקל, ובגין פוליסות סיעוד תלויות תשואה בסכום של 9 מיליון שקל. מדובר בתוצאה דומה לתקופה המקבילה אשתקד.

בנטרול הפרשה זו הרווח הכולל לפני מס היה מסתכם ב-78 מיליון שקל, לעומת רווח כולל של 18 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הגידול ברווח נובע בעיקר מגידול מהכנסות מהשקעות מעבר לנדרש לכיסוי ההתחייבויות הביטוחיות.

מניית כלל ביטוח בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker