עליות ערך והכנסות מימון הקפיצו את הרווח של גזית גלוב למרות קיפאון בהכנסות משכירות - דו"חות Q3 - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עליות ערך והכנסות מימון הקפיצו את הרווח של גזית גלוב למרות קיפאון בהכנסות משכירות

שיעורי התפוסה בנכסי הקבוצה ירדו מעט אך נותרו גבוהים ■ הרווח התפעולי תזרימי בניכוי השפעות חד פעמיות ירד ב-9%, והסתכם ב-144 מיליון שקל ■ בלידר שוקי הון מעניקים למניית גזית מחיר יעד הגבוה ב32% ממחירה בשוק

מרכז קניות של גזית גלוב בפולין

חברת הנדל"ן המניב גזית גלוב, שבשליטת חיים כצמן ודורי סגל, רשמה ברבעון השלישי של 2016 רווח נקי (מיוחס לבעלי המניות) של 381 מיליון שקל, בעיקר בזכות עלייה בערך הנדל"ן של החברה. עם זאת, החברה לא הצליחה להציג צמיחה בהכנסות משכירות. זה הוא הרבעון הרווחי השני של החברה, לאחר שברבעון הראשון של 2016 רשמה הפסד של 195 מיליון שקל בעקבות מכירת חברת התשתיות והבניה א. דורי.

על פי דו"חות הקבוצה, שהתפרסמו ביום רביעי, כמעט שלא חל שינוי בהכנסות השכירות נטו (NOI) ברבעון השלישי ביחס לרבעון המקביל, והסתכמו ב-1.06 מיליארד שקל, ירידה של פחות מ-0.5%. בנטרול שערי חליפים ה-NOI גדל בכ-0.3%.

חיים כצמן, בעל השליטה בגזית גלוב

גזית גלוב השקיעה ברכישה, הקמה ופיתוח של נדל"ן להשקעה כמיליארד שקל במהלך הרבעון החולף, והדבר הביא לעליית ערך נדל"ן להשקעה ונדל"ן להשקעה בפיתוח נטו של 291 מיליון שקל, בעוד שברבעון המקביל ב-2015 לא נרשם שינוי בסעיפים אלה.

העלייה נבעה מעליות ערך נכסים של החברות הבנות: אקוויטי וואן, הפועלת בארה"ב שרשמה עליית שווי של 178 מיליון שקל; פירסט קפיטל, הפועלת בקנדה, שרשמה עליית שווי של 135 מיליון שקל; וסיטיקון, הפועלת בפינלנד, שרשמה ירידה בעקבות ירידה מתונה בשיעורי ההיוון. השווי ההוגן של נכסי גזית ברזיל ירד ב-31 מיליון שקל ברבעון החולף. בסך הכל מדובר בהמשך פעילות השבחת נכסים מוצלחת של הקבוצה, לאחר שגם ברבעון הקודם הציגה עליות ערך של כ-572 מיליון שקל.

הרווח התפעולי תזרימי בניכוי השפעות חד פעמיות (FFO) של גזית גלוב ירד בקרוב ל-9% ביחס לרבעון המקביל, והסתכם ב-144 מיליון שקל (0.74 שקל למניה) לעומת כ-142 מלין שקל ברבעון המקביל. זאת, לדברי החברה, בעיקר בשל השפעות שערי מט"ח, הנפקת מניות שהושלמה בסוף 2015 ומכירת מניות של החברות הבנות.

על ירידת ה-FFO השפיעו, בין היתר, מכירת 3% מאקוויטי וואן, 3.5% ממניות פירסט קפיטל והנפקת מניות של גזית גלוב - אשר מקטינים את חלקה של החברה ב-FFO. כמו כן, פירסט קפיטל (קנדה) נפגעה מהיחלשות המטבע הקנדי. לירידה ב-FFO התייחס עדי ימיני, סמנכ"ל הכספים בחברה בשיחה עם TheMarker: "אנו רואים צמיחה עקבית ב-FFO למניה של 7% מתחילת השנה, בזמן ששערוכי הנדל״ן עלו משמעותית, למרות השפעה של שערי מט״ח".

הוצאות ההנהלה וכלליות של גזית גלוב ירדו בכרבע והסתכמו ב-161 מיליון שקל. זאת בשל הוצאות על רכישת נכסים בנורווגיה על ידי סיטיקון ביולי 2015.  הוצאות אחרות הסתכמו ב-25 מיליון שקל ברבעון, ירידה של כ-100 מליון לעומת הרבעון המקביל ב-2015. הירידה בהוצאות תרמה לזינוק ברווח התפעולי של הקבוצה, שצמח ב-51% והסתכם בקרוב ל-1.18 מיליארד שקל.

דורי סגל
דודו בכר

סביבת הריביות הנמוכות תרמה לתוצאות חיוביות גם בסעיפי המימון של הקבוצה. הוצאות מימון ירדו ב-8% והסתכמו ב-503 מיליון שקל (בשל גיוס חוב לזמן ארוך בשנה החולפת בריבית נמוכה מזו ששולמה על החוב שנפרע במהלך התקופה; וכן בשל הפסד של 14 מיליון שקל מעסקות גידור מטבע בתקופה המקבילה ב-2015).

הכנסות המימון רשמו זינוק של 970%, לכ-311 מיליון שקל, הודות לרווח של 218 מיליון שקל משערוך נגזרים פיננסים והכנסות ממימוש ניירות ערך ודיווידנד של כ-61 מיליון שקל.

הרווח לפני מס עמד על 986 מיליון שקל, פי 3.8 מהרווח ברבעון המקביל אשתקד.  הרווח הנקי של החברה גדל פי ארבעה ל-869 מיליון שקל. הרווח המיוחס לבעלי המניות הסתכם בכ-381 מיליון ש"ח (1.98 ש"ח למניה בדילול מלא), לעומת הפסד של  כ-92 מיליון ש"ח (0.52 ש"ח למניה) ברבעון המקביל. החברה תחלק דיווידנד רבעוני של 0.35 שקל למניה.

שיעור התפוסה בנכסי הקבוצה נותר גבוה, אך ירד בשיעור קל, ובסוף הרבעון השלישי עמד על 95.3% לעומת 95.8% בסוף 2015. בצפון אמריקה שעורי התפוסה נשארו ברמה דומה לרמתם ברבעון המקביל, ובאירופה נרשמה ירידה מסויימת, בעיקר בנכסי החברות הבנות ארטיום וסיטיקון (ירידה של 0.6% ו-0.7% בהתאמה).

מוקדם יותר החודש חתמה גזית גלוב על עסקת ענק למיזוגה של חברת הבת, אקוויטי וואן, עם ריג'ינסי האמריקאית, עסקה שתיצור את חברת המרכזים המסחריים הגדולה בארה"ב. גזית גלוב תחזיק ב-13.2% ממניות החברה המאוחדת, שנכסיה יגיעו לשווי של 15.6 מיליארד דולר, ושווי השוק שלה יסתכם בכ-11.7 מיליארד דולר.

העסקה צפויה לתרום לרווח של כמיליארד שקל עבור גזית גלוב, ולהביא לחיסכון בהוצאות הנהלה בהיקף של כ-6 מיליון שקל בשנה. חיים כצמן, שהיה יו"ר אקוויטי וואן, ישמש כסגן יו"ר החברה המאוחדת. אירוע משמעותי נוסף שהתרחש לאחרונה, ולא בא לידי ביטוי בדו"חות הכספיים, הוא רכישת 33% מהבעלות על קניון Shopping Cidade Jardim בעיר סאו פאולו על ידי גזית ברזיל (חברה בת בבעלות מלאה) בתמורה לכ-130 מיליון דולר. כמו כן, החברה הגדילה והאריכה את מסגרת האשראי בקבוצת סיטיבנק הבינלאומית לכ-1.4 מיליארד שקל. "מהלך זה יאפשר לנו לגוון את מקורות האשראי באמצעות הסטה של חלקם לשוקי המימון הבינלאומיים", אמר לוין.

בלידר שוקי הון ציינו כי הסיפור הגדול בגזית גלוב הוא עסקת המיזוג בין ריג'נסי ואקוויטי וון, עליה הודיעה עליה בשבוע שעבר. "כפי שציינו בעבר, אנו מאד מרוצים מהעסקה וסבורים כי הדבר ממצב את גזית גלוב בעמדה טובה יותר להמשך יצירת ערך מהנכסים" נמסר מלידר שוקי הון, "זאת במיוחד לאור המחירים הגבוהים בשווקים הגלובליים, שהופכים את ההשקעה בנדל"ן למאתגרת יותר". בלידר בחרו להותיר את המלצתם על המניה ב"תשואת יתר" ועידכנו את מחיר המניה ל-44 שקל, מחיר הגבוה ב-32% ממחירה בשוק.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#