ההנחה בשכירות שניתנה למגה הורידה את הרווח הנקי של רבוע נדל"ן ב-20%

יינות ביתן ונאמני מגה גרעו 4.4 מיליון שקל מההכנסות ■ גורמים נוספים לירידה בדמי השכירות שגבתה רבוע נדל"ן היו מכירת שני סניפים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון

חברת רבוע כחול נדל"ן מתאוששת בהדרגה מקריסתה של מגה קמעונאות, החברה האחות לשעבר. הרווח הנקי של רבוע נדל"ן, שמנוהלת בידי זאב שטיין, היה 24 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2016 - ירידה של 20% בהשוואה לרבעון המקביל ב–2015. הכנסותיה של רבוע נדל"ן מדמי שכירות ירדו ב–16% ברבעון השלישי לעומת הרבעון המקביל - ל-49 מיליון שקל.

הירידה בדמי השכירות שגבתה החברה נובעת מהעובדה שנאמני מגה וחברת יינות ביתן, שרכשה את מגה קמעונאות החל ביולי 2016, לא שילמו לה סכום של 4.4 מיליון שקל. יינות ביתן חייבת לרבוע נדל"ן 2.1 מיליון שקל, משום שהיא ממשיכה לנכות 9% מדמי השכירות שמגיעים לרבוע נדל"ן, כחלק מההסכם בין רבוע נדל"ן לחברה האחות מגה קמעונאות - שבו נקבעה הנחה של 9% בדמי השכירות לתקופה של שנתיים.

זאב שטייןצילום: עופר וקנין

רבוע נדל"ן תבעה מיינות ביתן לשלם לה 2.1 מיליון שקל, ומנאמני מגה לשלם לה עוד 2.3 מיליון שקל, בטענה שלפי ההסכם מנובמבר 2015 - ההנחה שניתה בטלה בינואר 2016, לאחר שמגה ביקשה הקפאת הליכים. סמנכ"לית הכספים, שלומית טייב, ציינה שההכנסה המקסימלית שרבוע נדל"ן תאבד אם יינות ביתן תמשיך לנכות 9% מדמי השכירות עד נובמבר 2017 היא 6 מיליון שקל.

דירוג האשראי עלה

גורמים נוספים לירידה בדמי השכירות שגבתה רבוע נדל"ן היו מכירת שני סניפים, כולל סניף בכרמיאל, שנמכר ביולי; וירידה בדמי השכירות הממוצעים של 20 סניפי You, תת הרשת של מגה קמעונאות, שנמכרו בסוף 2015 ובתחילת 2016 לרשתות אחרות.

רבוע נדל"ן רשמה הכנסה של 6.1 מיליון שקל ברבעון השלישי מקיצור תקופת הגרייס על תשלום שכר הדירה בחוזי השכירות של הרשתות שרכשו את הסניפים מ–You, וכן מירידה של 1.5% בריבית ההיוון של הסניפים שמושכרים למגה, לאחר העברת השליטה בה ליינות ביתן.

העברת השליטה במגה קמעונאות ייצרה לרבוע נדל"ן רווח גם בחברה הבת, שבבעלותן השווה של רבוע נדל"ן וקיבוץ אייל, שמפעילה את המרכז הלוגיסטי בקיבוץ אייל. ההודעה של מגה על החלטתה להמשיך לשכור את המרכז הלוגיסטי עד סוף תקופת החוזה ב-2029 היתה הגורם העיקרי לרווחי שיערוך נטו של 2.5 מיליון שקל, שרשמו החברות המוחזקות של רבוע נדל"ן. חלקה של רבוע נדל"ן ברווחי החברות המוחזקות גדל ל-4.2 מיליון שקל, לעומת 1.8 מיליון שקל ברבעון המקביל ב–2015.

שטיין מציין כי שנה לאחר כניסתה של מגה לתהליך של הגנת נושים, רבוע נדל"ן השכירה 20 סניפים של You בשטח כולל של 66 אלף מ"ר; הקטינה את חשיפתה למגה קמעונאות ל–38% מדמי השכירות, בהשוואה ל–60% לפני המשבר; וזכתה להעלאת דירוג אשראי בידי מידרוג ל–A2 עם תחזית דירוג יציבה, ולדירוג A פלוס עם תחזית דירוג יציבה ממעלות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker