הגרמנים רוצים מגבונים - ושווי על בד זינק לשיא של 600 מיליון שקל

יצרנית המטליות הלחות, שבשליטת מושב משואות יצחק, רשמה זינוק של 70% ברווח התפעולי לכ-27 מיליון שקל ■ הזינוק מיוחס בעיקר לביצועים החזקים של שוק המגבונים הלחים בגרמניה, שבו נרשמה במהלך הרבעון צמיחה של 15% בהכנסות לכ-238 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל על בד

החברים במושב השיתופי־דתי משואות יצחק, הנמצא בקרבת אשקלון, יכולים להיות מרוצים. לאחר זינוק של כ–70% בתוך ארבעה חודשים (ו–60% מתחילת 2016), שווייה של יצרנית המטליות הלחות על בד שבשליטת משואות יצחק (58.7%) הגיע היום לשיא, לאחר שחצה לראשונה רף של 600 מיליון שקל. השווי מגלם לכל אחד מכ–700 חברי המושב — שהתמחו בעבר בגידול מלונים ופרי הדר, ובענפי הרפת והלול — שווי של כחצי מיליון שקל על הנייר.

על בד מייצרת מגבונים לחים, מוצרי היגיינה נשית ומוצרי ספיגה, הנמכרים ברשתות שיווק גדולות באירופה ובארה"ב, בהן Walmart, ,CVS Target, ,Walgreens ,Tesco Carrefour, Lidl ו–Aldi. כ–70% מהייצור של החברה הוא למותג פרטי של רשתות (Private Label) ו–30% למותגים של חברות אחרות. הזינוק במניית החברה הוא בשורה טובה גם לציבור, המחזיק ב–41.3% מעל בד באופן ישיר (9.8%) ובאמצעות הגופים המוסדיים (31.5%).

"על בד צומחת לאורך השנים, והיא חברה מאוד יציבה", אמר דן מסיקה, מנכ"ל על בד. "ברבעונים האחרונים הצגנו שיפור תפעולי, שנשמר מרבעון לרבעון, וגידול מתמשך במכירות. אני מניח שהשוק מבחין במהלכים שביצענו, כך שהאמון בחברה גדל ומשקיעים חדשים מגיעים. אנחנו מרוצים מאוד מכך שמהלכי ההתייעלות בעל בד ברבעונים האחרונים מניבים פרי והובילו לצמיחה הרבעונית".

היום עלתה מניית על בד בכ–4%, במחזור יומי של כ–550 אלף שקל – פי שניים מהממוצע ב–90 ימי המסחר האחרונים. העלייה במניה מיוחסת לתוצאות הכספיות שפירסמה החברה, שהמשיכו את המגמה החיובית מהרבעונים האחרונים. הרווח התפעולי ברבעון השלישי הסתכם ב–26.8 מיליון שקל (7% מהמחזור), גידול של 70% בהשוואה לרווח תפעולי של 15.8 מיליון שקל (4% מהמחזור) ברבעון המקביל אשתקד. הרווח התפעולי בתשעת החודשים הראשונים של 2016 הסתכם ב–74.6 מיליון שקל — קפיצה של כ–30% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

מפעל על בד

במקביל, הכנסותיה של על בד ברבעון גדלו ב–4% ביחס לרבעון המקביל והסתכמו ב–392 מיליון שקל. הצמיחה ברבעון השלישי וברבעונים הקודמים מיוחסת לשוק הגרמני, ובעיקר לרשת Lidl, שהגבירה את קצב רכישת המגבונים מעל בד בצורה משמעותית.
"בגרמניה אנחנו עובדים עם אחד הקמעונאים הגדולים בשוק. קשה לי להגיד בדיוק מה גרם לגידול בביקושים בגרמני, אך יכול להיות שיש קשר לכך שמספר המהגרים בגרמניה גדל בתקופה האחרונה, וזה יכול להיות גם כתוצאה משיעורי הצמיחה הגבוהים. ללא ספק אנחנו עובדים עם הרשתות שהכי צומחות בשוק כיום", אמר מסיקה.

ההכנסות בתחום המגבונים הלחים מהשוק הגרמני הסתכמו ברבעון השלישי ב–238 מיליון שקל — זינוק של 15% ביחס לרבעון המקביל ב–2015. שיעור ההכנסות בגרמניה הוא יותר ממחצית מכלל ההכנסות של על בד. הרווח המגזרי הסתכם ב–14.2 מיליון דולר, לעומת 12.7 מיליון דולר ברבעון המקביל. גם בישראל גדלו ההכנסות של על בד ממגבונים לחים ב–2% ל–118 מיליון שקל. לעומת זאת, בשוק המגבונים הלחים בארה"ב המכירות קטנו ב–5% אל מתחת ל–40 מיליון שקל, בעיקר כתוצאה מתחרות מול יצרנים סיניים.

סיבה שנייה לשיפור בתוצאותיה הכספיות של על בד היא תוכנית ההתייעלות שמיישם מסיקה בחברה בשנה וחצי האחרונות, המתמקדת בעיקר בשכבת הניהול. "כשנכנסתי לתפקיד החלטתי להחליף את כל מנהלי המפעלים בארה"ב ובישראל, למעט המפעל באירופה שעבד בצורה טובה. בנוסף, ביטלנו שכבת ניהול באתרים בישראל. יצרנו שיטת ניהול שונה, הגדלנו התפוקות בקווים והקטנו את הפחת".

לצד הגידול ברווח התפעולי, על בד רשמה ברבעון השלישי גידול של 35% ברווח התפעולי התזרימי (EBITDA) — המגלם את הרווח התפעולי לפני הוצאות מימון ומס, ובנטרול סעיפים לא תזרימיים כמו פחת והפחתות — ל–42 מיליון שקל. ה–EBITDA בתשעת החודשים הראשונים של 2016 הסתכם ב–120 מיליון שקל, גידול של 15% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. את הרבעון השלישי של 2016 סיימה על בד עם רווח נקי של 15.7 מיליון שקל — גידול של 24% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. החברה הודיעה כי תחלק 20 מיליון שקל כדיווידנד לבעלי המניות. מאז 2013 חילקה החברה 68 מיליון שקל כדיווידנד, ותשואת הדיווידנד (היקף הדיווידנד לעומת שווי השוק) נעה בין 3% ל–6%. הרווחים הגדילו את הונה העצמי של החברה ל–514 מיליון שקל, 38% מסך המאזן.

מניית על בד בשנה האחרונה

מנוע הצמיחה — מטליות לחות מתכלות

בדו"חות עידכנה על בד כי במהלך הרבעון קיבלה אישור ממרכז ההשקעות להגדלת ההשקעה במפעל החדש שמוקם בדימונה עד לסכום של 150 מיליון שקל, וכן למענק של 20% מסך ההשקעה. המפעל החדש יתמקד בקטגוריה ייחודית של מוצרים, נייר טואלט לח, שהוא נייר פריק ושטיף שניתן להשלכה לאסלה ללא סתימת צינורות הביוב. עלות הבנייה של המפעל הגיעה ל–210 מיליון שקל, הרבה מעבר לתכנון המקורי (160 מיליון שקל).

"למעשה, השלמנו את הקמת המפעל החדש, ואנחנו ממתינים לחיבורו לחשמל. נייר הטואלט הלח המתכלה הוא קטגוריה שנהנית מצמיחה שנתית דו־ספרתית של 10%–12%. זו היתה הסיבה שנכנסנו להשקעה בתחום. כיום אנחנו רוכשים בדים כאלה. אנחנו שחקן משמעותי באירופה, ומקווים שגם בארה"ב נהפוך לשחקנים מרכזיים בתחום. המפעל יתחיל לייצר ברבעון הראשון של 2017", אמר מסיקה.

מסיקה העריך שהרווחיות שהציגה על בד תימשך גם ברבעונים הבאים. לדבריו, ברבעון השלישי נבחרה על בד לשמש ספק של טמפונים ברשת שיווק מובילה באירופה, וכן ספק מוצרי ספיגה לרשת שיווק גדולה בארה"ב, כך שסך ההזמנות השנתיות הצפויות משני הלקוחות, לצד הייצור מהמפעל החדש בדימונה, יסייעו למגמת הצמיחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker