הרווחיות הנמוכה של המשביר 365: סיימה בהפסד למרות עלייה במכירות

ההפסד נבע בעיקר משחיקה ברווחיות הגולמית, הפסדים במיזם ההסעדה 365 טכנולוגיות, ושערוך שלילי של האופציות שניתנו להפניקס והכשרה ביטוח ■ 365 טכנולוגיות עדיין אינה מייצרת הכנסות וכבר הפסידה מאז 2014 כ-30 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף של המשביר לצרכן בתל אביבצילום: ניר קידר
ערן אזרן
מניית המשביר 365 בשנה האחרונה

קבוצת המשביר 365, שבשליטת רמי שביט, הפסידה ברבעון השני של 2016 כ-12 מיליון שקל, ובסך הכול רשמה הפסד של 22 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2016. ההפסד נבע בעיקר משחיקה ברווחיות הגולמית, הפסדים במיזם ההסעדה 365 טכנולוגיות, ועלייה תלולה בהוצאות המימון, שמיוחסת ברובה לשערוך חשבונאי של התחייבויות בגין אופציות. עם זאת, החברה הציגה שיפור במכירות בתי הכל בו ורשת ניו-פארם.

הכנסותיה של המשביר עלו ברבעון השני של 2016 בכ-7.8% לכ-444 מיליון שקל, בהשוואה לכ-412 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. החברה רשמה ברבעון גידול של כ-9% במכירות בסניפים זהים לעומת הרבעון המקביל אשתקד; ועלייה של 8% בפדיון למ"ר. הגידול הושפע בעיקר מעיתוי חג הפסח שחל השנה ברבעון השני של השנה, בהשוואה לרבעון הראשון בתקופה המקבילה.

במגזר בתי הכלבו עלו ההכנסות ברבעון השני לכ-259 מיליון שקל, בהשוואה לכ-243 מיליון שקל, כלומר גידול של 6.5%. הרווח התפעולי לפני דמי ניהול עלה ברבעון לכ-10.7 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של כ-9.7 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. השיפור ברווח התפעולי נבע מתכנית ההתייעלות והרה-ארגון שמבצעת בחברה, לצד הגידול בהכנסות כתוצאה ממועד חג הפסח, קמפיינים שיווקיים והרחבת הקולקציה בחנויות.

במגזר הדראגסטורים, בו נכללות תוצאות ניו-פארם, נרשם ברבעון השני גידול של 9.8% בהכנסות לכ-179 מיליון שקל, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. למרות הגידול החד בהכנסות, הרווח התפעולי לפני דמי ניהול הסתכם במחצית בכ-1.3 מיליון שקל (כ-1% מההכנסות), בהשוואה לכ-3.6 מיליון שקל (כ-2% מההכנסות) בתקופה המקבילה. מדובר בשולי רווח נמוכים מאוד, המלמדים שהמשביר ממשיכה להתקשות בניהול אפקטיבי של הרשת. המשביר מסרה כי בכוונתה לפעול ברבעונים הבאים להעברת ניהול סניפי ניו-פארם לזכיינים, במטרה להרחיב את נתחי שוק.

המגזר שהעיב על דו"חות המשביר היה מיזם ההסעדה 365 טכנולוגיות, שבו נרשם הפסד של 3.6 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 4.2 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015, וזאת בהמשך להפסד של קרוב ל-30 מיליון שקל בין ינואר 2014 לסוף הרבעון הראשון של 2016. פעילות המגזר כוללת מערכת לניהול הסעדה לארגונים (מחוץ לישראל) וניהול מערכות תשלומים מתקדמות למזון, בין היתר באמצעות הסלולר. מדובר בפעילות הדומה לזו של חברת ההסעדה סיבוס, שנמכרה בעבר בהצלחה. המשביר טרם רשמה הכנסות מתחום פעילות זה. המשביר הדגישה כי היא במשא ומתן לשיצוף פעולה אסטרטגי עם גורם בינלאומי, ובכוונתה ללוות את המהלך בגיוס הון ממשקיעים.

למרות העלייה במכירות, עברה החברה בשורת הרווח התפעולי להפסד, שהסתכם בכ-2.5 מיליון שקל - שיפור מסויים ביחס להפסד תפעולי של 6.5 מיליון שקל ברבעון המקביל. ההפסד התפעולי נרשם למרות שהמשביר הצליחה להפחית דרמטית את שיעור הוצאות ההנהלה והכלליות, שירד מ-34.6% בתקופה המקבילה לכ-33.8% ברבעון החולף. הירידה נבעה בעיקר מאיחוד המטות בין המשביר לניו-פארם, שחתך בהוצאות. העובדה שהחברה לא הצליחה לעבור לרווח תפעולי מדגימה את הרווחיות הנמוכה המאפיינת את מרבית פעילויותיה, שלא מאפשרת קיזוז הפסד של כמה מיליונים במיזם ההסעדה.

הבשורות הלא נעימות למשקיעי המשביר 365 המשיכו להצטבר עד לשורה התחתונה. במהלך הרבעון הפרישה החברה 6.5 מיליון שקל בסעיף הוצאות המימון, בהשוואה להפרשה של כ-2.5 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015. ההפרשה הגבוהה נעשתה בגין שערוך חשבונאי לאופציות למניות שהנפיקה המשביר להכשרה חברה לביטוח ולהפניקס, במסגרת ההנפקות שביצעה המשביר במאי 2014 ובמאי 2015. בהתאם להסכמי ההשקעה, המשביר יכולה להקצות לשני הגופים מניות.

איל סגלצילום: ניר קידר

ההפסד ברבעון שחק את הונה העצמי - המדולדל ממילא - של המשביר לרמה של 109 מיליון שקל, בהשוואה ל-130 מיליון שקל בסוף 2015. ביום חמישי הודיעה המשביר על השלמת העסקה למכירת השליטה בחברת התיירות קשרי תעופה לחברת רנאומן שבבעלות אייל סגל, תמורת כ-33.5 מיליון שקל (המשביר נשארת באחזקה של 10%). כתוצאה מהמכירה, המשביר צפויה לרשום גידול של כ-17 מיליון שקל בהון העצמי, שיוכר ברבעון השלישי של 2016.

במהלך הרבעון השני רשמה המשביר גירעון של 12.5 מיליון שקל בתזרים מפעילות שוטפת, בהשוואה לתזרים שלילי של 3.8 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015. בתחילת אוגוסט ביצעה החברה פידיון מוקדם מלא של אגרות החוב מסדרה ג'. איגרות החוב מסדרה ד' - שהונפקו בינואר 2016 ומגובות בשעבוד ראשון על מניות המשביר בתי כל בו ורשת ניו-פארם - נסחרות בשוק בתשואות של 6.8%. נכון לסוף יוני למשביר מזומנים, שווי מזומנים ופיקדון לזמן קצר של כ-60.2 מיליון שקל (מאוחד).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker