אלוני חץ גייסה 320 מיליון שקל באג"ח

החברה השלימה את השלב המוסדי של הרחבת סדרת אג"ח והנפקת אופציות עליה - שמימושן יגדיל את הגיוס ב-420 מיליון שקל; המטרה: לפרוע חוב של 970 מיליון שקל לבנקים בשווייץ. בניגוד להנפקות יולי, הפעם המחיר לא ירד והגיוס לא הוגדל

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי תומר
אורי תומר

חברת האחזקות אלוני חץ גייסה אתמול (ג') 320 מיליון שקל בשלב המוסדי של הרחבת סדרת האג"ח ט', שכבר נסחרת בתל אביב, והנפיקה אופציות על הסדרה לחצי שנה בתוך הכסף, שמימושן ירחיב את הגיוס ב-420 מיליון שקל נוספים. הריבית האפקטיבית בשלב המוסדי נקבעה ברמה של 2.9%.

למרות סכום הכסף הגדול שגוייס והריבית הנוחה, בניגוד למה שהתרחש במכרזים מוסדיים רבים ביולי, הפעם לא נרשמו ביקושי יתר, והם אף היו נמוכים משצפו בשוק. עקב כך, הגיוס לא הורחב והמחיר בהנפקה לא עלה, אלא נותר ברמת המינימום שנקבעה מראש. כמו כן, במהלך ההנפקה ניתנה הנחה על מחיר האופציות, כדי להפוך את החבילה לאטרקטיבית יותר לרוכשים, והחתמים בהובלת ווליו בייס (שבעלי המניות הגדולים באלוני חץ הם מבעליה) רכשו חלק ניכר מהאג"ח בעצמם.

הגיוס נועד לסייע לחברה להחליף חוב קיים לבנקים בשווייץ, באופן שיאפשר לה להאריך את משך החיים הממוצע של החוב (מח"מ) מ-2.5 שנים ל-6.5 שנים, בהתאם למח"מ של הסדרה בבורסה. הגיוס גם אמור לסייע לחברה להשתחרר משעבודים שנלווים לחוב הבנקאי, בסך של 2.5 מיליארד שקל. עם זאת, סכום הכסף שגויס, גם בהנחה של מימושן המלא של האופציות, אינו מאפשר לבדו פירעון של החוב הבנקאי, והחברה תצטרך לגייס הון נוסף או להשתמש לשם כך במקורותיה העצמיים - משימה שלא צפויה להיות קשה עבורה, .

אלוני חץ לא הצהירה מראש על גובה הסכום שבכוונתה לגייס, אך מכיוון שהחברה הצהירה מראש מה כוונתה לעשות בדיוק בכסף - בעוד חברות רבות מפרסמות בדרך כלל הצהרות כלליות יותר על מימון הפעילות או פירעון חובות - הסכום שגויס נתפש בשוק כנמוך יחסית, שכן הוא אינו מכסה כאמור את פירעון החוב המדובר.

סדרה ט' היא אחת משתי הסדרות הארוכות יחסית של אלוני חץ, ששתיהן שקליות. המח"מ של הסדרות הצמודות, ו' ו-ח' הוא 1.5 שנים ו-3.3 שנים בהתאמה. הסדרה הארוכה ביותר, סדרה י', היא במח"מ של 8.4 שנים. את ההנפקה הובילה ווליו בייס, יחד עם לידר הנפקות, רוסאריו, ברק קפיטל, אקסלנס נשואה וענבר הנפקות.

אלוני חץ מחזיקה בחברות נדל"ן מניב בישראל (אמות); ארה"ב (CARR); שווייץ (PSP); וקנדה (FCR); וכן בקרנות נדל"ן מניב מסוג ריט בבריטניה ובפעילות אנרגיה מתחדשת בישראל ובפולין (באמצעות החברה הבת אנרג'יקס). מניית אלוני חץ טיפסה בכ-30% מתחילת השנה.

בעלי המניות הגדולים באלוני חץ הם (21%) ו (16%) שהוא גם מנכ"ל החברה והמייסד שלה, והשניים מחזיקים כאמור גם בווליו בייס. בית ההשקעות אלטשולר שחם מחזיק ב-12% מאלוני חץ.

בדו"חות הרבעוניים של אלוני חץ, שפורסמו בסוף השבוע שעבר, הציגה החברה עלייה של 8% בהכנסות מדמי שכירות וניהול נדל"ן להשקעה, לעומת הרבעון המקביל, והן הסתכמו ב-147 מיליון שקל. הרווח הנקי הרבעוני של החברה זינק ב-20% ל-118 מיליון שקל.

לפני כשבוע וחצי הודיעה החברה כי PSP, ש-12% ממניותיה שבידי אלוני הן כרבע מתיק ההשקעות שלה, גייסה בשווייץ סכום השקול לחצי מיליארד שקל, בריבית אפסית לתקופה של שבע שנים. כמו האג"ח שמנפיקה אלוני חץ כעת, גם האג"ח שהנפיקה PSP הן נטולות ביטחונות.

באלוני חץ העריכו כנראה כי הנטייה של המוסדיים להזרים ביקושים גבוהים להנפקות אג"ח באחרונה, בעיקר של חברות נדל"ן, תאפשר להם לגייס בקלות יחסית, וקבעו מראש מחיר גבוה, ששימש כמחיר הסופי בשלב המוסדי. השלב הציבורי של ההנפקה יתקיים מחר (ה'), אך לפי הערכות היקף הגיוס בו לא צפוי לגדול.

ביולי גויסו באג"ח 6.2 מיליארד שקל בבורסה בתל אביב. ההנפקה הגדולה ביותר בחודש זה היתה של לשבע שנים בריבית צמודת מדד נמוכה של 1.3%.

באוגוסט היתה הפוגה צפויה בגיוסים, על רקע הדו"חות הכספיים של החברות וההאטה הכללית בפעילות בשוק ההון, והם צפויים להתחדש כעת. כמה חברות כבר הודיעו על גיוסים מתוכננים.

נתן חץ, מנכ"ל אלוני חץ
נתן חץ, מנכ"ל אלוני חץצילום: עופר וקנין
מניית אלוני חץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker