נתן חץ: "צעירים בני 45-25 רוצים לחיות ולעבוד בעיר - בת"א, בבוסטון ובוושינגטון"

בעל השליטה באלוני חץ: "הכלכלה הישראלית צומחת - והמיליארדים מההיי-טק יוצרים ביקוש למשרדים" ■ האנליסטית ברורית פיין מלידר העלתה את מחיר היעד לאלוני חץ: "הניהול האיכותי והפיזור הגבוה צפויים לאפשר לחברה להמשיך להציג תוצאות טובות"

אורי תומר
אורי תומר
הדמיה של בניין בארה"ב של אלוני חץ
הדמיה של בניין בארה"ב של אלוני חץצילום: אלוני חץ
אורי תומר
אורי תומר

"המיליארדים שזורמים בהשקעות להיי-טק יוצרים עוד ועוד מקומות עבודה ומגדילים את הביקוש למשרדים. הכלכלה הישראלית צמחה ברבעון האחרון ב-3.7%, וכל עוד הכלכלה הישראלית תצמח ב-3.25% ומעלה, הביקושים יימשכו, ולא יהיה פה עודף של שטחי משרדים, בעיקר במרכז" - כך אמר היום (ד') ל-TheMarker נתן חץ, בעל השליטה בחברת האחזקות אלוני חץ על רקע פרסום הדו"חות הכספיים של החברה לרבעון השני הבוקר.

החברה שולטת בין השאר בחברת הנדל"ן המניב אמות, שעוסקת בעיקר בהשכרת משרדים בישראל, ורבות מהחברות ששוכרות ממנה משרדים, בעיקר בפרויקט הדגל הטרי אטריום, שסמוך למתחם הבורסה ברמת גן, הן מתחום ההיי-טק. הדו"חות הרבעוניים של אלוני חץ משקפים עלייה של 8% בהכנסות המאוחדות מדמי שכירות וניהול נדל"ן להשקעה, לעומת הרבעון המקביל, ל-146.5 מיליון שקל. ההכנסות במחצית הראשונה של השנה היו גבוהות ב-7% מבמחצית הראשונה של 2015, והסתכמו ב-290.3 מיליון שקל.

הדו"חות משקפים גם צמיחה של 11% ב-FFO - הרווח התזרימי מהפעילות שלה, שמנטרל השפעות חד פעמיות - וכן זינוק של 20% ברווח הנקי הרבעוני (המיוחס לבעלי המניות) ל-118.4 מיליון שקל. עם זאת, בשל ירידה בחלקה של החברה ברווחי חברות כלולות ובהכנסות מדיווידנדים מניירות ערך, ה-FFO והרווח בסיכום המחצית הראשונה של 2016 היו נמוכים מבתקופה המקבילה ב-2015.

"אנחנו רואים מגמות דומות בפעילות שלנו בבוסטון ובוושינגטון, של צעירים בני 45-25 שמתגוררים בערים ורוצים לעבוד במשרדים שנמצאים בסמוך. בנוסף, בבוסטון, רבות מחברות ההיי-טק, שהתרכזו בעבר בעמק הסיליקון שבחוף המערבי רוצות בשנים האחרונות להיות קרובות לאוניברסיטאות כמו MIT והרווארד"; הוסיף חץ. "בוושינגטון מחירי השכירות לא עלו בשנים האחרונות במהירות שבה עלו המחירים בניו יורק או בסן פרנסיסקו, אבל אנחנו מעריכים שאחרי הבחירות הם עשויים לעלות, כפי שהיה אחרי חילופי שלטון קודמים בארה"ב".

נתן חץ, מנכ"ל אלוני חץ
נתן חץצילום: עופר וקנין

חץ התייחס גם לעניין הרב שמגלים המשקיעים במניות נדל"ן מניב בכלל ובמניות החברות בקבוצה בפרט מתחילת השנה. "כשאתה מצטרף לזה את העובדה שבאפשרויות ההשקעה ארוכות הטווח הסטנדרטיות, איגרות החוב הממשלתיות, התשואה היא נמוכה מאוד - אפשר לראות שהנדל"ן המניב הוא פתרון מאוד סולידי להשקעות ארוכות טווח בתשואות סבירות. זה לא היי-טק ולא ביומד, אין כאן את הסיכונים שנלווים לענפים האלה".

נראה שגם המשקיעים בבורסה שותפים להשקפה של חץ. מניית אלוני חץ טיפסה עד  היום ביותר מ-2%, והשלימה בכך עלייה של 11% בחודש האחרון לבדו - ושל יותר מ-36% מתחילת השנה. כך, שווי השוק של החברה טיפס ליותר מ-5.6 מיליארד שקל.

הדו"חות חושפים כי גם תיק ההשקעות של החברה צמח לשיא של 8.3 מיליארד שקל, לעומת 8.1 מיליארד שקל במאי השנה. תיק זה כולל את שלוש פעילויות הנדל"ן המניב, כלומר השכרת המשרדים, העיקריות של החברה - בישראל (אמות); בשווייץ (PSP); ובארה"ב (CARR וההשקעה בבוסטון בשותפות על חברת Oxford) - וכן פעילויות קטנות יותר של נדל"ן בקנדה ובבריטניה (באמצעות השקעה בקרנות ריט) וקנדה (FCR) ושל חברת האנרגיה המתחדשת אנרג'יקס.

ברורית פיין
ברורית פיין צילום: לידר שוקי הון

חץ התייחס בשיחה עם TheMarker גם לפעילות של ארנג'יקס, שצמחה מתוך הפעילות הצדדית של השכרת גגות המבנים של אמות לטובת הפקת חשמל סולארי. אנרג'יקס שפועלת בישראל ובפולין, נסחרת בבורסה בתל אביב לפי  שווי של 880 מיליון שקל, ונכנסה בעדכון המדדים האחרון למדד ת"א 100.

באלוני חץ ובקרב האנליסטים מעריכים כי החברה, שתופסת עדיין חלק קטן יחסית מתיק ההשקעות של החברה האם, עשויה לצמוח מאוד בעתיד.  "אנרג'יקס התפתחה יפה בפולין", אומר חץ. "החברה סיימה הקמה של  פרויקטים בזמן, ואפילו לפני הזמן, ואני מקווה שגם בישראל תתאפשר התקדמות עם הפרויקטים. יש לנו כבר קרקעות שמוכנות לשם כך, ואנחנו רק מחכים להסדרה כדי שאפשר יהיה לגשת למכרזים".

האנליסטית ברורית פיין מבית ההשקעות לידר שוקי הון העלתה בתגובה לדו"חות את מחיר היעד למניית אלוני חץ מ-36 שקל ל-41 שקל (המחיר הנוכחי הוא כ-37 שקל), תוך שהיא שומרת על המלצת "תשואת יתר" שהיא מעניק למניה כבר ממאי 2014.  "אלוני חץ ממשיכה להציג צמיחה בפעילות וברווחיותה לאורך שנים. הקבוצה ממנפת את יכולותיה, שאותן פיתחה במשך שנים בתחום הנדל"ן, כדי להמשיך והתרחב בהצלחה. ברמות המינוף הנוכחיות היא תוכל לנצל זאת להזדמנויות חדשות. להערכתנו, CARR תמשיך להוביל את הצמיחה בקבוצה הן לאור הייזום המוצלח של החברה והן לאור הנכסים האיכותיים שלה".

פיין מוסיפה: "אלוני חץ היא חברה נדל"ן יציבה ויעילה הנמצאת בצמיחה, המונעת בעיקר על ידי רכישות ופיזור גיאוגרפי רחב. להערכתנו, יתרון הפיזור באלוני מוריד משמעותית את חשיפת החברה לשוק גיאוגרפי עיקרי יחיד או לנכס מהותי אחד, מה שמפחית את הסיכון בחברה. החוסן הכלכלי, הניהול האיכותי, פיזור הסיכונים הגבוה ואופי הפעילות העסקית של אלוני חץ צפויים לאפשר לקבוצה להמשיך ולהציג תוצאות טובות ברמת סיכון נמוכה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker