שוויה של אלקו חזר לרמתו לפני המשבר העולמי: המניה זינקה בכ-108% בתוך שנה אחת

קבוצת אלקו ממשיכה להציג תוצאות משפורות, על רקע ביצועים טובים של החברות הבנות, ובמיוחד אלקטרה צריכה ואלקטרה בע"מ; הכנסות הקבוצה זינקו בחציון הראשון בכ-20% לכ-4.37 מיליארד שקל; החוב הפיננסי נטו ירד ל-213 מיליון שקל, במינוף של 10% בלבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אלקו החזקות, שבשליטת גרשון זלקינד, עלתה במהלך השנה האחרונה בכ-108%, בהשוואה לתשואה שלילית של 13% במדד ת"א 100. שווי השוק של החברה, כ-1.5 מיליארד שקל, זהה כעת לערכו באוקטובר 2007 – כשנה לפני פרוץ המשבר העולמי. העליות החדות במניה מיוחסות בעיקר לתוצאות המשופרות של החברות הבנות, ולשיפור המהותי במצבה התזרימי של אלקו בעקבות מימושים בסין, בישראל ובארה"ב, שהניבו תזרים פנוי של למעלה ממיליארד שקל.

דו"חותיה הכספיים של אלקו לרבעון השני של 2016, שפורסמו היום (ב'), סיכמו עוד רבעון מוצלח – שהמשיך את המגמות מהרבעונים האחרונים. ההכנסות המאוחדות של הקבוצה צמחו ברבעון בכ-14.2% לכ-2.14 מיליארד שקל, בהשוואה לכ-1.87 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד. בסיכום המחצית הראשונה, רשמה אלקו גידול חד של כ-19.4% בהכנסות לכ-4.37 מיליארד שקל, בהשוואה לכ-3.66 מיליארד שקל בקופה המקבילה אשתקד.

גרשון זלקינד
גרשון זלקינדצילום: אריק ליכטמן

התוצאות המשופרות השתקפו בשלושת החברות הבנות המרכזיות של אלקו. אלקטרה מוצרי צריכה, המשווקת מוצרי חשמל ובעיקר מזגנים, תרמה 38 מיליון שקל לרווח הנקי של אלקו, לעומת כ-19 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015 – גידול של פי שתיים. במהלך הרבעון אלקטרה מוצרי צריכה הציגה שיפור משמעותי בעיקר בפעילות המזגנים; עלייה של קרוב ל-20% במכירות למ"ר בחנויות שבהפעלתה; ושיפור משמעותי בתוצאותיה של רשת "עשה זאת בעצמך" אייס אוטו-דיפו.

אלקטרה בע"מ, הפועלת בעיקר בתחום התשתיות האלקטרו מכאניות, הציגה אף היא שיפור ברווחים ובהכנסות ברבעון השני, לצד גידול בצבר העבודות לכ-9.8 מיליארד שקל. החברה נהנתה מצמיחה חזקה בתחום התשתיות והבנייה, ובתחום שירותי כוח האדם והאבטחה. אלקטרה בע"מ תרמה 36 מיליון שקל לרווחיה של אלקו, בדומה לתקופה המקבילה ב-2015. באלקו הדגישו כי אלקטרה בע"מ צפויה לרשום ברבעון השלישי של 2016 רווח של כ-22 מיליון שקל, ותזרים מזומנים לפני מס של כ-86 מיליון שקל בגין מכירת 24.5% מאחזקותיה בזכיין פרויקט אגירה שאובה גלבוע.

אלקטרה נדל"ן, שממשיכה להתאושש מהשנים הקשות שעברו עליה, תרמה מיליון שקל לרווח הכולל של אלקו, בהשוואה להפסד של 26 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015. בתחילת השנה הוחלט כי אלקטרה נדל"ן תחל לפעול כזרוע הנדל"ן המניב של הקבוצה, ותתמחה בתחום מקבצי הדיור בארה"ב. אלקטרה נדל"ן השלימה באוגוסט הנוכחי הנפקת זכויות לציבור וגייסה הון בסך של כ-100 מיליון שקל - שישמשו אותה להעמקת פעילותה בארה"ב.

בשקלול התוצאות של כלל החברות הבנות, הרווח הנקי של אלקו ברבעון עמד על כ-66 מיליון שקל, בהשוואה לכ-27 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. ואולם, השורה התחתונה הושפעה מהוצאה חד פעמית בסך של כ-30 מיליון שקל בגין פדיון מוקדם לאג"ח שביצעה אלקו, כפי שדווח בחודש מאי. בעקבות הפדיון המוקדם, הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות של אלקו ירד לכ-3.5 מיליון שקל, בהשוואה לכ-13 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

באלקו הסבירו כי הפירעון המוקדם לאיגרות החוב (סדרות י' ו-יב'), בסכום כולל של 384 מיליון שקל, הביא להקטנת רמת החוב נטו ויקטין מהותית את עלויות המימון שלה בעתיד – ומשכך ייטיב עם החברה. לאחר הפירעון המוקדם, החוב הפיננסי נטו (סולו) של אלקו הסתכם נכון לסוף הרבעון השני בכ-213 מיליון שקל, בהשוואה לכ-1.1 מיליארד שקל בסוף 2015. יתרת החוב אף צפויה לרדת בכ-103 מיליון שקל נוספים ברבעון הרביעי של 2016, וזאת כתוצאה מתקבולים הצפויים ממכירת קרקע ברמת השרון. 

רמת המינוף של אלקו ירדה לרמה נמוכה מאוד של 10% (LTV - חוב נטו לעומת שווי הנכסים), בהשוואה ל-50% במהלך שנת 2015. על רקע הירידה במינוף, בחברת הדירוג S&P מעלות החליטו במארס האחרון להעלות את דירוג האשראי של אלקו לרמה של A פלוס עם תחזית "יציבה". איגרות החוב של אלקו – בסכום של כ-382 מיליון שקל (סדרה יא', שאינה צמודה למדד) – נסחרות בשוק בתשואות לפדיון נמוכות של כ-1.79%.

אבי ישראלי, סמנכ"ל פיתוח עסקי באלקו, מסר: "אלקו מסכמת את המחצית השנייה של 2016 עם צמיחה בהכנסות וברווחים, לצד שיפור בפרמטרים התפעוליים של כל החברות הבנות. הקבוצה מסיימת את המחצית הראשונה של שנת 2016 עם רווח של כ-350 מיליון שקל, בעיקר הודות למימושים מוצלחים בארה"ב ובסין, תוך ירידה מהותית בחוב הפיננסי, ונערכת להמשך פיתוחה העסקי לשנים הבאות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker