אורי תומר
אורי תומר

אפקון ממשיכה לצמוח: חברת התשתיות האלקטרומכניות והאוטומציה מקבוצת שלמה, שמנייתה טיפסה ב-67% ב-12 החודשים האחרונים, פירסמה אתמול את דו"חותיה הכספיים לרבעון השני של 2016 - שבמרכזם עלייה בהכנסות החברה ובצבר ההזמנות שלה.

החברה הגדילה את הכנסותיה ברבעון השני ב-20% לעומת הרבעון המקביל, ל-376 מיליון שקל. עם זאת, למרות העלייה בהכנסות, הרווח הגולמי של החברה עלה ב-7% בלבד, עקב עלייה בעלות המכירות. הרווח התפעולי היה דומה לרווח ברבעון המקביל - 21.3 מיליון שקל ברבעון הנוכחי, לעומת 21.1 מיליון שקל ברבעון המקביל - בשל עלייה בהוצאות ההנהלה, השיווק והמו"פ, וירידה בהכנסות מישויות הרשומות בשיטת השווי המאזני.

עם זאת, בשורה התחתונה רשמה אפקון זינוק של 46% ברווח הנקי לעומת הרבעון המקביל, ל-14.3 מיליון שקל. זינוק זה נרשם בזכות ירידה חדה בהוצאות המימון של החברה.

מנכ"ל אפקון, ג'רי שנירר, הסביר היום כי הצמיחה בהכנסות ובצבר הפרויקטים תגיע בעתיד גם לשורת הרווח התפעולי. לדבריו, "הרווח התפעולי יעקוב אחרי המחזור. מכיוון שאנחנו חברה שמציגה רווח באופן מאוד שמרני - עד שפרויקטים לא עוברים את המסה הקריטית של 50% ביצוע, אנחנו לא מכירים ברווח".

שנירר התייחס גם להשפעה השלילית של החברה הבת תדיראן טלקום על תוצאות החברה. הפעילות של תדיראן טלקום, שעוסקת בתחום המרכזיות ושירותי התקשורת, היא הפסדית, ובאחרונה דובר על אפשרות מכירתה. "מה שמקשה עלינו באופן חלקי זה התוצאות של מגזר התקשורת", אמר שנירר. "אנחנו מצפים ששני הרבעונים הקרובים יהיו יותר טובים בתחום הזה, ואז גם נרגיש קפיצה ברווח התפעולי".

שנירר הוסיף כי "אנחנו מנהלים מגעים לקראת אפשרות של מכירת הפעילות  - אבל אנחנו לא ממהרים. יש לנו טכנולוגיה מובילה ומצויינת, ובכל מקום שבו אנחנו מציעים אותה בעולם, אנחנו מגיעים למכירה בסוף. אם תגיע ההזדמנות הנכונה, נממש את הפעילות הזאת, אבל זה לא בוער לנו".

הקמפוס של אינטל: "הבניין החכם בעולם"

נתון חשוב בדו"ח של החברה מבחינת המשקיעים הוא הגידול בצבר ההזמנות שלה, שמגיע ל-1.7 מיליארד שקל, עלייה של 38% לעומת הרבעון המקביל - ורמת שיא עבור החברה. הגידול בצבר ההזמנות, כולל פרויקטים חדשים שעליהם הכריזה החברה בשנה האחרונה. בראשם המרכז שבונה אפקון עבור אינטל בקרית אריה בפתח תקוה, תמורת 440 מיליון שקל, הפרויקט הגדול ביותר של החברה אי פעם.

לפי ההסכם שנחתם בין אפקון לאינטל, החברה מכרה את זכויות החכירה שלה בשטח של 17 דונם לאינטל, ומקימה במקום מבנה בשיטת Turn Key - כלומר הקמה מלאה של הפרויקט ומסירתו כשהוא מוכן לשימוש.

"הקמפוס של אינטל בפתח תקוה הוא שילוב של כל היכולות של אפקון", מסביר שנירר. "אינטל מכריזה שבשנת 2019, במועד האיכלוס, הוא אמור להיות הבניין החכם בעולם. זה בניין עתיר מערכות, שבעצם אמור להביא לידי ביטוי את כל היכולות של אפקון - תכנון, בנייה, מערכות מתח נמוך וכל מערכות הבקרה והשליטה למיניהן. בנוסף, חלק מהצמיחה נובע גם מכך שכיום אנחנו משמשים כקבלן ראשי. כלומר אנחנו לא לוקחים רק עבודות של חשמל או של מיזוג אוויר אלא גם עבודות קבלנות מלאות".

אופן הפעולה שעליו מדבר שנירר בא לידי ביטוי בעסקה שעליה דווח בינואר, שכחלק ממנה בונה ומשפצת החברה 12 סניפים עבור רשת הקמעונות יוחננוף בתמורה כוללת של כ-100 מיליון שקל.  

מניותיה של אפקון נסחרות בבורסה בתל אביב במחיר שמשקף לה שווי שוק של 678 מיליון שקל, לאחר עלייה של יותר מ-500% בחמש השנים האחרונות. החברה נמצאת בשליטה של עתליה שמלצר (62%).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker