פטרוכימיים של פדרמן מתקרבת שוב לרגע האמת

החברה, שמחזיקה ב-20% ממניות בזן, אמורה לפרוע עד 1 בפברואר 2017 סכום של 476 מיליון שקל לבנק הפועלים ולקרן בראשית ■ פטרוכימיים אינה צופה שתקבל דיווידנדים מבזן עד סוף 2018, ופירסמה תשקיף מדף

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
יורם גביזון

16 חודשים לאחר השלמת הסדר החוב בהיקף של 2 מיליארד שקל, נראה שחברת פטרוכימיים, שבשליטת דיוויד פדרמן, אלכס פסל ויעקב גוטשטיין, מתקדמת במהירות להסדר נוסף. הנכס היחיד של פטרוכימיים הוא 20.4% ממניותיה של חברת בתי זיקוק (בזן), ששווי השוק שלהן הוא 972 מיליון שקל, ומנגד יש לה התחייבויות של 1.47 מיליארד שקל. פטרוכימיים הפסידה 78 מיליון שקל ברבעון השני של 2016, מה שנובע בעיקר מירידה של 133 מיליון שקל בשווי מניות בזן שהיא מחזיקה, בקיזוז חלקה נטו ברווחי בזן, 63 מיליון שקל.

רואי החשבון של פטרוכימיים צירפו גם לרבעון המדווח הערת עסק חי לדו"חות הכספיים, וציינו שיש ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה כעסק חי, לנוכח העובדה שתידרש לפרוע בינואר ובפברואר 2017 סכום של 476 מיליון שקל, כמעט כולם לבנק הפועלים ולקרן בראשית. הם מדגישים שפטרוכימיים אינה צופה שבזן תחלק דיווידנדים בעתיד הנראה לעין.

תחזית תזרים המזומנים שצורפה לדו"חות החברה מגלה שאינה צופה קבלת דיווידנדים מבזן עד סוף 2018. זו תחזית מעט פסימית בהתחשב בקצב ייצור הרווחים הנוכחי בבזן ובשתי המגבלות לחלוקת דיווידנד: יחס של לא יותר מ-4 בין החוב הפיננסי נטו של בזן בתוספת ניכיון לקוחות ל-EBITDA המנוטרל במשך שלושה רבעונים לפני החלוקה (3.0 נכון לסוף הרבעון השני); ויחס של הון עצמי (לאחר חלוקת הדיווידנד) של 25% לפחות (ההון העצמי היה 39.7% מהמאזן נכון לסוף הרבעון השני).

פטרוכימיים אמנם ציינה בדו"חות הכספיים כי היא פועלת למחזור חובותיה לבנק הפועלים (318 מיליון שקל) ולקרן בראשית (148 מיליון שקל). ואולם מכיוון שאותה הערה הופיעה גם בדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של השנה, ייתכן שבנק הפועלים, שמחזיק בשעבוד על 371 מיליון מניות בזן בשווי של 552 מיליון שקל, וקרן בראשית, שמחזיקה בשעבוד שני על 350 מיליון מניות מהן - לא ממהרים למחזר את החוב. זאת בהינתן כך ששווי הביטחונות שבידיהם עולה על שווי החוב של פטרוכימיים אליהם והסיכוי לעלייה נוספת בשווי המניות.

דיוויד פדרמן
דיויד פדרמןצילום: תומר אפלבאום

התארכות המגעים עם בנק הפועלים וקרן בראשית היא כנראה הסיבה לפרסום תשקיף מדף בידי פטרוכימיים ביום שישי שעבר לצורך הנפקת מניות איגרות חוב, איגרות חוב להמרה ואופציות למניות, או לאיגרות חוב ולאיגרות חוב להמרה.

מניית פטרוכימיים בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום