תוצאות שיא לאלקטרה צריכה: המכירות קפצו, הרווח הוכפל - והמניה מזנקת 5%

הקדמת "עונת המיזוג" ועיתוי חג הפסח סייעו למשווקת מוצרי החשמל להציג רבעון שיא ■ המנכ"ל זאב קלימי: "צמיחה של כמעט 13% במחצית - תוצאה נהדרת מבחינתנו"

ערן אזרן

מניית אלקטרה מוצרי צריכה, מקבוצת אלקו החזקות, זינקה ב-12 החודשים האחרונים בכ-120% בהשוואה לתשואה שלילית של 13% בת"א 100. העלייה החדה, שהעלתה את שווי החברה לשיא של יותר ממיליארד שקל, נתמכה בגידול המתמשך בצריכה הפרטית בישראל, ושיקפה את העלייה במכירות מוצרי הצריכה החשמליים - בעיקר מזגנים. כן היא הושפעה מהתרחבות פעילות סחר המותגים ברשתות השיווק של החברה - שקם אלקטריק, סנסור ומחסני חשמל.

אלקטרה צריכה פירסמה היום דו"ח כספי חזק נוסף, שמקפיץ את המניה ב-5%: החברה הציגה ברבעון השני של 2016 שיפור בכל מגזרי פעילותה ובעיקר בפעילות המזגנים; עלייה של 19% במכירות למ"ר בחנויות זהות; ושיפור משמעותי בתוצאותיה של רשת "אייס אוטו דיפו". התוצאות המשופרות איפשרו לחברה להכפיל את הרווח הנקי ברבעון ל-37 מיליון שקל.

זאב קלימי, מנכ"ל אלקטרה צריכה
זאב קלימי, מנכ"ל אלקטרה צריכהצילום: יוני רייף

אלקטרה צריכה הגדילה את המכירות בשיעור יוצא דופן של כ-26% לכ-842 מיליון שקל, וזאת על אף סגירתם של יותר מ-30 סניפים, כתוצאה מיישום תוכנית התייעלות. הצמיחה בהכנסות מיוחסת לשיפור בכלל מגזרי הפעילות ולעיתוי חג הפסח, שחל השנה בשבוע האחרון של אפריל, בעוד שבשנה שעברה החג חל בשבוע הראשון של אפריל (כך שמרבית הקניות לחג ב-2015 בוצעו דווקא ברבעון הראשון).

"הצמיחה בהיקפי הפעילות נבעה מכך שהאפקט של חג הפסח היה על הרבעון השני - וזה מאוד משמעותי בענף שלנו", הסביר זאב קלימי, מנכ"ל אלקטרה צריכה. "לצד זה, 'עונת המיזוג' החלה השנה מוקדם, בשל כמה גלי חום שהביאו לפתיחה חזקה של העונה. שני אלו, ביחד עם שיפור ביצועים בכל החטיבות, הביאו לתוצאה החריגה. קלימי הוסיף כי "בשל עיתוי חג הפסח נכון להסתכל על התוצאות החצי שנתיות, בהן הצגנו צמיחה של כמעט 13% - גידול של כמעט 180 מיליון שקל, ותוצאה נהדרת מבחינתנו".

ההכנסות במגזר מוצרי הצריכה (מזגנים ומוצרי חשמל "לבנים") הסתכמו ברבעון בכ-449 מיליון שקל - עלייה של כ-42% ביחס לרבעון המקביל. הרווח המגזרי גדל בכ-72% לכ-43.6 מיליון שקל, בעיקר בשל גידול במכירות המזגנים בישראל ובחו"ל. במגזר קמעונאות חשמל (רשתות "מחסני חשמל" ו"שקם אלקטריק") רשמה החברה גידול של 14% בהכנסות לכ-301 מיליון שקל. המכירות למ"ר גדלו לכ-2,959 שקל בממוצע חודשי, לעומת 2,485 שקל למ"ר ברבעון המקביל ב-2015. הרווח המגזרי רשם עלייה חדה של כ-95% לכ-9.5 מיליון שקל.

התייעלות תפעולית

במגזר "עשה זאת בעצמך", במסגרתו מפעילה הקבוצה את רשת "אייס אוטו דיפו", שנרכשה בשנת 2012, עלו ההכנסות בכ-17% ביחס לרבעון המקביל ב-2015, לכ-152.1 מיליון שקל. המכירות בחנויות זהות גדלו ברבעון בכ-22.6% - עלייה לכ-921 שקל למ"ר לעומת כ-718 שקל למ"ר בתקופה המקבילה אשתקד. הרווח המגזרי הסתכם בכ-14.7 מיליון שקל לעומת כ-4.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה. קלימי ציין כי השיפור בתוצאות הרשת, שבא לידי ביטוי שבעה רבעונים ברציפות, נבע מתוכנית ההתייעלות, שכללה בין ביתר סגירה של 7 סניפים, שינוי הסכמי השכירות לנדל"ן והעברת הלוגיסטיקה ברשת למיקור חוץ.

מניית אלקטרה צריכה בשנה האחרונה

על רקע הגידול בכלל מגזרי הפעילות, הרווח התפעולי של אלקטרה צריכה זינק ברבעון בכ-125% לכ-56 מיליון שקל בהשוואה לכ-25 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015. שיעור הרווח התפעולי ברבעון טיפס לכ-6.6% מהמכירות בהשוואה לשיעור רווח תפעולי של כ-3.7% ברבעון המקביל אשתקד. השיפור הניכר ברווחיות נבע בין היתר מתוכנית ההתייעלות, שיישומה החל ב-2014, ושכללה סגירת סניפים לא רווחיים, צמצום בכוח האדם וטיפול מחדש במיתוג המוצרים.

השיפור ברווחיות בא לידי ביטוי גם בגידול משמעותי בתזרים המזומנים מפעילות שוטפת, שהסתכם ברבעון השני של 2016 בכ-94.2 מיליון שקל לעומת תזרים שלילי בסך של כ-60 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הרווח הרבעוני סייע לאלקטרה צריכה להגדיל את ההון העצמי לכחצי מיליארד שקל - כ-32% מסך המאזן המאוחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker