כלל ביוטכנולוגיה: הפסד של 37 מיליון שקל ברבעון השני

יתרות הנזילות שבקופת כלל ביוטכנולוגיה יורדות במהירות - באופן שעלול להפריע לה לבצע השקעות המשך בחברות הפורטפוליו, או לחלופין יאלץ אותה למכור נתחים מהחזקתה בחברת מדיוונד

יורם גביזון

חברת כלל ביוטכנולוגיה שבשליטת לן בלווטניק ממשיכה להפסיד סכומים משמעותיים; יתרות הנזילות שבקופתה יורדות במהירות באופן שעלול להפריע לה לבצע השקעות המשך בחברות הפורטפוליו, או לחלופין יאלץ אותה למכור נתחים מהחזקתה בחברת מדיוונד. כלל ביוטכנולוגיה הפסידה 37 מיליון שקל ברבעון השני של 2016, בהשוואה להפסד של 12 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015.

הגורם העיקרי לגידול החזק בהפסד הוא מעבר להפסד של 9 מיליון שקל ברבעון השני של 2016 בהשוואה לרווח של 11 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015. ההפסד נגרם כתוצאה ממימוש נכסים, התאמת ערך נכסים ושינוי בערך מכשירים פיננסיים נגזרים והשקעות בחברות שמוצגות בשווי הוגן.

המעבר להפסד נבע בעיקר מהפסד של 14 מיליון שקל מהפחתת ערך ההשקעה בחברות גילי מדיקל וביוקונטרול, בעוד שברבעון המקביל ב-2015 זקפה כלל ביוטכנולוגיה רווח של 24 מיליון שקל ממכירת מניות הייפריון - שקוזז בירידת ערך ההשקעה באפוסנס (2.6 מיליון שקל), בהפסד ממכשירים פיננסיים נגזרים (5.7 מיליון שקל) ומגידול של 11.3 מיליון שקל בהוצאות המימון.

לן בלווטניק
לן בלווטניקצילום: Bloomberg

הגידול בהפסד של כלל ביוטכנולוגיה נבע גם מעליה בתרומת חברות הפורטפוליו של החברה להפסדיה. חלקה של כלל ביוטכנולוגיה בהפסדי חברות הפורטפוליו גדל ל-29.6 מיליון שקל ברבעון השני של 2016, בהשוואה להפסד של 20.3 מיליון שקל במקביל ב-2015. עוד תרם לכך חלקה של כלל ביוטכנולוגיה בהפסדי החברה המוחזקת מדיוונד ל-13.7 מיליון שקל ברבעון החולף, בהשוואה ל-3.2 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015 כתוצאה מהפחתה של נכס בלתי מוחשי (3.5 מיליון שקל), ועליה בהפסדיה של מדיוונד שמפתחת תרופות לכוויות ולפצעי לחץ ופצעים כרוניים.

ההפסד הנקי של מדיוונד גדל ב-3.4 מיליון דולר ברבעון השני של 2016 בהשוואה למקביל ב-2015, כתוצאה מגידול של 1.4 מיליון דולר בהוצאות המו"פ שמיועדות לפיתוח EscharEx, תרופה שמיועדת לטיפול בפצעים כרוניים ובפצעים קשיי ריפוי שמהם סובלים חולי סוכרת. גידול של 2.2 מיליון דולר נטו בהוצאות המימון התרחש כתוצאה משערוך התחייבות לטבע והפרשי שער.

מפלס המזומנים בקופתה של כלל ביוטכנולוגיה ירד ל-27 מיליון שקל , עובדה שתקשה עליה לבצע השקעות המשך בחברות הפורטפוליו, גם אם חלקן מחזיקות ביתרות מזומנים ניכרות כמו מדיוונד (34 מיליון דולר), גמידה סל (27 מיליון דולר), קיורטק (10 מיליון  דולר) וביוקנסל (6 מיליון דולר).

נראה שכדי להמשיך בהשקעות בחברות הפורטפוליו הפחות נזילות תידרש כלל ביוטכנולוגיה להנפקת זכויות או למימוש חלק מהחזקתה (44.8%)  בחברת מדיוונד, ששוויה כיום עומד על 72 מיליון דולר.

מניית כלל ביוטכנולוגיה בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker