קבוצת דלק: הרווחים מתמר קיזזו ההפסד בביטוח והקיטון ברווחי דלק ישראל ודלק רכב - דו"חות Q1 - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קבוצת דלק: הרווחים מתמר קיזזו ההפסד בביטוח והקיטון ברווחי דלק ישראל ודלק רכב

במהלך הרבעון הראשון של 2016 רשמה החברה הפסד של 68 מיליון שקלים בגין ירידת ערך בתיק ההשקעות – ששני שלישים ממנו מושקע במניות וודסייד, ושליש במניות נובל אנרג'י

2תגובות

הרבעון הראשון של 2016 בקבוצת דלק, קונגלומרט האנרגיה שבשליטת יצחק תשובה (60.5%), התאפיין בהפסד במגזר הביטוח (הפניקס), ובירידה ברווחים מפעילות אספקת הדלקים (דלק ישראל) ופעילות הרכב (דלק רכב). ואולם, החולשה קוזזה במלואה בפעילות הגז והנפט, שבה נרשם זינוק ברווחים על רקע גידול בכמויות הגז שנמכרו ממאגר תמר.

את הרבעון הראשון של 2016 סיימה קבוצת דלק, שמנוהלת על ידי אסי ברטפלד, ברווח נקי של 85 מיליון שקל, קיטון של 60% ביחס לרבעון המקביל ב-2015. ואולם, ברבעון הקודם רשמה הקבוצה הכנסה חד פעמית של 115 מיליון שקל בגין מימוש מניות דלק US, וכן ביצעה הפרשה חיובית של 40 מיליון שקל על הפניקס; כך שבנטרול האלמנטים החד-פעמיים, הרווח ברבעון בראשון של 2016 דווקא גדל ב-51%, בהשוואה לרווח של 56 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015.

יצחק תשובה
דודו בכר

"במהלך הרבעון הצגנו שיפור הן ברווח התפעולי והן ברווח הגולמי - כך שבפעילות השוטפת נרשם רבעון טוב. בחברות אחזקה יש רעשי רקע לכאן ולכאן, ולכן חשוב להשוות תפוחים לתפוחים", הדגיש ברטפלד.

הרווח הנקי של הקבוצה מפעילות חיפושי והפקת גז ונפט – המרוכזת בשותפויות דלק קידוחים ואבנר - רשם זינוק חד כ-64% לעומת הרבעון המקביל ב-2015, לכ-110 מיליון שקל. במהלך הרבעון דלק נהנתה מגידול במכירות הגז, שעלו לכ-2.2 מיליארד מטר מעוקב (BCM). ברטפלד ציין כי בקבוצה ממשיים לעבוד על המיזוג בין דלק קידוחים ואבנר, לקראת כינוסם העתידי של האספות הכלליות, שאמורות להצביע על המהלך.

ברטפלד אף התייחס לאישורו הסופי בממשלה של "מתווה הגז" לפני ימים אחדים, וציין כי הוא מהווה נקודת ציון משמעותית לפיתוח לוויתן ולהרחבת מאגר תמר. לדבריו, "אנחנו עובדים במרץ עם השותפים בפרויקטים השונים על מנת ליישם את מתווה הגז ולבצע את הפעולות הנדרשות, והחודשים הקרובים יעמדו בסימן השלמת תוכניות הפיתוח של המאגרים והאצת המו"מ עם מדינות האזור, לחתימה על הסכמי אספקת גז ארוכי טווח מהמאגרים שבבעלותנו".

בהמשך להפסד "על הנייר" של כ-350 מיליון שקל ב-2015, גם ברבעון הראשון של 2016 נאלצה דלק להמשיך ולבצע הפרשות בגין השקעות פיננסיות שביצעה בחברות אנרגיה. במהלך הרבעון רשמה החברה הפסד של 68 מיליון שקל בגין ירידת ערך תיק ההשקעות, ששני שלישים ממנו הן מניות וודסייד ושליש במניות נובל אנרג'י. עם זאת, בדלק ציינו שמרבית ההפסד כבר קוזז, נכון למועד פרסום הדוחות, לאור העלייה במניות. יצוין כי חוקי החשבונאות מחייבים את דלק לרשום את ההפסדים מני"ע בדו"ח הרווח והפסד, בעוד שהעלייה נרשמת כשינוי בקרן ההון.

בקבוצת דלק יכולים להיות מרוצים מההתאוששות שנרשמה ברבעון הראשון של 2016 בשוויה של מפעילת הקידוחים בים הצפוני איתקה, שאת השליטה (20%) בה רכשה קבוצת דלק באוקטובר 2015 בתמורה ל–260 מיליון שקל (66 מיליון דולר). ההתאוששות מחקה לחלוטין הפסד "על הנייר" שהגיע בשיאו לכ-100 מיליון שקל. ברבעון הראשון איתקה רשמה הפסד (לפני מס) של 17 מיליון שקל, ואולם רישום הכנסה ממס, העביר את החברה לרווח חשבונאי של 18 מיליון דולר.

ברטפלד ציין כי ברבעון השלישי אמורה לצאת אניית הפקה מפולין לעבר פרויקט "סטלה" של איתקה בים הצפוני, שאמורה להתחיל לפעול ברבעון הרביעי. "היו הרבה עיכובים בפרויקט, ולכן גם המניה של איתקה ספגה ירידות. על פניו נראה שהחברה עומדת כעת בלוחות הזמנים, מה שיאפשר לה להכפיל את כושר התפוקה בפרויקט", אמר. ברטפלד ציין כי דלק ממשיכה לבחון אפשרויות להגדיל את האחזקות באיתקה – מפעילת קידוחים שמהווה השקעה אסטרטגית לקבוצה.

מגזר הפעילות החלש ביותר ברבעון היה הביטוח והפיננסים, שבו פועלת קבוצת דלק באמצעות הפניקס (52.3%). חברת הביטוח סיימה  את הרבעון בהפסד של 32 מיליון שקל (מיוחס לבעלי המניות) שנבע בגין "דו"ח וינוגרד" (הגדלת הפרשות אקטואריות על נפגעי תאונת עבודה). דלק לא ביצעה ברבעון הפרשות לירידת ערך הפניקס, כך שהיא ממשיכה לרשום את החברה לפי שווי של כ-1.85 מיליארד שקל. בדלק ציינו כי הקבוצה ממשיכה לבחון הצעות למכירת הפניקס, וכי במהלך הרבעון התקבלו מספר הצעות (לא מחייבות) מרוכשים פוטנציאלים, הנבחנות על ידה.

פעילות אספקת הדלקים, המרוכזת בידי החברה הבת (100%) דלק ישראל, סיימה את הרבעון עם ירידה ברווח הנקי מ-15 מיליון שקל ל-4 מיליון שקל. ואולם, ברבעון הקודם רשמה דלק ישראל הכנסה חד פעמית של 20 מיליון שקל בגין מימוש תחנה בדיזינגוף ת"א, כך שבנטרול המכירה, נרשם שיפור בתוצאות. השיפור ניכר גם ברווח הגולמי, שעלה בכ-3% בין הרבעונים. במארס האחרון חילקה דלק ישראל דיווידנד של 75 מיליון שקל.

מגזר נוסף שבו נרשמה ירידה ברווח החשבונאי היה פעילות הרכבים, המרוכזת בחברה הבת דלק רכב (22.5%), שמייבאת לארץ את דגמי מאזדה, פורד ו-BMW. הרווח הרבעוני ירד מ-340 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2015 ל-150 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2016. ואולם, הרבעון הקודם משקלל רווחים חד פעמיים שנבעו ממימוש מניות Mobiley. נתח השוק של דלק רכב עמד ברבעון הראשון על 10% בהשוואה לכ-11% ברבעון המקביל.

נכון למועד פרסום הדוחות בקופת קבוצת דלק מזומנים ומסגרות אשראי לא מנוצלות בהיקף של כ- 1.4 מיליארד שקל. הקבוצה הודיעה כי תחלק דיבידנד של כ-80 מיליון שקל לבעלי המניות.

 

מניית קבוצת דלק בשנה האחרונה

מניית קבוצת דלק בשנה האחרונה


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#