"ראית איזה דו"ח מופלא?" דורי נאוי מרוצה

חברת ניכיון הצ'קים הציגה ברבעון הראשון צמיחה ברווח הנקי ל-16.4 מיליון שקל, וגם תיק האשראי המשיך לצמוח והתשואה עליו עלתה לכ-10% ■ דורי נאוי: "אנחנו עדיין לא מייצרים תחרות אמתית לבנקים; צריכים שעלות החוב שלנו תפחת"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
ערן אזרן

לאחר , חברת ניכיון הצ'קים האחים נאוי הצליחה להציג ברבעון הראשון של 2016 תוצאות מצוינות, שעלו כנראה על ציפיות השוק. החברה, שבשליטת דורי ושאול נאוי, סיימה את הרבעון בצמיחה דו-ספרתית של 12.5% ברווח הנקי ל-16.4 מיליון שקל, ביחס לרווח של 15 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015. במהלך הרבעון ההחברה המשיכה לשמור על שיעור הפרשות נמוך לחובות מסופקים, והעלתה את התשואה על תיק האשראי קרוב ל-10%.

"ראית איזה דו"ח מופלא? הרבעון היה מצוין – הכול היה טוב", אמר המנכ"ל דורי נאוי בשיחה עם TheMarker לאחר פרסום הדו"חות. "השיפור בתוצאות ברבעון הראשון נבע בעיקר מכך שאנחנו פונים ללקוחות יותר טובים ויותר איכותיים במערכת. אנחנו מעדיפים לקוחות גדולים ואיכותיים שלווים היקף אשראי גדול יותר, על פני לקוחות קטנים ומסוכנים. אנחנו אמנם יורדים במרווחים, אבל מקבלים איכות. זה איפשר לנו להגדיל את התשואה על ההון".

נאוי, שמנייתה עלתה ב-72% בשלוש השנים האחרונות, היא חברת ניכיון הצ'קים הגדולה בבורסה, וזאת לצדן של המתחרות פנינסולה, אופל באלאנס, SR אקורד ו-PLT. המודל העסקי של החברה מבוסס על פירעון מוקדם של צ'קים דחויים תמורת גזירת "קופון", וכן מתן הלוואות עבור כתיבת צ'קים עצמיים על ידי הלקוחות (65% מהיקף הפעילות).

דורי ושאול נאוי
דורי ושאול נאוי

הכנסות המימון של נאוי ברבעון הראשון של 2016 עלו בכ-9.6% ל-28.5 מיליון שקל. הגידול נבע בעיקר מצמיחה בתיק האשראי, שקיזזה את הירידה בריביות בשל הגידול בהלוואות ללקוחות איכותיים. הכנסות המימון נטו – סעיף המקביל לשורת הרווח הגולמי, המבטא הכנסות מימון בניכוי הוצאות מימון - גדל ל-24.5 מיליון שקל (86% מההכנסות), ביחס ל-23.5 מיליון שקל (90.2% מההכנסות) ברבעון המקביל. שיעור הוצאות המימון מהכנסות המימון גדל ברבעון בעיקר בשל גידול בתשלומי הריבית, הקשור להנפקת האג"ח.

אחד הסעיפים המעניינים בדו"ח של נאוי היתה ההפרשה לחובות מסופקים, כלומר חובות שהחברה מעריכה שתתקשה בגבייתם. שיעור ההפרשה ברבעון עמד על 0.3% בלבד מתיק האשראי, בהשוואה ל-1.3% למשל אצל המתחרה פנינסולה. "שואלים אותי איך זה יכול להיות שאנחנו כאלה טובים בחובות המסופקים או האבודים? עובדתית, זה ככה היה לאורך השנים - גם כשהיינו כחברה פרטית. בסך הכול, התשובה לכך היא שאנחנו מאוד זהירים ושמרניים", אמר נאוי.

תיק האשראי, נטו, של נאוי עמד נכון לסוף מארס 2016 על כ-1.24 מיליארד שקל, גידול של כ-200 מיליון שקל בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2015. התשואה על תיק האשראי עמדה על 9.95%, בהשוואה ל-10.4% ברבעון הקודם ב-2015, ובהשוואה לתשואות מסורתיות גבוהות של 13%-15% בשנים הקודמות. הקיטון בתשואות מתיק הראשי נובע מהבחירה אסטרטגית של נאוי להעמיק את פעילותה מול לקוחות איכותיים וגדולים, שמשלמים ריביות נמוכות יותר. הרווח הנקי ברבעון, כ-16.4 מיליון שקל כאמור, מגלם לנאוי תשואה של 23.6% על ההון ביחס לתחילת 2016.

נאוי מממנת את פעילותה באמצעות הון עצמי, 290 מיליון שקל נכון לסוף מארס 2016, הלוואות בנקאיות, ניירות ערך מסחריים (נע"מים) ואג"ח סחירות. באחרונה השלימה החברה . בכך היא היתה הראשונה מבין חברות ניכיון הצ'קים שניצלה את התיקון בחדש בחוק, שאיפשר לראשונה לחברות ניכיון צ'קים לגייס אג"ח בשוק ההון, במטרה לשכלל התחרות על האשראי במשק.

למרות גיוס האג"ח, נאוי הדגיש כי החברה טרם מהווה תחרות אמתית לבנקים. "כדי שניתן תחרות לבנקים, אנחנו צריכים שחומר הגלם שלנו – ההון - יהיה במחיר נמוך הרבה יותר. בהנפקה האחרונה גייסנו בריבית של 3%, כולל עלות ההנפקה. רק אם עלויות החוב שלנו ירדו נוכל להפחית את הריבית ללקוחות. במעלות עובדים כעת על דו"ח דירוג חדש לחברה. אני מקווה שהדירוג שלנו יעלה, ואז עלויות המימון שלנו ירדו, גם המרווחים יקטנו - ונוכל ללתת תחרות טובה יותר".

מניית נאוי בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker