עלייה של 6% ברווח הנקי של לאומי קארד ברבעון

הגידול בפעילות ההנפקה והסליקה של כרטיסי אשראי ובאשראי הצרכני ללקוחות פרטייים סייע לחברה לקזז השפעות של הירידה בעמלה הצולבת, והרווח הנקי גדל ל-47 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד פירסמה דו"חות משופרים לרבעון הראשון של 2016. לאומי קארד, הנמצאת בשליטת בנק לאומי (80%) וקבוצת עזריאלי (20%), סיימה את הרבעון הראשון עם רווח נקי של 47 מיליון שקל - עלייה של 6% לעומת הרבעון המקביל ב-2015, וקצב רווח שנתי של כ-200 מיליון שקל.

הגידול במחזורי הפעילות במגזרי ההנפקה והסליקה של כרטיסי אשראי בענפים הקיימים וכניסה לענפים חדשים, כגון תחבורה ציבורית, לצד המשך העלייה בתיק האשראי הצרכני ללקוחות פרטיים, סייעו ללאומי קארד לקזז את ההשפעות השליליות של הירידה בעמלה הצולבת המגיעה כיום ל-0.7%, ולהציג גידול ברווח הנקי. העמלה הצולבת היא זו הקובעת את רמת המחירים בשוק כרטיסי האשראי, ועל בסיסה קובעות חברות כרטיסי האשראי את העמלה שהן גובות מבתי העסק על חיוב לקוחות בכרטיסי אשראי.

הרווח הנקי של לאומי קארד ברבעון הראשון מגלם תשואה להון (יחס בין רווח נקי להון עצמי) של 11.6% במונחים שנתיים לעומת 11.7% ברבעון המקביל אשתקד. ההון העצמי של לאומי קארד, הנמצאת תחת ניהולו של המנכ"ל היוצא חגי הלר ובראשות תמר יסעור, הסתכם בסוף מארס 2016 ב-1.66 מיליארד שקל, בעוד שווייה הכלכלי של לאומי קארד מוערך ב-3 מיליארד שקל. אם לאומי, שיחויב למכור את לאומי קארד לפי המלצות ועדת שטרום, יצליח למצוא קונה לפי שווי זה, הוא עשוי ליהנות מרווח הון של כמה מאות מיליוני שקלים.

תמר יסעור, יו"ר לאומי קארד
תמר יסעור, יו"ר לאומי קארד צילום: עמית שעל

גידול של 8% בשימוש בכרטיסי אשראי

פעילות ערה בכרטיסי האשראי בענפי המזון, המשקאות, הביגוד, ההנעלה והרהיטים סייעה לחברה להציג גידול של כ-8% בשימוש בכרטיסי אשראי ברבעון הראשון - לכ-17.25 מיליארד שקל. מספר הכרטיסים התקפים של החברה גדל מתחילת 2016 בכ-35 אלף שקל - לכ-2.5 מיליון.

ההכנסות של לאומי קארד, הכוללות בעיקר הכנסות מעסקות בכרטיסי אשראי והכנסות ריבית נטו, הסתכמו ברבעון הראשון ב-264 מיליון שקל - עלייה של 4% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. ההכנסות במגזר ההנפקה עלו ברבעון הראשון בכ–7% לעומת הרבעון המקביל אשתקד - ל-210 מיליון שקל. הרווח הנקי במגזר ההנפקה הסתכם ב-39 מיליון שקל - גידול של 15% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. במגזר הסליקה שמרה לאומי קארד על יציבות בהכנסות של 54 מיליון שקל, בעוד הרווח הנקי ירד ב-20% ל-8 מיליון שקל.

סך תיק האשראי הצרכני של לאומי קארד הגיע בסוף מארס 2016 לכ–3.74 מיליארד שקל - עלייה מתונה של כ-2% מאז סוף 2015, ועלייה של 13% לעומת הרבעון המקביל ב-2015.

תיק האשראי ללקוחות פרטיים של לאומי קארד הוא הגבוה בענף, והריבית הממוצעת שגבתה החברה על אשראי זה, הנחשב רווחי יותר ואשר ניתן לרוב ללא ביטחונות, הגיעה בסוף מארס 2016 לכ–6.3%; עם זאת, חלק מתיק זה הוא אשראי שניתן לכלי רכב המשמשים בטוחה, ובשל כך הריביות הנגבות מהלוואות אלה נמוכות יותר. בנטרול ההלוואות לכלי רכב, הריבית המוצעת שגבתה לאומי קארד על אשראי זה מגיעה לכ-8%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker