קבוצת דלק מציגה: כך הצלחנו להימנע ממחיקות ענק של 850 מיליון שקל בדו"חות 2015 - דו"חות Q4 - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קבוצת דלק מציגה: כך הצלחנו להימנע ממחיקות ענק של 850 מיליון שקל בדו"חות 2015

קבוצת דלק צירפה לדו"חותיה הכספיים חו"ד של פרופ' יורם עדן, שקבע את שוויה של הפניקס על כ-2-1.8 מיליארד שקל - כ-38% מעל מחיר השוק ■ במקביל דלק צירפה הערכת שווי נוספת שאיפשרה לה שלא לבצע הפרשה של 120 מיליון שקל על ההשקעה במפעילת הקידוחים איתקה

5תגובות

2015 היתה שנה מורכבת עבור קבוצת דלק. במהלך השנה החולפת גיבשה הקבוצה, שבשליטת יצחק תשובה (60.5%), את מתווה הגז עם הממשלה, ונאלצה להתמודד עם מחאה וביקורת ציבורית ועתירה לבג"ץ בעניין, וזאת בשעה שהקבוצה נכשלת שלוש פעמים בניסיון למכירת השליטה בחברת הביטוח הפניקס - וסופגת הפסדים של מאות מיליוני שקלים בשל השקעות בחברות אנרגיה.

האתגרים העסקיים של הקבוצה חתכו את מניית קבוצת דלק בכ-50% - והיא ירדה לשפל של יותר מ-3 שנים. הירידות החדות במניה הפילו את שווי הקבוצה לכ-7.5 מיליארד שקל בלבד, כששווי אחזקתו של תשובה מסתכם כעת בכ-4.5 מיליארד שקל. הירידה בשוויה של קבוצת דלק בוודאי לא נעלמו מעניהם של קציני האשראי בבנק הפועלים, שכן אחזקותיו של תשובה בקבוצת דלק משועבדות לבנק כנגד חובות אישיים.

הסיפור המרכזי בדו"חותיה של דלק הוא דווקא מה שלא קרה בהם: מחיקה ענקית של 712 מיליון שקל הקשורה לחברה הבת (52.3%), חברת הביטוח הפניקס. במהלך החודשים האחרונים ניסתה קבוצת דלק למכור את אחזקתה בפניקס, כחלק מיישום "חוק הריכוזיות" (סעיף ההפרדה בין נכסים פיננסים לריאליים). מתוקף היותה "על המדף", דלק אמורה לרשום את הפניקס בדו"חות כנכס מוחזק זמין למכירה - כלומר לפי הנמוך מבין ערכה בספרים (1.8 מיליארד שקל) או שוויה ההוגן בניכוי עלויות מכירה.

הסוגיה שעמדה לפתחם של רואי החשבון בדו"חות הכספיים נגעה לשווי ההוגן של הפניקס: האם השווי ההוגן הוא מחיר השוק - 1.13 מיליארד שקל נכון לסוף 2015, או האם השווי ההוגן הוא המחיר שגולם בעסקות המכירה השונות - כ-1.85 מיליארד שקל (פער של 38%). להכרעה בסוגיה שכרו בקבוצת דלק את שירותיו של פרופ' יורם עדן - פרופסור מן המניין במכללה למינהל. משקיעי דלק בוודאי לא יופתעו לגלות שעדן קבע שנכון יותר לרשום את הפניקס לפי השווי בעסקות.

יצחק תשובה
דודו בכר

"למיטב הבנתי", הדגיש עדן בדו"ח הערכת שווי שהכין להפניקס, "השווי הנגזר מההצעות שהוגשו בתקופה האחרונה לקבוצת דלק, משקף את השווי שהיה משולם למכירת השקעת דלק בהפניקס בכללותה, על ידי המשתתפים הרלוונטיים בשוק. לכן, השווי הנגזר מהן מהווה אומדן נאות יותר לשווי ההוגן של ההשקעה בכללותה, מאשר השווי המצוטט (בשוק)". הערכת השווי של עדן גוזרת למניות קבוצת דלק בהפניקס שווי של 2-1.8 מיליארד שקל.

לצד אי ההפרשה בגין שווי מניות הפניקס, סיפור מענין נוסף בדו"חות הכספיים של קבוצת דלק נוגע להשקעות שביצעה הקבוצה בשורה של חברות אנרגיה בעולם, במטרה לנצל את השפל במחירי מניותיהן. בין היתר, דלק השקיעה בעבר מאות מיליוני שקלים בנובל אנרג'י, שותפתה למאגרי הגז תמר, לווייתן ואפרודיטה; וכן, בחברת האנרגיה וודסייד, שבעבר בחנה השקעה במאגר לווייתן.

במהלך 2015 הפסידה דלק 338 מיליון שקל בגין תיק ניירות הערך הסחירים שלה, שהיקפו נאמד כעת בכ-850 מיליון שקל, בהשוואה לכ-1.2-1.1 מיליארד שקל בסוף הרבעון השני של 2015. ההפסדים בתיק ני"ע - שעיקרם היו במהלך הרבעון השלישי של 2015 - נבעו מהצניחה במניותיהן של חברות האנרגיה בעולם, על רקע השפל במחירי הנפט.

לצד ההפסדים בתיק ני"ע, במהלך הרבעון הרביעי ספגה דלק הפסד נוסף הקשור להשקעה שלישית שביצעה במפעילת הקידוחים איתקה אנרג'י (Ithaca Energy). בתחילת אוקטובר 2015 רכשה קבוצת דלק כ-20% מאיתקה בתמורה ל-260 מיליון שקל (66 מיליון דולר), והפכה לבעלת המניות הגדולה בה. ברבעון הרביעי צללה מניית איתקה בכ-35% לעומת מחירה ערב העסקה, כך ששווי השוק של ההשקעה ירד לכ-34 מיליון דולר - הפרש של 32 מיליון דולר (כ-120 מיליון שקל).

למרות ההפרש המשמעותי, בקבוצת דלק החליטו גם הפעם שלא לרשום את האחזקה לפי מחיר השוק, שכרו מעריך שווי חיצוני, שביצע הערכת שווי לאחזקה באיתקה. מעריך השווי קבע את שוויה ההוגן של ההשקעה באיתקה בכ-84 מיליון דולר - כלומר מעל המחיר הנוכחי בספרי קבוצת דלק (68 מיליון דולר). בדלק החליטו שלא לרשום את ההפרש כרווח בדו"חות הכספיים. בסך הכול שתי חוות הדעת של המעריכים החיצוניים (זו של הפניקס וזו של איתקה), סייעה לקבוצת דלק להימנע מביצוע שתי מחיקות גדולות של כ-850 מיליון שקל ב-2015.

לצד הפעילות החשבונאית הענפה, קבוצת דלק רשמה ב-2015 גם גידול בפעילות העסקית השוטפת. הכנסות הקבוצה שמקורם בפעילות הגז והנפט (מאגר תמר) הסתכמו ב-2015 בכ-1.67 מיליארד שקל, בהשוואה ל-1.4 מיליארד שק בשנת 2014. הגידול נרשם הודות לעלייה בתפוקת הגז ממאגר תמר, בו דלק מחזיקה באמצעות השותפויות דלק קידוחים ואבנר. רווחי הקבוצה מפעילות הגז והנפט עמדו על רבע מיליארד שקל, בהשוואה לכ-93 מיליון שקל ב-2014.

דלק ישראל - המפעילה רשת של תחנות תדלוק ברחבי המדינה - סיימה את 2015 ברווח נקי של 87 מיליון שקל, לעומת 4 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2014. פעילות הביטוח והפיננסים - שנתמכה בשערוך חיובי של בניין הפניקס, "בית הוורד", בגבעתיים - תרמה 86 מיליון שקל לרווח דלק, לעומת הפסד של 253 מיליון ש בשנת 2014. סך כל תרומת פעילויות הליבה של הקבוצה (גז ונפט, דלקים ורכב) לשנת 2015 הסתכמה לכ-479 מיליון שקל, לעומת 204 מיליון שקל בשנת 2014.

בשורה התחתונה, דלק סיימה את 2015 ברווח נקי של 7 מיליון שקל בלבד, בהשוואה להפסד של 765 מיליון שקל ב-2014. ברבעון הרביעי של 2015, הרווח הסתכם הנקי בכ-36 מיליון שקל, לעומת הפסד של 120 מיליון ברבעון המקביל אשתקד. למרות הרווח הצנוע השנה, דירקטוריון דלק החליט לחלק דיווידנד של כ-100 מיליון שקל לבעלי המניות, 8.34 שקלים לכל בעל מניה. לקבוצה רווחים הראויים לחלוקה בסכום כולל של כ- 1.9 מיליארד שקל.

עם פרסום הדו"חות, אסי ברטפלד, מנכ"ל קבוצת דלק, ציין כי "משניתנה החלטת בג"ץ בסוגיית מתווה הגז, במסגרתה אישר בית המשפט העליון את סעיפי המתווה למעט פסקת היציבות, אחד היעדים המרכזיים שלנו בשנה הקרובה יהיה לקדם את תוכנית הפיתוח של מאגר לוויתן, על בסיס התוכנית המפורטת העדכנית, שהופקדה בחודש שעבר על ידי שותפות לוויתן, לאישור הממונה על ענייני הנפט".

"על פי התוכנית, המאגר יפותח בלוחות זמנים מואצים שיאפשרו את הזרמת הגז למשק הישראלי כבר בשנת 2019, כאשר יכולת ההפקה הכוללת של המאגר בשלב הסופי של הפיתוח צפויה לעמוד על כ-BCM-21 לשנה (לעומת BCM 16 בשנה לפי תוכנית הפיתוח הקודמת), וזאת לאור העלייה הצפויה בביקושים לגז טבעי בשווקי היעד. חשוב להדגיש שנציגי שותפויות לוויתן כבר החלו בשיחות עם משרדי הממשלה הרלוונטיים על מנת להגיע לפתרון מהיר להסדרת סוגיית היציבות וזאת במקביל לפעולות שננקטות ליישום המתווה בהתאם לתכנון המקורי".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#