חגיגה בבזק: הכנסות של 10 מיליארד שקל - ודיווידנד ענק

בזק היא מונופול בתחום הטלפון והאינטרנט - ותחום זה הניב לחברה הכנסות של 4.4 מיליארד שקל ■ פלאפון: רווח נקי של 151 מיליון שקל - ירידה של 60% אך הרבה מעל המתחרות

אמיתי זיו
שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ' צילום: אייל טואג
אמיתי זיו

בעוד חברות הסלולר מדממות ונושקות להפסד - בבזק נמשכת החגיגה. החברה הודיעה על תוצאותיה לרבעון הרביעי ולשנת 2015 כולה. בזק תחלק דיווידנד של 776 מיליון שקל, או 0.28 שקל למנייה - המייצג את הרווח הנקי שלה לחציון השני של 2015.

בזק מדווחת, כצפוי, על שנה מאד חזקה. הכנסות החברה עלו ב-10.3% ל-9.98 מיליארד שקל. הסיבה לעלייה היא לראשונה איחוד תוצאות yes עם הכנסות של 1.3 (יחסיות) מיליארד שקל - עקב המיזוג החשבונאי בין החברות שאושר ויצא לדרך השנה.

צילום: רונן טופלברג

מנגד, איחוד yes בדו"חות יוצר גם עלייה במדדים האחרים כמו הפחת והוצאות התפעול. סל הכל מסיימת קבוצת בזק את השנה כולה עם רווח תפעולי של 2.57 מיליארד שקל, ירידה של 20.3% ועם רווח נקי של 1.72 מיליארד שקל, ירידה של 18.5%.

בזק מדווחת עוד על ירידה של 5.6% ב-EBITDA ל-4.25 מיליארד שקל. תזרים המזומנים החופשי ירד ב-18% ל-2.26 מיליארד שקל. באשר לסוגיה החשובה של השקעות ברשת מסרה בזק: כי  "ההשקעות בשנת 2015 הסתכמו בכ- 1.64 מיליארד שקל, בהשוואה לכ- 1.28 מיליארד שקל בשנת 2014, עלייה של כ- 28.2%. העלייה בהשקעות נבעה מאיחוד השקעות של חברת yes החל מהרבעון השני של שנת 2015 בסך כ- 200 מיליון שקל ומגידול בהשקעות פלאפון ובזק קווי".

הפעילות המכניסה ביותר של החברה, ובהפרש, היא התחום ממועט התחרות של התקשורת הפנים ארצית נייחת. בזק היא מונופול בתחום הטלפון והאינטרנט ותחום זה הניב לחברה הכנסות של 4.4 מיליארד שקל, כ-44% מסך הכנסות החברות. פלאפון יצרה לחברה הכנסות של 2.89 מיליארד שקל; בזק בינלאומי 1.57 מיליארד ו-yes, הכנסה של 1.77 מיליארד שקל.

שאול אלוביץ', יו"ר בזק מסר כי: "בשנה החולפת ביצענו קפיצת מדרגה נוספת ברמת ההשקעות של הקבוצה בתשתיות, בשירות ובתוכן, ופעלנו לחיזוק מעמדנו בכל תחומי הפעילות".

מנכ"לית החברה, סטלה הנדלר, ציינה כי: "שנת 2015 התאפיינה בשינויים במבנה התחרות בשוק, בעיקר בעקבות הפעלת השוק הסיטונאי במסגרתו בזק מעמידה את התשתית שלה לטובת מפעילים אחרים. הצלחת מהלך זה באה לידי ביטוי במצבת לקוחות השוק הסיטונאי שהגיעה ל- 244 אלף בסוף השנה. התגברות התחרות הביאה לשחיקה בהכנסות הליבה של בזק, אך מנגד, בזכות כניסה לתחומי פעילות חדשים הצליחה בזק לייצר זרם הכנסות חדש. בשנת 2016 בזק תפעל ותרחיב את פעילותה בתחומי הסייבר, מסחר אלקטרוני,  ערים חכמות ו-Telemedicine".

עוד הוסיפה הנדלר כי "יצאנו בניסוי שטח בטכנולוגיית ה-G.fast וכן בטכנולוגיות מתקדמות נוספות, המאפשרות קצבי גלישה אולטרה מהירים של מאות מגה ואף 1 גיגה. כצעד ראשון, אנו בוחנים מהירות גלישה של 500 מגה ללקוחות פרטיים. מטרת ניסוי השטח היא לבחון את היקף ההשקעה הנדרשת להפעלת הרשת בהיבטים הטכנולוגיים והכלכליים. נכון לסוף השנה בזק פרסה סיבים אופטיים לכ-1.3 מיליון בתים בישראל".

מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר
מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר צילום: אלי דסה

נראה כי החגיגה בבזק לא הולכת להיעצר. בצמוד לדו"ח, החברה פירסמה גם תחזית לשנת 2016, ולאורך השנים האחרונות התחזית היתה מדויקת ואף זהירה (למעשה השנה בזק פירסמה העלאת תחזית).

דודו מזרחי, משנה למנכ"ל ומנהל כספים ראשי, אמר כי: "התוצאות העסקיות של בזק לשנת 2015 משקפות את יכולתה של הקבוצה להמשיך ולהציג תוצאות עסקיות חזקות על אף התחרות הגוברת בכל תחומי פעילותה".

בחלוקה לפעילויות, בזק קווי מובילה את תוצאות החברה עם הכנסות שנתיות של 4.4 מיליארד שקל ועלייה של 2.1% ביחס ל-2014. מדובר בנתון מפתיע שמראה שהרפורמה בפס הרחב לא משפיעה או מאיימת על החברה. גם ברבעון לבדו הכנסות החברה עלו בשיעור זעיר של 0.2% ל-1.08 מיליארד שקל.

בזק קווי רושמת הוצאות "אחרות" חד פעמיות של 70 מיליון שקל ברבעון הזה, סעיף שמושפע בעיקר מהפרשה לתוכנית פרישת עובדים, כתוצאה מכך נשחקו מעט נתוני הריווחיות ברבעון, אך בתוצאות השנתיות הכל ירוק: בזק קווי מדווחת על EBITDA של 2.8 מיליארד שקל, המשקף עלייה שנתית של 7.7%. ה-EBITDA מהווה כעת 65% מההכנסות - נתון חריג גם בהשוואה בינלאומית ובוודאי לשאר שוק התקשורת הישראלי.

הרווח הנקי של בזק קווי הוא 1.3 מיליארד שקל, זינוק של 20%, וכעת בזק קווי מייצרת כ-75% מהרווח של הקבוצה כולה. לבזק תזרים מזומנים בשנה של 2.3 מיליארד שקל, גם זה נתון שעלה השנה ב-4.4%. החברה הקווית השקיעה ברשת 849 מיליון שקל, עלייה של 3.3% מול 2014 - נתון המוכיח כי הרפורמה בפס הרחב לא פגעה בתמריץ של החברה להמשיך להשקיע ברשת שלה. לבזק 2.1 מיליון לקוחות טלפון, ואובדן רבעוני של 12 אלף לקוחות.

לחברה יש 1.4 מיליון קווי אינטרנט ותוספת מרשימה של 31 אלף קווים - אך עיקר הגידול הוא כפי הנראה מהצטרפות לקוחות במסגרת הרפורמה. החברה מדווחת על 244 אלף לקוחות בחיבור סיטוני, תוספת רבעונית של 67 אלף לקוחות סיטונאים. עוד מרשים ומפתיע הוא שבזק לא נשחקה בהכנסה החודשית ממנוי אינטרנט, על אף הרפורמה, ולקוח אינטרנט משלם לה בחודש 89 שקל לפני מע"מ וזאת מול 85 שקל ברבעון המקביל.

ההכנסה החודשית הממוצעת מלקוחות פלאפון צנחה ל-60 שקל

בפעילות הסלולר של בזק, חברת פלאפון, מורגשת התחרות, אך על אף ירידה במרבית המדדים, החברה עוד רושמת ריווחית ומסיימת את השנה עם רווח נקי של 151 מיליון שקל, ירידה של 60% אך הרבה מעל המתחרות. גם ברבעון הרביעי פלאפון עוד רווחית, אך הרווח נמוך מאוד, 11 מיליון שקל, ומוכיח את רמת התחרות והסיכון בענף הסלולר. בדו"ל של שנת 2015, פלאפון מדווחת על הכנסות של 2.89 מיליארד שקל - ירידה של 15.5%. לחברה EBITDA של 576 מיליון שקל, המשקף ירידה של 34.5% ושיעור EBITDA של 20% - בדומה למתחרות.

על פי הנתונים התפעוליים, לחברה 2.6 מיליון לקוחות, והכנסה חודשית למנוי של 60 שקל - קריסה של 21% מול הנתון ברבעון 4 של 2014. שיעור הנטישה בחברה הוא 6.7%.

רן גוראון, מנכ"ל פלאפון אמר היום כי: "פלאפון הציבה לה למטרה להיות החברה שמביאה את הערך הרב ביותר ללקוחותיה, באמצעות הרשת המהירה בישראל בדור הרביעי, ובזכות מהלכי חדשנות שביצענו השנה ונמשיך לבצע גם בשנים הקרובות. הוצאות התפעול ב- 2015 ירדו דרמטית בכ- 237 מיליון שקל, לעומת 2014, וזאת בעיקר כתוצאה מהמשך ביצוע מהלכי התייעלות מסיביים בכל רכיבי ההוצאות, בכלל זה מהלך פרישה מרצון של עובדים ותיקים וצמצום הוצאות שכר דירה".

מהחברה נמסר כי: "בשנת 2015 צמצמה פלאפון 281 משרות במצבת כח האדם שלה. נכון ל- 31 בדצמבר 2015 עמדה מצבת כח האדם בחברה על 2,234 משרות (כ- 2,679 עובדים). הצמצום במשרות הושג בעיקרו בזכות מהלכי התייעלות וכן תוכנית פרישה מרצון של עובדים ותיקים שבוצעה בסוף השנה".

בזק בילאומי מדווחת על "שיא הכנסות" רבעוני ושנתי. החברה מדווחת על עלייה בהכנסות של 5% לכדי 1.57 מיליארד שקל בשנה, עלייה של 3% ב-EBITDA ל-372 מיליון שקל ועלייה של 4% ברווח הנקי ל-172 מיליון שקל.

מוטי אלמליח, מנכ"ל בזק בינלאומי: "אני גאה לסכם שנה מצוינת של הישגי שיא לבזק בינלאומי בכל הפרמטרים הפיננסיים. בשנה זו צמחנו בהכנסות וברווחים בכל תחומי פעילותינו, עיבינו את עולמות האינטגרציה והפתרונות לעסקים ויצרנו קפיצת מדרגה בשירותים ומוצרים מבוססי אינטרנט, המביאים ערך ללקוחות הפרטיים בישראל. השקענו בטכנולוגיה, בחדשנות ובשירות ללקוחותינו לצד ההשקעה הנמשכת בעובדי החברה; חתמנו על הסכם קיבוצי המחזק את השותפות והמחויבות ההדדית הקיימת בחברה להמשך הצלחתה ומובילותה של בזק בינלאומי גם בעתיד".

בחברת yes מורגשת התחרות מצד סלקום כמו גם האטת הנטישה ב-HOT. החברה איבדה ברבעון 2,000 לקוחות טלוויזיה אך בשנה כולה התחזקה ב-5,000 לקוחות. לקוח בחברה משלם לה לפני מע"מ 235 שקל. חברת yes מדווחת על הכנסות שנתיות של 1.7 מיליארד שקל, גידול של 3%, EBITDA של 572 מיליון שקל, בדומה ל-2014 ורווח נקי (לפני מימון בעלי מניות) של 160 מיליון שקל - ירידה של 1%.

רון אילון, מנכ"ל yes: "בתקופה מרובת מתחרים ופיראטיות גואה מצליחה החברה לשמור על יציבות ועלייה במספר בתי האב המנויים בסיכום השנתי. גם השנה, המשכנו להקפיד על שירות לקוחות מוביל וחווית צפייה מתקדמת ביותר והבאנו את בשורת שירות "הפריים טיים" והקוואטרו – הממיר המהיר והמתקדם בישראל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker