קבוצת אשטרום: ההכנסות קטנו - אך רווחים חד פעמיים הקפיצו הרווח הנקי

החברה סיימה את הרבעון השלישי עם עלייה של 50% ברווח הנקי לכ-43.6 מיליון שקל, וזאת כתוצאה מרווחים חד פעמיים שנבעו מרכישת מניות סיטיפס, זכיינית הרכבת הקלה בירושלים, וגריעת קרקע ברומניה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

מניית קבוצת אשטרום איבדה מאז הנפקתה בבורסה ב-2014 כ-31%. הירידה החדה במניה נרשמה בעקבות תוצאות חלשות, בעיקר בשל שחיקה ברווחיות של הפעילות הקבלנית בישראל.

התוצאות הכספיות שפירסמה היום (ב') אשטרום מעידים שהפעילות הקבלנית בישראל ממשיכה לסבול מחולשה. ואולם, מימושים חד פעמיים, לצד צמיחה בפעילות ייזום הנדל"ן למגורים (אשדר), סייעו לקבוצה להגדיל את הרווח הנקי הרבעוני ב-50% ל-43 מיליון שקל.

מנכ"ל אשטרום גיל גירון (ימין) והיו"ר רמי נוסבאוםצילום: ישראל הדרי

קבוצת אשטרום עוסקת בין היתר בקבלנות בניין ותשתיות, ייזום בנייה למגורים ונדל"ן מניב. הקבוצה נשלטת (58.7%) בידי המשפחות נוסבאום, גירון, משורר, רובין וליפשיץ, וכן מוחזקת (18.9%) על ידי קבוצת ההשקעות אלייד, שבראשות פרופ' יצחק סוארי.

צבר העבודות של הקבוצה, נכון ליום פרסום הדו"חות הכספיים, עומד על כ-5.92 מיליארד שקל, בהשוואה לכ-5.5 מיליארד שקל בסוף שנת 2014 ול-6.2 מיליארד שקל בסוף הרבעון השני.

אשטרום שותפה בעשרות פרויקטים גדולים ברחבי ישראל ובחו"ל (ארה"ב, גרמניה, ניגריה, ג'מייקה וסרביה). בין היתר, הקבוצה הקימה את פרויקטים המגורים "טריו" בחיפה, מגדל הגימנסיה בתל-אביב, ו"רחובות ההולנדית". בנוסף, החברה תקים את נמל המפרץ בחיפה, שיצטרף לפרויקטים רבים שהובילה החברה - בהם מלון בראשית, מלון רויאל ביץ' באילת, פרויקט מנהרות הכרמל, חלקים מכביש 6, חלק מכביש 531, נמל היובל באשדוד, הרכבת הקלה בירושלים, ועוד.

הכנסותיה של אשטרום עמדו על ברבעון השלישי על כ-839.6 מיליון שקל, קיטון של 2.3% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2014. הירידה נבעה בעיקר מפעילות הקבלנות לבנייה ולתשתית בישראל, מגזר הפעילות העיקרי של הקבוצה, שבו קטנו ההכנסות ב-4.8% לכ-450 מיליון שקל.

מגזר שני שתרם לירידה בהכנסות היה הנדל"ן המניב בישראל (אשטרום נכסים), שבו קטנו ההכנסות בכ-24% ל-59 מיליון שקל. הקיטון בהכנסות נבע מירידה ממכירת שטחים בפרויקט "V טאואר" ברמת גן, שאותו מקימה החברה. הירידה במגזר הקבלנות בישראל ובנדל"ן המניב, קוזזה בעלייה של כ-13% בהכנסות ממכירת דירות בישראל (אשדר), שהסתכמו הרבעון בכ-250 מיליון שקל, בהשוואה לכ-221 מיליון שקל ברבעון המקביל.

הקיטון בהכנסותיה של אשטרום הביא לירידה של 5.8% ברווח הגולמי ל-134 מיליון שקל. הרווחיות הגולמית (רווח גולמי כשיעור מההכנסות) ירד ברבעון לכ-16.2% בהשוואה ל-16.8% ברבעון המקביל. הירידה ברווחיות הגולמית נבעה בעיקר מפעילות קבלנות לבנייה ותשתית בחו"ל, שנפלה מ-30.8% ברבעון המקביל ל-13.9% הרבעון.

הירידה ברווחיות נבעה מסיום פרויקטים בג'מייקה וההאטה בעבודות בניגריה. זאת, בשעה שהתוצאות ב-2014 כללו רווח של כ-22 מיליון שקל בגין תביעה משפטית. הרווחיות הגולמית נפגעה גם משחיקה ברווחיות של מגזר התעשיות (מכירה של חומרי גלם לתעשיית הבנייה), כתוצאה מהורדת מחירי המכירה ועליית חומרי הגלם.

למרות הירידה בהכנסות וברווח הגולמי, הרווח התפעולי של אשטרום דווקא גדל ברבעון בכ-6.6% לכ-103.1 מיליון שקל. העלייה ברווח התפעולי נבעה בעיקר מהכנסות חד פעמיות של 23 מיליון שקל. ההכנסות כללו רווח חד פעמי של 7.5 מיליון שקל כתוצאה מהגדלת אחזקות הקבוצה בחברת סיטיפס, זכיינית הרכבת הקלה בירושלים, ורווח של כ-17 מיליון שקל בעקבות גריעת קרקע ברומניה כתוצאה ממימוש הקרקע על ידי בנק ברומניה.

סעיף שני שתרם לעלייה ברווח היה חברות כלולות, שתרמו כ-18 מיליון שקל לשורה התחתונה בהשוואה לכ-5.9 מיליון שקל ברבעון המקביל. תחת סעיף זה נכללו בין היתר, רווח מפעילותה של חברת סיטיפס, מקניון חוצות המפרץ שמוחזק על ידי אשטורם נכסים, וכן מפרויקטים של נדל"ן מניב בחו"ל (בעיקר בגרמניה).

הרווח הרבעוני, שעמד כאמור על 43 מיליון שקל, הגדיל את הונה העצמי של אשטרום לכ-1.25 מיליארד שקל (מיוחס לבעלי המניות), וזאת בהשוואה לשווי שוק של כ-713 מיליון שקל. הקבוצה חילקה באפריל האחרון דיווידנד בסך של כ-30 מיליון שקל לבעלי המניות. במהלך הרבעון ייצרה החברה עודף של 75.8 מיליון שקל, בהשוואה לעודף של 68 מיליון שקל ברבעון המקביל.

מניית קבוצת אשטרום בשנה האחרונה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker