דורי בניה: הפסד של כ-686 מיליון שקל מאז 2013; גזית גלוב הזרימה 750 מיליון שקל

משבר העסקי שבו נתונה דורי בניה ממשיך להכות במלוא עוזו ומחלחל לכל החברות בפירמידה — ובראשן חברת הנדל"ן גזית גלוב ■ גירעון תזרימי של כ-162 מיליון שקל בינואר–ספטמבר לדורי בניה

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

דו"חות הרבעון השלישי שפירסמה הבוקר דורי בנייה מקבוצת גזית גלוב, מלמדים כי המשבר העסקי שבו נתונה החברה עדיין ממשיך להכות במלוא עוזו ומחלחל לכל החברות בפירמידה — ובראשן חברת הנדל"ן גזית גלוב, הנמצאת בשליטת חיים כצמן ודורי סגל.

היום הודיעה גזית גלוב כי תעמיד לרשות קבוצת דורי, החברה־האם של דורי בנייה, קו אשראי נוסף של 120 מיליון שקל כהלוואה מזכה. גזית גלוב — שכבר הפסידה לפני כמה שנים מאות מיליוני שקלים בעקבות השקעה באורמת — הזרימה עד כה כ-625 מיליון שקל לקבוצת דורי, כך שקו האשראי הנוכחי מעלה את סך ההזרמות לכ-750 מיליון שקל — כ-10% משווי השוק של גזית גלוב.

מנכ"ל דורי בנייה, אסף מור
מנכ"ל דורי בנייה, אסף מור צילום: יוני רייף

העמדת קו האשראי לדורי אושר בדירקטוריון גזית גלוב, אבל מכיוון שזו הלוואה מזכה, הצעד אינו נדרש לאישור האסיפה הכללית. בדירקטוריון גזית הסבירו את ההחלטה בכך שלאחר שבחנו את מכלול החלופות והשלכותיהן, מצאו שהעמדת המימון היא ראויה ולטובת גזית גלוב. ואולם קיים ספק רב אם המשך ההזרמות משרת את בעלי המניות מקרב הציבור, המחזיקים בכ-50% ממניות גזית גלוב, שייאלצו להמשיך ולתמוך בחברה שולית בפירמידת הנדל"ן, בלי הצביעו על כך מעולם.

ההחלטה להעמיד הון נוסף לקבוצת דורי עשויה להיטיב עם בעלי השליטה בגזית גלוב, כצמן וסגל, ומאפשרת לשניים לשמור על המוניטין הנקי שלהם בשוק ההון ולהימנע מחדלות פירעון באחת החברות שבשליטתם. יצוין כי כל ההזרמות לקבוצת דורי נעשו מהחברה הציבורית — ולא מהונם הפרטי של השניים. ברקע להזרמות, ירדה מניית גזית גלוב מתחילת 2015 בכ-20% לעומת עלייה של 5% במדד הנדל"ן.

ההחלטה להמשיך ולתמוך בקבוצת דורי נעשית בשעה שכצמן וסגל מחזיקים בשרשור רק ב-30% מהון המניות של גזית גלוב; זאת, כתוצאה מהמבנה הפירמידאלי של הקבוצה שכולל חמש חברות, ארבע מהן ציבוריות — חברת האחזקות נורסטאר, ששולטת בגזית גלוב, ששולטת בגזית ישראל (חברה פרטית), ששולטת בקבוצת דורי, ששולטת בדורי בנייה. המבנה המשורשר מאפשר לסגל ולדורי לשלוט באופן מלא בחברות שבפירמידה, אף על פי שבפועל אחזקותיהם נמוכות.

בעבר נמצא כי צורת האחזקה המשורשרת — שפסלה ועדת הריכוזיות — עלולה לתמרץ את בעלי השליטה לקחת סיכונים שלא לצורך; זאת, למשל, היתה אחת הטענות שהושמעה נגד רכישת השליטה בעיתון "מעריב" על ידי דיסקונט השקעות מקבוצת אי.די.בי. במקרה של רכישת "מעריב" — שרכישתו עומדת כעת בפני תביעה ייצוגית — נטען כי רכישת השליטה נועדה לשרת אינטרסים זרים של בעל השליטה, אז נוחי דנקנר, ולא היתה בהכרח טובה לבעלי המניות.

בשיחה עם TheMarker אמרה היום רוחה לוין, מנכ"לית ודירקטורית בגזית גלוב: "איני חושבת שיש קשר בין ההזרמות לבין המוניטין האישי של כצמן וסגל. חבל שזה מתפרש כרצון למוניטין של מי מבעלי המניות או השליטה. יש כאן מגוון רחב של שיקולים. הדירקטוריון שקל בכובד ראש ובחר באלטרנטיבה זו. זו הבחירה הכי טובה לבעלי המניות של גזית גלוב. מעבר לזה לא אוכל להגיב". בהתייחסה לשאלה, אם לא נכון היה עבור בעלי המניות של גזית גלוב שדורי בנייה תגיע לחדלות פירעון, השיב לוין: "איני יודעת להגיד בצורה רטרואקטיבית".

הפסד של 72 מיליון שקל ברבעון

דורי בנייה נקלעה ב–2014 להפסדים של מאות מיליוני שקלים, לאחר שהתגלו סטיות של כ-450 מיליון שקל ברישום הפרויקטים הנדל"ניים שלה. היום דיווחה דורי בנייה על רבעון גרוע נוסף, שבו הפסידה 72 מיליון שקל. ההפסד נבע בעיקר מהתמשכות פרויקטים ומהערכה שלפיה, יהיו הוצאות נוספות בשלב מסירת הדירות בפרויקטים. בסך הכל, בשנים 2013–2015 הפסידה דורי כ-686 מיליון שקל.

ברבעון השלישי היה לדורי בנייה תזרים שלילי של 40 מיליון שקל מפעילות שוטפת, ובינואר–ספטמבר הגירעון התזרימי הסתכם בכ-162 מיליון שקל. בסוף הרבעון היה לחברה גירעון של כ-95 מיליון שקל בהון החוזר — כלומר, עודף התחייבויות בטווח הקרוב על פני מקורות.

עקב הגירעון התזרימי, הודיעה קבוצת דורי כי תעמיד לדורי בנייה הלוואות גישור בסכום של 60 מיליון שקל. כנגד ההלוואה תשעבד דורי בנייה את מניות החברה־הבת, רום גבס, בשעבוד קבוע ראשון. כמו כן, לדורי בנייה הוענקה אופציית מכר (PUT), שתאפשר לה לחייב את קבוצת דורי לרכוש ממנה את מלוא מניות רום גבס עד לסוף יוני 2016. רכישת רום גבס תיעשה לפי מחיר של 106 מיליון שקל, לפי שווייה הנוכחי בספרים. מתוך הסכום תנוכה הלוואת הגישור שהעמידה קבוצת דורי.

ההפסד חילחל לקבוצה

הרבעון הקשה של דורי בנייה חילחל גם לדו"חות קבוצת דורי, שסיימה את הרבעון השלישי בהפסד של 60 מיליון שקל המיוחס לבעלי המניות לעומת הפסד של 23 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בינואר-ספטמבר הפסידה קבוצת דורי כ-99 מיליון שקל, בהמשך להפסד מצטבר של 340 מיליון שקל בשנים 2013–2014. המניה של קבוצת דורי ירדה היום בכ-5%.

קבוצת דורי — שחייבת כ-300 מיליון שקל לבעלי האג"ח — ייצרה ברבעון השלישי תזרים שלילי של 33 מיליון שקל מפעילות שוטפת, ובסך הכל גירעון תזרימי של 142 מיליון שקל בינואר-ספטמבר. לקבוצת דורי יש גירעון של 16 מיליון שקל בהון החוזר בדו"חות הסולו. לצד הזרמה של 120 מיליון שקל מגזית גלוב, בקבוצת דורי נערכים לגיוס חוב באמצעות הרחבה של סדרה ז'. החברה מתכוונת לפרסם תשקיף על בסיס דו"חות הרבעון השלישי.

מניית דורי בנייה בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker