הרווח הנקי של ביג ברבעון נחתך ב-45% ל-42 מיליון שקל

ה-NOI (הכנסות תפעוליות) מנכסים זהים ירד הרבעון בקצת ל-61.2 מיליון שקל אך כתוצאה מפתיחת עוד מרכזי קניות ה-NOI זינק ב-25% ל-116 מיליון שקל

שלי אפלברג
שלי אפלברג

קבוצת ביג מרכזי קניות, שנסחרת בבורסה לפי שווי שוק של 2.2 מיליארד שקל ומחזיקה ב-58 מרכזים מסחריים בישראל ובארה"ב, פירסמה את תוצאותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2015. מניית החברה, שעלתה מתחילת השנה ב-12%, מגיבה בירידה של כ-0.2% לפרסום הדו"חות.

מהדו"חות עולה כי פעילות החברה הניבה עלייה של 25% ב-NOI (הכנסות תפעוליות) שהסתכם הרבעון ל-116 מיליון שקל - כתוצאה מהרחבת פעילות החברה בארה"ב ופתיחתו של ביג פאשן אשדוד, לצד שיפור בדמי השכירות אותם גובה ביג במרכזים הקיימים.

הכנסות החברה מהשכרה וניהול נכסים זהים בישראל הסתכמו ללא שינוי ניכר - 74.9 מיליון שקל ברבעון - כאשר ה-NOI מנכסים זהים ירד הרבעון מ-61.2 מיליון שקל ברבעון המקביל ל-60.9 מיליון שקל ברבעון הנוכחי.

לדברי החברה הירידה נובעת מהרחבת פעילות השיווק במרכזים בישראל. הכנסות החברה מהשכרת נכסים וניהול נכסים בארה"ב עלתה ב-5% ל-12.1 מיליון דולר וה-NOI מנכסים זהים בארה"ב עלה ב-8% ל-7.7 מיליון דולר.

מרכז קניות ביג פאשן אשדוד
מרכז קניות ביג פאשן אשדוד

ה-FFO (רווח נקי בתוספת דיווידנדים מהשקעות, פחת והפחתות) גדל ב-38% ל-56.9 מיליון שקל, כתוצאה מגידול בהכנסות התפעוליות של החברה ומימון חדש בהיקף משמעותי ובתנאי מימון עדיפים אותו ביצעה הקבוצה - שהוביל לירידה בעלות המימון הראלית של החברה.

אסף נגר, סמנכ"ל הכספים של ביג אמר כי "במהלך הרבעון המשכנו לראות את תוצאות המהלכים העסקיים והפיננסים עליהם שוקדת החברה בשנים האחרונות אשר באו לידי ביטוי בפתיחה של 3 מרכזים חדשים בישראל מתחילת השנה בהשקעה של כ-400 מיליון שקל ורכישת נכסים מניבים בארה"ב בהיקף של כ-550 מיליון שקל".

הוא הוסיף כי "הפרישה הגיאוגרפית של פעילות החברה, בעיקר בישראל וארה"ב, בשילוב עם עומסים נמוכים בין פדיון השוכרים לבין שכ"ד ודמי הניהול המשולמים על ידם, מקטינים את הסיכון הטמון בפעילות העסקית של החברה ומציבים אותה בעמדה טובה להתמודדות עם תסריט אפשרי של האטה ו/או המשך הרעה במצב הביטחוני בשוק המקומי. בנוסף, המהלכים העסקיים והשיווקיים שביצעה החברה הביאו לגידול של כ-5.5% בפדיון השוכרים במרכזיה למול תקופה מקבילה אשתקד והעומס הממוצע על השוכרים נותר נמוך, ובפרט למול יחסי העומס אצל המתחרים".

בשורה התחתונה הרווח הנקי של החברה נחתך ב-45% ל-42.6 מיליון שקל כתוצאה מכך שברבעון המקביל ב-2014 החברה רשמה רווח שיערוך של 81 מיליון בשעה שברבעון הנוכחי העלייה בשווי ההוגן של הנדל"ן להשקעה הוסיפה לשורת הרווח רק 9.6 מיליון שקל.

לביג כיום 305 אלף מ"ר שטחי מסחר להשכרה בישראל עם תפוסה של 100% ו-658 אלף מ"ר בארה"ב עם תפוסה של כ-93%. כמו כן, לחברה 32 אלף מ"ר של שטחי מסחר בסרביה עם תפוסה של 95%.

בהשוואה לרבעון המקביל, מצבת הנכסים של החברה זינקה ב-17% ל-7.98 מיליארד שקל. כאשר בקופת החברה נותרו 101 מיליון שקל בהשוואה ל-146 מיליון שקל ברבעון המקביל. סך התחייבויותיה של החברה עלו מ-4.69 מיליארד שקל בתקופה המקבילה ל-5.67 מיליארד שקל בתקופה הנוכחית. עיקר הגידול מקורות מאשראי בנקאי ותאגידי אותו לקחה החברה ומאגרות חוב נוספות אותם הנפיקה. ההון העצמי של ביג המיוחס לבעלי המניות זינק ב-20% ל-2.4 מיליארד שקל.

החברה ציינה כי למרות ההרעה במצב הביטחוני בישראל אשר פגעה בפדיון השוכרים במרכזי החברה ובענף המרכזים המסחריים בכלל, הפרישה הגיאוגרפית של החברה הסיטה חלק ניכר מהפעילות לארה"ב בשילוב עם עומסים נמוכים של השוכרים בישראל ביחס למתחרים. פעילות המציבה אותה בעמדה טובה להתמודדות עם ההאטה בישראל, ככל שתהיה.

מהנתונים אותם פרסמה החברה ניתן לראות כי פדיונות השוכרים במרכזי ביג עלו ב-5.38% במהלך תשעת החודשים הראשונים של השנה והסתכמו ל 2.871 מיליארד שקל.

מניית ביג בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום