ויקטורי: צניחה בפדיון חנויות זהות ועלייה בהוצאות - חתכו הרווח במחצית

הרווח הנקי ברבעון השלישי של 2015 עמד על 3.3 מיליון שקל, בהשוואה ל-6.2 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד ■ הפדיון בחנויות זהות (same stores) נחתך ברבעון בכ-5.7% בהשוואה לרבעון המקביל

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רבעון חלש שכלל ירידה חדה בפדיון בחנויות זהות, ביחד עם עלייה בהוצאות, חתכו את הרווח הנקי של ויקטורי במחצית לכ-3.3 מיליון שקל - כך עולה מדו"חותיה הכספיים של רשת הדיסקאונט שפורסמו היום (ה'). הקיטון ברווח נרשם למרות שוויקטורי המשיכה להתרחב ולפתוח סניפים חדשים. מניית ויקטורי יורדת כעת בכ-0.6%.

ויקטורי, שבשליטת אייל רביד, מפעילה 30 סופרמרקטים (לא כולל הסניף האינטרנטי). הסעיף המרכזי שהכביד על התוצאות הרבעוניות היה הפדיון בחנויות זהות (same stores), שנחתך ברבעון בכ-5.7% בהשוואה לרבעון המקביל. הקיטון - שקיזז את הגידול בהכנסות כתוצאה מפתחית חנויות חדשות - נבע בעיקר מחודשים יולי-אוגוסט, שבהם צנח הפדיון מחזויות זהות בכ-10%, וכן מעיתוי חגי תשרי ביחס לשנה הקודמת.

אייל רביד, מנכ"ל ויקטורי
אייל רביד, מנכ"ל ויקטוריצילום: דניאל בראון

בשל הקיטון בפדיון מחנויות הזהות, מחזור המכירות של ויקטורי גדל ברבעון בצורה מתונה מאוד של 0.6% ל-247.7 מיליון שקל, בהשוואה ל-246.2 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. זאת, כשהכנסות ברבעון השלישי 2014 כללו שיפוי ממס הכנסה בגין מבצע "צוק איתן" בסך של 700 אלף שקל.

הדו"חות הכספיים מלמדים כי ויקטורי לא הצליחה לתרגם את הקריסה של הרשת המתחרה, מגה, לשיפור בתוצאות, כפי שעשתה שופרסל. רביד - שמכהן כמנכ"ל ויקטורי - ציין שהחברה לא השופעה מהקשיים של מגה, מאחר שאין לסניפיה ממשק משותף - "כך שהיא לא הושפעה לחיוב או לשלילה".

הרווח הגולמי של ויקטורי הסתכם ברבעון בכ–57 מיליון שקל, בהשוואה ל- 56.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. שיעור הרווח הגולמי (רווח גולמי מהמכירות) עלה ל-23% בהשוואה ל-22.9% בתקופה המקבילה אשתקד. החברה הסבירה כי השיפור ברווחיות הגולמית נבע משיפור בתנאי הסחר, ועל אף החלטה יזומה של הרשת לספוג את מרבית עליית מחירי הירקות, במטרה להקל על הצרכנים.

הרווח התפעולי ברבעון השלישי הסתכם ב-5.4 מיליון שקל, בהשוואה ל-7.5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - ירידה של כ-28%. שיעור הרווח התפעולי עמד על 2.2%, בהשוואה ל-3.1% ברבעון המקביל. הירידה ברווח התפעולי נבעה מגידול בהוצאות בגין עליית שכר המינימום, עלויות הקמת מבנים לוגיסטיים ביבנה, וכן מעלייה בהוצאות פרסום וגידול בהוצאות הפחת.

קניות בין מדפי סניף ויקטורי
קניות בין מדפי סניף ויקטוריצילום: אורן זיו

העלייה בהוצאות התפעוליות והירידה בפדיון בחנויות הזהות חילחלו לשורה התחתונה. שיעור הרווח הנקי של ויקטורי ברבעון ירד ל-1.3% בהשוואה ל-2.5% ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי בתשעת החודשים הראשונים של 2015 עמד על 12.6 מיליון שקל - ירידה של כ-25% ביחס לתקופה המקבילה ב-2014. שיעור הרווח הנקי עמד בחודשים הללו על 1.8% בהשוואה ל-2.4% בתקופה המקביל.

בתשעת החודשים הראשונים של 2015 ייצרה ויקטורי עודף של 11.3 מיליון שקל בתזרים מזומנים מפעילות שוטפת. ברבעון השלישי הסתכם העודף בכ-2.6 מיליון שקל. יתרת המזומנים ושווי המזומנים ונכסים פיננסיים לזמן קצר הסתכמה ב-115.4 מיליון שקל - כך שהחברה ערוכה לרכישות נוספות. ממאזן החברה עולה כי ההון העצמי עמד על 159.2 מיליון שקל, נכון לסוף ספטמבר, 35% מהמאזן, בהשוואה ל- 147.3 מיליון שקל ב-30 בספטמבר 2014.

אייל רביד, מנכ"ל ויקטורי רשת סופרמרקטי מסר כי "המיצוב האיתן של הרשת, בין היתר לאור גיוס אגרות חוב ונזילות גבוהה, מאפשר לנו להמשיך ולאתר הזדמנויות לצמיחה. לאור ההזדמנויות בשוק לאחרונה, רכשנו 5 סניפים נוספים באזורים בהם לא היתה לנו נוכחות או באזורים שמעמיקים את הפריסה של ויקטורי, ולהם פוטנציאל מכירות שנתי של מאות מיליוני שקלים. הגידול במספר הסניפים משפר את תנאי הסחר של הרשת ומאפשר לנו למנף את התשתית התפעולית".

עוד הוסיף רביד כי "במהלך 2015 התמקדנו בצמיחת הרשת, כולל הקמה של מבנה משרדים ומרכז לוגיסטי חדש. תוצאות החברה הושפעו מעליית שכר המינימום, פעולות להגדלת הפידיון מסניפים חדשים, וספיגת חלק ניכר מעליית מחירי הירקות ברבעון מתוך רצון להימנע ככל הניתן מהעלאת מחירי מוצרים בסיסיים. אנו ממשיכים להרחיב את היצע המוצרים שלנו באמצעות ייבוא מקביל, התורם להוזלת הסל ויוקר המחייה לצרכנים תוך שיפור רווחיות הרשת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker