פנינסולה: הרווח הנקי בינואר-ספטמבר גדל בכ-34% ל-5.6 מיליון שקל

תיק האשראי של חברת ניכיון הצ'קים הסתכם בסוף הרבעון בכ-368.6 מיליון שקל ■ באחרונה רכש בית ההשקעות מיטב דש את השליטה בפנינסולה בכ-50 מיליון שקל ■ אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש, מונה ליו"ר פנינסולה, ואבנר סטפק מונה לדירקטור

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

ברקע לשינויים שחלים בימים אלו בתחום האשראי במשק, חברת ניכיון הצ'קים והמימון החוץ בנקאי פנינסולה, ממשיכה להציג גידול בהכנסות וברווח הנקי. החברה, שהשליטה (39.75%) בה עברה באחרונה לבית ההשקעות מיטב-דש, הרוויחה בתשעת החודשים הראשונים של 2015 כ-5.6 מיליון שקל, גידול של כ-33.8% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. הרווח ברבעון השלישי הסתכם בכ-2 מיליון שקל, בדומה לרבעון המקביל.

פנינסולה, שנסחרת בבורסה לפי שווי שוק של 161 מיליון שקל, הוקמה בשנת 2004 על ידי מיכה אבני, שמכהן כמנכ"ל ומחזיק בכ-21.6% ממניותיה. החברה עוסקת במתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים בישראל לצרכי הון חוזר, בעיקר באמצעות מסחר בצ'קים דחויים. לפני כחודשיים השלים מיטב דש את רכישת השליטה בחברה, בתמורה לסכום כולל של כ-50 מיליון שקל.

מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה
מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה

הרכישה נעשתה כמהלך אסטרטגי להגביר את פעילותה של מיטב דש בתחום האשראי לעסקים קטנים ובינוניים, וזאת על רקע המהלכים שמקדם שר האוצר משה כחלון, לצמצום ריכוזיות הבנקים ולהכנסת שחקנים חדשים לשוק האשראי העסקי. כחלק מכך, באחרונה אושר תיקון לחוק הבנקאות שיאפשר לחברות מימון חוץ בנקאיות לגייס כספים באמצעות הנפקת אג"ח לציבור, עד סכום של 2.5 מיליארד שקל. לאחר העסקה, אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש, מונה ליו"ר פנינסולה, ואבנר סטפק מבעלי המשליטה במיטב דש, מונה לדירקטור.

הכנסות המימון של פניסולה ברבעון השלישי (מקביל לשורת ההכנסות בחברות תפעוליות) עלו בכ-6.5% לכ-9.5 מיליון שקל, בהשוואה לכ-8.9 מיליון שקל ברבעון המקביל. לפי החברה, הגידול בהכנסות נבע מגידול בהיקף פעילות החברה, שקוזז בחלקו עקב הירידה בריבית הבסיסית במשק – ריבית הפריים.

הכנסות המימון נטו (מקביל לשורת רווח גולמי) צמחו ברבעון בכ-6.2% לכ-7.2 מיליון שקל (כ-76.5% מסך ההכנסות), לעומת כ-6.8 מיליון שקל (כ-76.7% מסך ההכנסות) ברבעון המקביל אשתקד. הגידול בהכנסות מימון נטו של החברה בין התקופות נבע, כאמור, מגידול בהיקף פעילות החברה.

סך תיק האשראי נטו ללקוחות עומד נכון לסוף הרבעון השלישי על -368.6 מיליון שקל, לעומת כ-290.5 מיליון שקל בסוף 2014. לשם השוואה, תיק האשראי של המתחרה, האחים נאוי, עומד על 1.12 מיליארד שקל. כ-92% מתיק האשראי נפרע בטווח של עד 120 יום, וכ-30% ממנו מופנים לתחום הבנייה וקבלנות משנה.

פניסולה מממנת את פעילותה באמצעות הון עצמי, שהסתכם נכון לסוף הרבעון בכ-63 מיליון שקל ובקווי אשראי מארבעה בנקים. התשואה על ההון עמדה על כ-8.9% מתחילת השנה, בהשוואה לתשואה של 23.88% באחים נאוי. לחברה יתרת אשראי של 365 מיליון שקל הניתנת לניצול, מתוכו כבר ניצלה כ-330.7 מיליון שקל.

המנכ"ל אבני ציין כי ברבעון נמשכה מגמת הצמיחה, לצד חיזוק האיתנות הפיננסית וגידול בהון העצמי. "החברה ממוצבת כיום בצורה טובה להמשך צמיחתה, וערוכה מבחינה תפעולית להגדלת הפעילות במגוון פתרונות אשראי לעסקים קטנים ובינוניים לאור הביקוש המתמשך לאשראי חוץ בנקאי.

"לאחרונה השלמנו גיוס הון מבית ההשקעות מיטב דש, שבו אנו רואים שותף אסטרטגי. יחד עם מיטב דש, שמביאים עימם ניסיון ויכולת מוכחת, נפעל להגדיל את כמות הלקוחות והיקף האשראי של החברה. מהפכת המימון שהחלה עם פתיחת התחרות מול הבנקים עלתה שלב עם כניסת מיטב דש להשקעה בפנינסולה. מהלך זה מצטרף למגמת השינויים, שחלים בימים אלו בענף האשראי במשק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker