הרווח המתואם של פז ברבעון השלישי גדל ב-56% ל-158 מיליון שקל

מרווחי הזיקוק הגבוהים ומחירי הנפט הנמוכים תרמו לתוצאות החזקות של שפז ברבעון

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מרווחי הזיקוק הגבוהים לצד מחירי נפט נמוכים  ותוצאות משופרות בפעילויות הקמעונאות ותעשייה, תרמו לכך שחברת האנרגיה והקמעונאות פז המשיכה בדומה לרבעון הקודם גם ברבעון השלישי של השנה להציג תוצאות חזקות.

פז, שמנוהלת ע"י יונה פוגל ונמצאת בשליטת צדיק בינו, סיימה את הרבעון השלישי של 2015 עם רווח נקי מדווח של 110 מיליון שקל - עלייה של כ-64%  לעומת הרבעון המקביל ב-2014 - בעיקר בזכות השיפור במרווח הזיקוק. את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה פז עם רווח נקי מדווח של כ-543 מיליון שקל - זינוק  של כ-243% לעומת התקופה המקבילה ב-2014.

יונה פוגל, מנכ"ל חברת פז
יונה פוגלצילום: גלי אמויל

פז פועלת בתחומי אנרגיה, קמעונאות ותעשייה ונסחרת במדד ת"א 25 לפי שווי שוק של כ-6 מיליארד שקל - עלייה של כ-22% מתחילת השנה. בינו מחזיק גם בשליטה בבנק הבינלאומי ובהתאם להחלטות החוק לצמצום הריכוזיות במשק המתייחס בין השאר להפרדה בין נכסים ריאליים לפיננסיים מהותיים, יצטרך בתוך 5 שנים להחליט האם ימכור את פז או את הבינלאומי או את שניהם. כשבתקופה האחרונה מקבל בינו ושותפיו האוסטרליים משפחות ליברמן ואבלס (המחזיק ביחד בכ-30% מפז) הצעות שונות לרכישת פז.

להבדיל ממרבית חברות אנרגיה אחרות, מלבד התוצאות הרגילות, פז מציגה גם את התוצאות המתואמות וזאת בכדי לייצור בסיס אחיד להשוואה כלכלית של הפרמטרים התפעוליים, בנטרול עסקות גידור על מלאי הנפט, השפעות מט"ח ועסקות החלף  (SWAP) על אג"ח צמודות שהנפיקה.

בהתאם לכך הרווח הנקי המתואם של פז הסתכם ברבעון השלישי ב-158 מיליון שקל- עלייה של כ-56% לעומת הרבעון המקביל. את ינואר-ספטמבר של 2015 סיימה פז עם קפיצה של יותר מפי 2 157% ברווח נקי המתואם לעומת התקופה המקבילה ל-500 מיליון שקל.פז יצרה ברבעון השלישי תזרים מפעילות שוטפת של 247 מיליון שקל.

הרווח התפעולי המתואם של פז עלה ברבעון השלישי בכ- 44% לעומת הרבעון המקביל  והסתכם בכ-242 מיליון שקל. מגזר הזיקוק תרם לרווח התפעולי המתואם כ-108 מיליון שקל - כפול לעומת הרבעון המקביל ב-2014.

הגידול נובע בעיקר מעלייה במרווח הזיקוק המתואם למרווח של 8.5 דולר לחבית ומעליית שער החליפין של הדולר לעומת השקל בהשוואה לרבעון מקביל. בתשעת חודשי הפעילות של 2015 הרווח התפעולי המתואם הסתכם בכ-805 מיליון שקל גידול של כ-94% לעומת התקופה המקבילה.

חטיבת התעשיות, בה מרוכזות החברות פזגז, פז שמנים וכימיקלים, פז שירותי ונכסי תעופה ופזקר הציגו ברבעון השלישי רווח התפעולי מתואם של כ-44 מיליון שקל - עלייה של כ-29% לעומת הרבעון המקביל. השיפור נובע בעיקר מגידול בכמות המכירות  וקיטון בעלות המכר בחברת פזגז.

הרווח התפעולי של חטיבות הקמעונאות והמסחר הסתכם ברבעון השלישי ב-117 מיליון שקל - עלייה של כ-15% לעומת הרבעון המקביל - זאת בשל הגידול בכמויות הנמכרות. רשת חנויות הנוחות YELLOW הציגה גידול של כ-6% במחזור המכירות לעומת הרבעון המקביל  של 2014, שהסתכם בכ-356 מיליון שקל.

פוגל אמר בעקבות הדו"חות כי "פז מסכמת עוד רבעון מצוין בתוצאות של כל מגזרי הפעילות. ראוי לציין את העלייה המרשימה ברווחיות מגזר הזיקוק, הודות למרווחי זיקוק עולמיים טובים במיוחד ומיצוי ההשקעות הגדולות שביצענו במפעל וכל זאת על רקע ירידה חדה במחירי חבית הנפט. מגזר הקמעונאות שיפר גם הוא את הרווח כתוצאה מגידול במכירות בעיקר ללקוחות פרטיים בתחנות ועלייה נוספת במחזור מכירות חנויות YELLOW, זאת הודות לחדשנות, שירות איכותי ויעילות תפעולית. במגזר התעשיות ניכרת צמיחה ברווח בעיקר כתוצאה משיפור תרומת פזגז ופזקר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker