כך עקפה קופיקס את רמי לוי ושופרסל

מכירותיה של רשת בתי הקפה והמרכולים הסתכמו ברבעון בכ-35 מיליון שקל. המכירות הניבו לחברה רווח רבעוני של 1.5 מיליון שקל, המגלם שולי רווח של 4.5%, בהשוואה לכ-1.5% בשופרסל ולכ-2.3% ברמי לוי

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשת בתי הקפה והמרכולים קופיקס, המוכרת את מוצריה במחיר אחיד של 5 שקלים, המשיכה גם ברבעון השלישי של 2015 להתרחב בקצב מהיר ולהציג שיפור בהכנסות וברווח.

קופיקס, שבשליטת אבי כץ, הצליחה להכפיל את ההכנסות ברבעון ביחס לתקופה המקבילה ב-2014 לכ-35 מיליון שקל. הרווח הנקי עמד על כ-1.5 מיליון שקל, המגלם שולי רווח של 4.5%. מדובר בשולי רווח "צנועים" יחסית, אך גבוהים מאלו של רשתות קמעונות גדולות כמו שופרסל (1.5% ברבעון השלישי), המגלגלת מחזור של מיליארדי שקלים בשנה, ואפילו כפולים משולי הרווח של רשת רמי לוי, כפי שהשתקפו בדו"חותיה הכספיים האחרונים (2.3%).

אבי כץ בסופר קופיקס
אבי כץ בסופר קופיקס צילום: תומר אפלבאום

הקפיצה בהכנסותיה ברבעון השלישי נבעה מהמשך ההתרחבות של קופיקס והגידול המאסיבי במספר הסניפים הפעילים ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. נכון לסוף הרבעון, הרשת הפעילה 134 סניפים מתוכם 109 פעילים ו-25 נוספים בתהליך הקמה. מתוך 109 הפעילים, 4 מרכולים וחמישה סניפים בבתי ספר. הסניפים מופעלים בזכיינות ואינם נמצאים בבעלות הרשת.

מאז נכנסה לבורסה, מניית קופיקס, שנסחרת במחזור ממוצע של כ־40 אלף שקל ביום, שמרה על יציבות יחסית, ושווי החברה קרוב לכ־200 מיליון שקל. הרווח הגולמי של החברה הסתכם ברבעון בכ-6.35 מיליון שקל, גידול של 163% לעומת הרבעון המקביל. הגידול נבע מהעלייה במספר הסניפים, כאמור. הרווחיות הגולמית (רווח גולמי כשיעור מההכנסות) טיפסה ל-18.1% לעומת 15.3% ברבעון המקביל.

במקביל לעלייה במכירות ולגידול ברווח הגולמי, גם הרווח התפעולי שילש את עצמו לכ-1.63 מיליון שקל. הרשת ייצרה עודף של 6.5 מיליון שקל בתזרים מפעילות שוטפת, בהשוואה לגירעון של 3.5 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

"קופיקס הציגה תכנית עסקית סולידית של רווח יציב וקבוע ועד כה הצלחנו לעמוד בה", אמר כץ לאחר פרסום הדו"חות. "העסק שלנו מבוסס על פעילות קמעונאית עם אחוזי רווח קטנים. העמידה ביעדים פשוטה ונמדדת במכפלות ברורות. על שלוש עובדות לא ניתן לחלוק: אחרי שנתיים, קופיקס כאן כדי להישאר; קופיקס שינתה את השוק; ואפשר לשנות שוק וגם להרוויח - רווח הוגן ולא חזירי".

כץ התייחס לענף הקמעונות, וציין שהוא נמצא בתקופה מאתגרת הכוללת שינויים בהרגלי הצריכה. "חברה קמעונית, מכל סוג, שלא תתאים את עצמה למצב החדש תתקשה לשרוד. מי שלא ישתנה ולא יהיה דינאמי יתקשה להמשיך להרוויח. רואים את זה כמעט בכל הרשתות הקמעוניות - ולא רק במזון".

כץ ציין שלצד האתגרים בשוק הקמעונות, הרשת התמודדה ברבעון עם תקופת חגים ארוכה, חודש וחצי של פיגועים ומזג אוויר לא פשוט. "כמו כולם, גם אנחנו חווינו ירידה בפעילות בכל הארץ, ואנחנו עושים פעולות בהתאם, כמו הגדלת השיווק".

גם בתשעת החודשים הראשונים של 2015 הציגה קופיקס תוצאות משופרות. הכנסותיה של הרשת הסתכמו בכ-87 מיליון שקל - עלייה של 155%. ההכנסות מגזר בתי הקפה, שלו מוכרת קופיקס מוצרים, הסתכמו בכ-62.4 מיליון שקל, בהשוואה לכ-19 מיליון שקל. הרווח התפעולי המגזרי הסתכם בכ-5 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 164 אלף שקל בתקופה המקבילה. ההכנסות מפתיחת סניפים חדשים (קופיקס מקבלת תשלום חד פעמי מזכיינים בעת ההקמה) הסתכמו בתשעת החודשים הראשונים בכ-14.5 מיליון שקל, בהשוואה לכ-14.8 מיליון בתקופה המקבילה. הרווח המגזרי הסתכם בכ-222 אלף שקל, לעומת רווח של כ-500 אלף שקל אשתקד.

לראשונה, קופיקס חשפה גם את תוצאות המרכולים שבבעלותה (בשונה מבתי הקפה, המרכולים נמצאים בבעלות מלאה ולא בזכיינות). הכנסות המרכולים בתשעת החודשים הראשונים של 2015 הסתכמו בכ-6.5 מיליון שקל. הפעילות הניבה לחברה הפסד תפעולי של 766 אלף שקל, שנבע בעיקרו מהמשך ההשקעות בהתרחבות. ביוני 2015 חנכה קופיקס שני מרכולים ראשונים בתל אביב, וברבעון השלישי פתחה שני מרכולים בפתח תקווה ובהרצליה. נכון להיום שמונה מרכולים נמצאים בתהליך הקמה. החברה ציינה כי שיעור הרווח הגולמי במרכולים עומד על 23%, וזאת בהשוואה לשולי רווח גולמי של 24.7% בשופרסל ושל 21% ברמי לוי.

הרווח הנקי של קופיקס (בנטרול הוצאות חד פעמיות לא תזרימיות הנוגעות לרישום למסחר בבורסה) בתשעת החודשים הראשונים של 2015 הסתכם בכ-3 מיליון שקל, המגלם שולי רווח של כ-3.4%. לשם השוואה, שולי הרווח של שופרסל עמדו על 0.9%, ושולי הרווח של רמי לוי הסתכמו בכ-2.1%.

חיים אהרון מנכ"ל רשת קופיקס הסביר כי "המשך הגידול והצמיחה ברשת קופיקס בא לידי ביטוי הן בכמות הסניפים והן ברמת הדו"חות הכספיים. מבחינתנו, התנופה היא רק בתחילת דרכה ואנו צופים שהקמת מרכולים נוספים והמשך התפתחות הרשת תוביל אותנו קדימה. הצרכנים דורשים מוצרים באיכות מקסימלית ומחיר מינימלי - וזו הנוסחה המנצחת של קופיקס".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker