רבעון שיא נוסף לפרוטרום – לאחר 11 רכישות אסטרטגיות הרווח הנקי גדל ב-48% ל-31 מיליון דולר

מכירות החברה גדלו ב-11% ל-235 מיליון דולר והרווח התפעולי זינק ב-45% ל-39 מיליון דולר ■ תזרים המזומנים מפעילות שוטפת גדל ב-40% ל-29 מיליון דולר

שלי אפלברג
שלי אפלברג

חברת הטעמים פרוטרום סיכמה את הרבעון השלישי של השנה עם שיא ברווח הנקי אשר הסתכם ב-31 מיליון דולר לאחר צמיחה של 48% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

החברה המפעילה 45 אתרי ייצור, 60 מעבדות מחקר ופיתוח ו-76 משרדי מכירות ב-150 מדינות – פעילות המעסיקה 3.5 אלף עובדים ברחבי העולם, הצליחה להגדיל את מכירותיה הרבעון ב-11% ל-235 מיליון דולר ובנטרול השפעת המטבעות גידול של 4.5%.

מנכ"ל פרוטרום, אורי יהודאי
אורי יהודאי צילום: דודו בכר

בחלוקה מגזרית, המכירות בתחום הטעמים עלו ב-9% ל-165 מיליון דולר הרבעון. המכירות בתחום חומרי הגלם צמחו ב-18% ל-48 מיליון דולר הרבעון. החברה דיווחה כי השפעת צבירת המלאי עליה דווחה ברבעון השניה התמתנה כפי שצפתה ולכן היא מעריכה שפעילו זו תחזום לצמיחה בקצבים גבוהים יותר, שכן ברבעון הנוכחי אם מנטרלים את השפעת המטבעות המכירות צמחו רק ב-1.2%.

למרות מלחמת המטבעות בעולם, פרוטרום הצליחה להשיג שיאים הרבעון במכירות ברווח הגולמי וברווח התפעולי. שכן הרווח הגולמי של עסקי הליבה עלה ב-29% ל-87 מיליון דולר. הרווח התפעולי של עסקי הליבה זינק ב-45% ל-39 מיליון דולר.

החברה נהנתה מתזרים מזומנים חיובי מפיעלות שוטפת אשר גדל ב-40% ל-29 מיליון דולר. כאשר ההון העצמי של החברה הסתכם ל-542 מליון דולר והיווה כ-46% מהמאזן. לחברה אשראי לטווח ארוך של 314 מיליון דולר ואשראי לזמן קצר של 58 מיליון דולר. במהלך הרבעון השלישי העמידה החברה ללקוחותיה אשראי של 173 מיליון דולר בהשוואה לאשראי של 151 מיליון דולר ברבעון המקביל. מדובר בגידול אשראי ספקים ולקוחות הנובע בעיקר מהרכישות שביצעה פרוטרום בשנת 2015.

אורי יהודאי, נשיא ומנהל העסקים הראשי של פרוטרום מסר "ביצענו השנה כבר 11 רכישות אסטרטגיות, שלוש מתוכן בוצעו מתחילת הרבעון השלישי, כולל רכישת Amco הפולנית (שנחתמה לאחר סיום הרבעון). פרוטרום ממשיכה לשמור על רמת נזילות גבוהה ועל מינוף שמרני, המתבסס על תזרים המזומנים החזק מפעילות שוטפת שמאפשר לנו להמשיך ליזום ולנצל הזדמנויות רכישה בהסתמך על צנרת הרכישות החזקה והאיכותית שלנו. הרכישות אותן אנו מבצעים, בשילוב הצמיחה האורגנית, תורמות להמשך הרחבת פעילותנו תוך יצירת תמהיל גיאוגרפי מבוזר של פעילויותנו  בדגש על שווקים מתעוררים בעלי שיעורי צמיחה גבוהים מהממוצע, וכן בארה"ב, שהוא השוק הגדול בעולם לטעמים".

"במסגרת המהלכים להרחבת נוכחותנו הגלובלית, חיזקנו בחודשים האחרונים את פעילותנו באזור אסיה פאסיפיק באמצעות רכישת Taura והאצנו את חדירתנו לשווקים הצומחים של הודו ואפריקה באמצעות רכישת Sonarome והפעילות ההודית של BSA. כמו כן, הסתיימה בנייתו של מפעלנו החדש והמתקדם בסין, הכולל מעבדות משוכללות לפיתוח ולאפליקציות הנמצא בימים אלו בהרצה. כעת, לראשונה יש לפרוטרום גם יכולות מקומיות בסין לפיתוח ולייצור פתרונות טעמי Savory.

"אנו משוכנעים שהמפעל החדש  יתרום לקפיצת מדרגה בפעילותינו בסין ובמזרח אסיה, המהווים שווקי יעד חשובים נוספים לצמיחה ולמינוף יתרונותינו התחרותיים. העמקת פעילותינו בתחום ה-Savory במרכז אירופה היא מהלך חשוב נוסף, המתאפשר לנו עם רכישת Amco שפועלת בשוק הפולני הצומח. בנוסף, הרכישות שביצענו שלIngrenat , Nutrafur ו-Vitiva איפשרו לנו ליצור בסיס יצור יעיל ומודרני לפעילות הגלובלית הצומחת של המיצויים הטבעיים מצמחים שלנו".

"אנו משוכנעים כי הצמיחה האורגנית המהירה והרווחית והרכישות, בשילוב עם המשך השיפור בתמהיל המוצרים, התמקדותנו במוצרים טבעיים ובריאים בהתאם לדרישות הצרכנים, ההתרחבות הגאוגרפית בשווקים מתעוררים בעלי שיעור צמיחה גבוה מהממוצע ובארה"ב והפעולות שאנו נוקטים לאופטימיזציית המשאבים העומדים לרשותנו, תוך מימוש אפשרויות ה-Cross Selling הרבות והחסכונות התפעוליים הגלומים בהן, בניית מערך רכש גלובלי וצנרת חזקה של רכישות אסטרטגיות סינרגטיות נוספות, יתמכו בהמשך מסע הצמיחה הרווחי שלנו גם בשנים הבאות ולהשגת היעדים שהצבנו לאחרונה - מכירות של מעל ל-1.5 מיליארד דולר, עם שיעור EBITDA של מעל 22% בפעילויות הליבה שלנו, עד שנת 2020".

מיכל אלשיך, אנליסטית בכירה באקסלנס ברוקראז', התייחסה לדו"חות ואמרה כי "פרוטרום פרסמה דו"חות בהתאם לצפי שלנו. הדו"חות טובים משמעותית ביחס לאשתקד. החברה מצליחה לדווח על תוצאות נאות, וזאת על אף החלשות מטבעות הפעילות לעומת הדולר, שהינו מטבע הדיווח. השחיקה במטבעות גרעה כ-15% מהצמיחה, כך שבנטרול השפעה זו פרוטרום היתה מציגה שיעורי צמיחה גבוהים ביותר. מכיוון שאתרי הייצור לוקליים ומפוזרים במדינות הפעילות, קיים גידור טבעי חלקי. לכן – השחיקה במטבעות אמנם מביאה לירידה בצמיחה בשורת המכירות אבל מבחינת רווחיות, השחיקה מתונה יותר (אך עדיין מתרחשת בצורה חלקית מכיוון שחלק מהרכש הינו דולרי). אנו חוזרים על המלצת קנייה במחיר יעד של 190 שקל למניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker