תראו כמה מרוויחה החברה שעוסקת בניכיון צ'קים

עסקי ניכיון הצ'קים של האחים נאוי רווחיים פי שניים מבנק הפועלים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

עסקי ניכיון הצ'קים של חברת המימון החוץ בנקאי, האחים נאוי , היו יוצאי דופן ברווחיותם בשנים האחרונות. בין 2011 ל-2014 צמח תיק האשראי של החברה בקצב מסחרר מ-250 מיליון שקל ל-1.1 מיליארד שקל; התשואה על ההון, שהגיעה בשיאה ל-34%, היתה גבוה פי כמה מהבנקים הגדולים במשק; ושווי החברה הכפיל את עצמו ליותר מחצי מיליארד שקל בתוך 3 שנים בלבד.

אלא שדו"חותיה הכספיים של נאוי שפורסמו היום (ד') מלמדים כי הצמיחה המטאורית נבלמה, וכי בחברה החליטו לצמצם סיכונים לנוכח ההאטה במשק – על חשבון הרווחיות.

דורי ושאול נאוי
דורי ושאול נאוי

הסימן הראשון שהעיד על המצב החדש היה תיק האשראי, שנכסיו הסתכמו בכ-1.12 מיליארד שקל בסוף הרבעון השלישי. מדובר על גידול מתון מאוד 1.92% בלבד בשנה, וזאת לאחר שבסוף הרבעון השני כבר צנח היקף הנכסים לכ-996 מיליון שקל. הסימן השני למצב החדש היה התשואה על תיק האשראי, שירדה ל-9.8% בתשעת החודשים הראשונים של 2015, בהשוואה לתשואה של 13%-15%בשנים האחרונות. הירידה בתשואה מלמדת על הקיטון בתאבון הסיכונים בנאוי.

"השוק המקומי מדשדש ואינו במיטבו. אנחנו רואים את זה באינפלציה, בצמיחה ובנתוני המקרו של המשק", אמר המנכ"ל דורי נאוי. "בתקופה הזו אנחנו מעדיפים להסתכל ימינה ושמאלה ולצמצם סיכונים. המטרה שלנו כרגע היא לא להגדיל את תיק האשראי, אלא לעכל את מה שיש. אנחנו יכולים לפתוח מבערים ולרוץ – אבל לא בכל מחיר. הצמיחה לא באה על חשבון ניהול הסיכונים".

נאוי, שנסחרת בשווי של 555 מיליון שקל, היא חברת ניכיון הצ'קים הגדולה בבורסה, וזאת לצדן של המתחרות פנינסולה, אופל באלאנס ואס.אר אקורד. המודל העסקי של החברה מבוסס על פירעון מוקדם של צ'קים ללקוחות תמורת גזירת "קופון", ומתן הלוואות ללקוחות עסקיים לטווח קצר. החברה מממנת את פעילותה באמצעות הון עצמי, 284 מיליון שקל בסוף הרבעון, והלוואות בנקאיות.

את הרבעון השלישי של 2015 סיימה נאוי ברווח של 15.2 מיליון שקל, ירידה של 7.8% בהשוואה לרבעון המקביל. מתחילת השנה קטן הרווח הנקי בכ-12% לכ-43.1 מיליון שקל. הירידה ברווח הנקי נבעה בעיקר מטיוב תיק האשראי, כלומר התמקדות בלקוחות בטוחים יותר, לנוכח סיכוני המקרו שזיהו בחברה. "החלטנו להיות זהירים ולעבוד עם לקוחות גדולים יותר. זה אמנם פוגע לנו בתשואות, אבל שומר על רמת חובות אבודים נמוכה", סיפר נאוי.

למרות הירידה ברווח, התשואה על ההון (רווח ביחס להון העצמי) המשיכה להיות יוצאת דופן וגבוהה בהרבה מהבנקים המקומיים. בתשעת החודשים הראשונים של 2015 התשואה על ההון עמדה על 23.88% במונחים שנתיים; וזאת, בהשוואה לתשואה על ההון של 10.4% בבנק הפועלים; ולתשואה של 11.5% בבנק מזרחי טפחות.

בדו"חות הכספיים חשפה נאוי נתונים לגבי תיק האשראי. משך החיים הממוצע (מח"מ) של הלוואותיה הוא קצר מאוד ונע סביב שלושה חודשים. רק 3% מההלוואות הינן לתקופה העולה על שנה, ו-9% הן לתקופה שבין חצי שנה לשנה. הלווה הגדול ביותר של החברה אחראי על 6% מתיק האשראי. מרבית המימון לתיק מבוססת על קווי אשראי קצרים מהמערכת הבנקאית, שיתרתן מסתכמת נכון לסוף הרבעון השלישי בכ-754 מיליון שקל.

שורת הכנסות המימון של נאווי, המקבילה לשורת ההכנסות בחברות תפעוליות, הצטמצמה ברבעון בכ-8.2% ל-25.4 מיליון שקל. מתחילת השנה קטנו הכנסות החברה בכ-11.4% ל-74 מיליון שקל. הירידה בהכנסות נבעה מהירידה בתשואה על תיק הלקוחות, בהתאם למדיניות החברה להקטין את הסיכון.

מתחילת השנה הפרישה נאוי 3.3 מיליון שקל לחובות מסופקים, בהשוואה לכ-2.1 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2014, גידול 57%. יתרת ההפרשות לחובות מסופקים מסתכמת כעת בכ-12.7 מיליון שקל, 0.39% מיתרת תיק האשראי, בדומה לרבעונים הקודמים. הכנסות המימון נטו, בניכוי חובות מסופקים (מקביל לשורת הרווח הגולמי בחברות תפעוליות) קטנו ב-6.6% ל-22.5 מיליון שקל ומתחילת השנה ירדו בכ-10.6% ל-63.9 מיליון שקל.

האחים נאוי מתנהלת כעת ברקע לתיקון חדש והיסטורי, שיאפשר לראשונה לחברות מימון חוץ בנקאיות לגייס אג"ח בשוק ההון בסכום של עד 2.5 מיליארד שקל. התיקון, שכלול בחוק ההסדרים ותקציב 2016, אמור לאפשר לחברות ניכיון צ'קים לגייס הון בשוק ההון ולמנף באמצעותו את פעילות ההלוואות כאלטרנטיבה לבנקים. החוק נועד לשכלל את התחרות על שוק האשראי במדינה, בהתאם לצעדים שמקדם משרד האוצר.

עוד קודם להשלמת התיקון, ל-TheMarker נודע כי באחים נאוי כבר עובדים על הנפקת אג"ח בסכום של עד 500 מיליון שקל. זאת, לאחר שבמאי האחרון עצר בנק ישראל הנפקת אג"ח ציבורית שביצעה החברה, בטענה כי היא מפרה את חוק הבנקאות. על מנת להתגבר על הבעיה שהציב בנק ישראל, בנאוי מתכוונים לבצע את ההנפקה הקרובה כהנפקה פרטית לגופים מוסדיים (ולא כציבורית) – ולא להמתין לאישור התיקון בכנסת. עוד נודע כי בנאוי פועלים מול S&P מעלות להעלאת דירוג האשראי של החברה בשתי דרגות, לרמה שלA פלוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker