שערוך בניין HSBC בניו יורק שילש את הרווח התפעולי של נכסים ובנין ל-225 מיליון שקל

ההכנסות התפעוליות מנדל"ן (NOI) ברבעון השלישי הסתכמו בכ-156 מיליון שקל, גידול של כ-4% לעומת הרבעון המקביל ■ הגידול בהכנסות נבע מאכלוס פרויקטים חדשים בחברה הבת גב ים, עלייה בשכ"ד והגדלת התפוסה ב-HSBC

ערן אזרן

שערוך בניין HSBC בניו יורק, לצד שיפור בהכנסות התפעוליות מנכסים מניבים, הקפיצו את הרווח התפעולי של נכסים ובנין, מקבוצת אי.די.בי, בכ-208% לכ-225 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2015. ההכנסות התפעוליות מנדל"ן (NOI) גדלו ברבעון בכ-4% לעומת הרבעון המקביל לכ-156 מיליון שקל. הגידול נבע בעיקר מאכלוס של פרויקטים חדשים בחברה הבת גב ים, והגדלת התפוסה בבנייןHSBC  מ-95% ל-100%.

במהלך הרבעון ביצעה נכסים ובנין שערוך לבניין HSBC, מהנכסים המניבים המרכזיים שבעלותה (100%). מעריך החיצוני קבע לבניין שווי של כ-820 מיליון דולר, בהשוואה לכ-769 מיליון דולר בהערכה הקודמת. הגידול בשווי הנכס איפשר לנכסים ובניין לרשום ברבעון רווחי שערוך של 231 מיליון שקל (הרווחים כוללים גם שערוכי קרקעות בישראל), וזאת לאחר הפרשות למסים והפרשה חשבונאית של 12% מהגידול לאחים ג'קי ומרק שימל, שתיווכו ברכישת HSBC. נכסים ובניין הדגישה כי היא ממשיכה לבחון אפשרות למכור כמחצית מהזכויות בבניין.

סגי איתןצילום: ניר קידר

במקביל לשערוך HSBC, נכסים ובניין צירפה הערכת שווי למרכז טיבולי שבלאס וגאס, שנמצא כעת בבנייה בשונה מ-HSBC, שווי המרכז הוערך מטה מ-300 מיליון דולר לכ-281  מיליון דולר. ההפחתה נבעה בעיקר מדחייה בלוחות הזמנים לפתיחת הפרויקט, ומשינוי שיעור הצמיחה הצפוי בעתיד. על רקע זאת, נכסים ובניין, שמחזיקה ב-50% מהפרויקט, ביצעה הפרשה של 11.5 מיליון דולר. בעבר מחקה נכסים ובנין מאות מיליוני דולרים על פרויקט אחר בלאס וגאס – קרקע לבניית מלון, שנרכשה ב-2007 לצד קבוצת דלק.

לצד ההפחתה בלאס וגאס, שני סעיפים נוספים קיזזו חלק מהרווחים של נכסים ובנין. הסעיף הראשון היה הפסדים של החברה הבת (45%) מהדרין, שהסתכמו ברבעון בכ-10 מיליון שקל (מהדרין פועלת בתחום התוצרת החקלאית וחולשת על עתודת קרקע גדולות). הסעיף השני היה ירידה בהכנסות המימון, שקטנו מ-92 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2014 ל-58 מיליון שקל ברבעון. הקיטון נבע מירידות השערים בבורסה של תל אביב, שהפחיתו הרווחים מפעילות בני"ע.

בליבת הפעילות – השכרת נדל"ן מניב – הציגה נכסים ובנין גם הרבעון שיפור נאה בתוצאות, עם גידול בפרמטרים התפעוליים. ההכנסות משכר דירה ברבעון הסתכמו ב-207 מיליון שקל, גידול של כ-9.5% לעומת הרבעון המקביל. סגי איתן, מנכ"לית נכסים ובניין הסבירה כי "הגידול נבע מאכלוס של פרויקטים חדשים, עלייה ריאלית בשכ"ד וגידול בשכ"ד במגדל HSBC כתוצאה מהשכרות חדשות. הכנסות אלו צפויות להמשיך ולצמוח עם השלמת הפרויקטים הנמצאים כיום בבנייה".

ההכנסות התפעוליות מנדל"ן (NOI) ברבעון השלישי עמד על 156 מיליון שקל, לעומת 150 מיליון שקל אשתקד, גידול של כ-4%, כאמור. הרווח התזרימי הנקי (EBITDA) ברבעון השלישי ב-152 מיליון שקל, גידול של כ-7%. נכון לסוף הרבעון השלישי, לנכסים ובניין נכסים מניבים בישראל בהיקף של כ-1,068,000 מ"ר, בשיעור תפוסה של 97%. לחברה נדל"ן להשקעה בהיקף של 10.3 מיליארד שקל, מזה 9.3 מיליארד שקל נכסים מניבים - והיתרה קרקעות ופרויקטים בבנייה.

בשורה התחתונה, נכסים ובניין הציגה רווח של כ-40 מיליון שקל (המיוחס לבעלי המניות), בהשוואה לרווח של 9 מיליון שקל ברבעון המקביל. בתשעת החודשים הראשונים של 2015 הצליחה החברה להכפיל את רווח הנקי לכ-162 מיליון שקל. הרווח העלה את ההון העצמי של החברה לכ-1.7 מיליארד שקל, בדומה לשווי השוק בבורסה. נכון לסוף הרבעון השלישי, לחברה יתרות נזילות גבוהות של כ-2.3 מיליארד שקל.

רפי ביסקר, יו"ר נכסים ובניין, מסר: "השיפור בכל הפרמטרים התפעוליים, אשר מציגה הקבוצה באופן עקבי ולאורך זמן, הינו תוצאה של צמיחה אורגנית, ייזום והשבחת נכסים ובראשם הבניין HSBC בניו יורק. עלייה של קרוב ל-10% בהכנסות משכ"ד ברבעון הביאה את הקבוצה לרמה שנתית של למעלה מ-800 מיליון שקל. גם בימים אלה ממשיכה הקבוצה בפעילות ייזום ופיתוח ענפה בהיקף השקעה כולל של כ-700 מיליון שקל, אשר בסיומה תעמוד מצבת הנכסים המניבים בישראל על כ-1.2 מיליון מ"ר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker