מניית וויקס מזנקת ב-10% לאחר דו"חות טובים

(עדכון) וויקס רשמה הכנסות של כ-54 מיליון דולר, מעל התחזיות, והציגה צמיחה של 33% בתזרים התפעולי החיובי בהשוואה לרבעון הקודם

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
עמרי זרחוביץ'

חברת וויקס, שמפתחת פלטפורמה לבניית אתרי אינטרנט, רשמה גידול של 43% בהכנסות ברבעון השלישי והן הסתכמו ב-53.6 מיליון דולר, מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 52.6 מיליון דולר. בהשוואה לרבעון הקודם עלו הכנסות החברה ב-10%. שווי השוק של החברה לפני תחילת המסחר עמד על 860 מיליון דולר. מניית החברה מזנקת ב-10% בפתיחת המסחר בנאסד"ק.

ההכנסות הושפעו משינויים בשערי החליפין, בעיקר חולשת הריאל הברזילאי והרובל הרוסי, ובנטרול שלהם היו עומדות הכנסות החברה על כ-56 מיליון דולר. כך למשל, ההכנסות של החברה בברזיל הכפילו את עצמן בתוך רבעון, אך במונחים דולריים הם גדלו ב-30% בלבד. הכנסות וויקס ממדינות דרום אמריקה מהוות 11% מכלל הכנסות החברה, כשחלק גדול מהן מגיעות מברזיל.

אבישי אברהמי, וויקסצילום: Nasdaq OMX

וויקס עדיין לא רושמת רווח בשורה התחתונה, והיא לא מפרסמת תחזית למעבר לרווח. החברה עברה ברבעון הקודם לתזרים תפעולי חיובי (Adjusted EBITDA), לראשונה מאז הוקמה החברה. ברבעון השלישי רשמה וויקס תזרים חיובי של 4.7 מיליון דולר, לעומת 3.5 מיליון דולר ברבעון השני של 2015. Adjusted Ebitda הוא מדד לא חשבונאי שמייצג רווח לפני ריבית, עלויות מימון, פחת, הפחתות, הוצאות תגמול מבוססי מניות, והוצאות הקשורות ברכישה.

בשורה התחתונה הפסידה החברה 6.1 מיליון דולר על בסיס Non-GAAP או 15 סנט למניה, בהשוואה ל-9 מיליון דולר או 24 סנט למניה. תחזית האנליסטים היתה להפסד נקי של 17 סנט למניה.

החברה צופה כי ההכנסות השנתיות שלה יהיו בטווח של 203-202 מיליון דולר, בגבול העליון של התחזית הקודמת שלה. לגבי התזרים התפעולי צופה החברה שיפור משמעותי יותר - 13-12 מיליון דולר, לעומת תחזית קודמת לתזרים חיובי של 12-10 מיליון דולר.

התשלום הממוצע מלקוח נשאר יציב בשני הרבעונים האחרונים

המודל העסקי של וויקס בנוי כך שבניית אתרים היא ללא תשלום, אך יש לשלם על הוספת פיצ'רים נוספים, כמו למשל, יכולת לקבל תשלומים דרך האתר, מערכת ניוזלטרים, הסרת הלוגו של וויקס מהאתר, ועוד. החברה משקיעה סכומי כסף גדולים עם שיווק, ולדברי ניר זוהר, נשיא וסמנכ"ל תפעול בחברת וויקס,  בתוך מספר חודשים מחזירה החברה את ההוצאה לאחר שהלקוחות מתחילים לשלם.

במהלך הרבעון השלישי נוספו לוויקס כ-4.8 מיליון משתמשים חדשים, וסך כל המשתמשים הגיע ל-72 מיליון. מספר מנויי הפרימיום גדל ב-140 אלף והגיע לסך של 1.64 מיליון מנויים. עלייה זו משקפת גידול של 32% בהשוואה לרבעון המקביל. לפי זוהר, התשלום הממוצע מכל לקוח גדל בשנים האחרונות בהתמדה, בין השאר בגלל פיצ'רים חדשים שפיתחה החברה, אך בשני הרבעונים האחרונים הנתון הזה הוא פחות או יותר יציב. החברה שמה דגש על צמיחה במדינות המתעוררות. בחלק ממדינות אלו העלות שמשקיעה וויקס בהשגת לקוח חדש היא נמוכה יותר, אבל כך גם הסיכוי שיעבור להיות משתמש פרימיום.

מספר המנויים החדשים שמציגה החברה הוא נטו, כלומר החברה לא חושפת כמה משתמשים חדשים נרשמו, וכמה עזבו. עם זאת, החברה ציינה כי הם שמו דגש על שיפור מערך התשלומים והגבייה, וכך הפחיתו את שיעור אובדן הלקוחות הפסיבי ב-10%. לקוחות אלו הם למשל כאלו שכרטיס האשראי שלה נגנב או פג תוקפו.

משתמשי פרימיום רבים הם כאלו שמשתמשים בפלטפורמה המתאימה לתחום עיסוקם. כך למשל, וויקס מציעה אתרים ייעודיים למוזיקאים ובתי מלון, וכן שוקדת על פיתוח מוצר למסעדות שצפוי לצאת בחודשים הקרובים. בחודש שעבר גם השיקה וויקס אדיטור חדש, מתקדם יותר, שלדבריהם הופך את תהליך בניית האתר לפשוט יותר מבעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker