דו"חות גרועים למשביר לצרכן: הפסד של 37 מיליון שקל ברבעון השני; האג"ח צונחות

קבוצת הקמעונות שמחזיקה ברשת בתי הכל בו ובניו פארם, צברה גירעון של 42 מיליון שקל בהון החוזר ברמת הסולו – כלומר עודף התחייבויות על פני מקורות בטווח הקרוב ■ רמי שביט: "אנו פועלים במרץ רב כדי להציף ערך ולשוב לפסי רווחיות נאותה"

ערן אזרן

הצרות בקבוצת המשביר לצרכן, שבשליטת רמי שביט, נמשכות – ונראה שאפילו רק מתעצמות. קבוצת הקמעונות סיימה את הרבעון השני של 2015 עם הפסד של 37 מיליון שקל המיוחס לבעלי המניות, בהמשך להפסד של 18 מיליון שקל ב-2014. ההפסד ברבעון נבע בעיקר, מירידה תלולה במכירות, וכן מהפרשה חד פעמית של כ-22 מיליון שקל בגין תקבולים שהיו אמורים להתקבל מרוכשי רשת המזון קוסט 365, אך לא יגיעו בשל פירוק החברה.

ההפסדים ברבעון המשיכו לשחוק את הונה העצמי של המשביר ל-104 מיליון שקל לבד (מיוחס לבעלים), וזאת לאחר המהלכים שיזם בעל השליטה לחיזוק מבנה ההון, באמצעות הנפקת מניות לחברות הביטוח הפניקס והכשרה. איגרות החוב של המשביר נופלות בכ-2.5% לאחר פרסום התוצאות, והתשואה עליהן עולה ל-6.6%. המשביר חייבת כ-90 מיליון שקל לבעלי האג"ח, בשתי סדרות סחירות.

רמי שביט
רמי שביט צילום: עופר וקנין

הכנסותיה של המשביר התכווצו ברבעון בכ-8% לכ-568 מיליון שקל. הירידה נבעה, בין היתר, מעיתוי חג הפסח, שחל בתחילת אפריל, כך שמכירות מקדימות לחג נכללו כבר בדו"חות הרבעון הראשון. ואולם, גם בניתוח המחצית כולה מגלים כי חלה האטה משמעותית בפעילות: הכנסות הקבוצה הסתכמו במחצית בכ-1.05 מיליארד שקל – ירידה של 3.5% בהשוואה לתקופה המקבילה; והפדיון למטר בסניפים זהים של רשת בתי הכל בו וחנויות הקוסמטיקה ניו פארם צנח מ-919 אלף שקל במחצית הראשונה של 2014, לכ-870 אלף שקל בלבד במחצית של 2015.

מגזר בתי הכל בו ספג ירידה חדה של כ-12.5% בהכנסות הרבעון השני לכ-243 מיליון שקל. במקביל, הרווח התפעולי צנח בכ-71% לכ-2 מיליון שקל, לפני דמי ניהול. במשביר הסבירו שהירידה משקפת את המשך החרפת התחרות בענף ואת הקיטון בשוק תווי הקנייה בישראל. המשביר סיכמה עם קבוצת עזריאלי כי תפנה את סניף המשביר בקניון בתל-אביב תמורת כ-14.5 מיליון שקל.

גם הכנסות רשת הקוסמטיקה ניו פארם צנחו ברבעון השני של 2015 בכ-8% ל-163 מיליון שקל. המגזר הסב לחברה הפסד תפעולי של 800 אלף שקל, בהשוואה לרווח של 5 מיליון שקל בתקופה המקבילה. בחודש יולי האחרון דיווחה המשביר כי היא פועלת לביצוע מיזוג תפעולי בין ניו פארם לבין המשביר בתי כלבו ולאיחוד המטות של החברות במהלך שצפוי לחסוך 15-30 מיליון שקל בשנה.

מגזר התיירות, המרוכז בחברה הבת קשרי תעופה, העומדת "על המדף", לא תרם משמעותית לרווחי המשביר. הכנסות המגזר הסתכמו ברבעון בכ-156 מיליון שקל, בדומה לרבעון המקביל. הרווח התפעולי הסתכם בכ-1.2 מיליון שקל, לעומת הפסד של כמה עשרות אלפי שקלים ברבעון המקביל. במגזר הטכנולוגיות (מיזם לניהול הסעדה לארגונים מחוץ לישראל) טרם רשמה החברה הכנסות משמעותיות. החברה הבת, 365 טכנולוגיות, רשמה הפסד תפעולי של כ-4 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של כ-2 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

ברמת הסולו, המשביר צברה הפסדים של 22 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2015. לחברה הון חוזר שלילי של כ-42 מיליון שקל (סולו), כלומר עודף התחייבויות שוטפות על פני מקורות. רואי החשבון של החברה, בריטמן אלמגור זהר, הפנו את המשקיעים לעבר הסעיף המפרט על מצבה הכספי של החברה ופעולות הבעלים להבראתה.

"מאז תחילת 2015 שוקדת המשביר על תכנית ארגון מחדש, שכללה שורה של צעדים, שאמורים לבוא לידי ביטוי במהלך 2016, ושעדיין אינם משתקפים בתוצאות הכספיות של הקבוצה", ניסה שביט להרגיע את מעט המשקיעים. לדבריו, "צוות הנהלת המשביר ואנוכי פועלים במרץ רב על פי תכנית העבודה, במסגרתה הקבוצה ממשיכה להתמקד בפעילויות הליבה שלה כדי להציף ערך ולשוב לפסי רווחיות נאותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום