אלשטיין יצטרך לארגן 800 מיליון שקל לפירעון החובות של אי.די.בי ב-2016

אי.די.בי סיימה את הרבעון עם רווח של 51 מיליון שקל ■ למרות הזרמה של 1.7 מיליארד שקל ממאי 2014 - בדו"חותיה מתנוססת הערת "עסק חי"

מיכאל רוכוורגר

אי.די.בי פיתוח סיימה את הרבעון השני עם רווח נקי של 51 מיליון שקל, לעומת הפסד של 366 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2014. את המחצית הראשונה של 2015 סיימה אי.די.בי פיתוח ברווח נקי של 176 מיליון שקל, לעומת הפסד של 73 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

אי.די.בי פיתוח, הנמצאת בשליטת אדוארדו אלשטיין (67%), היא חברת אחזקות המחזיקה בכלל ביטוח (55%) ובדיסקונט השקעות (75%) - השולטת בסלקום, שופרסל, נכסים ובניין ואלרון, וכן מחזיקה ב-40% מאדמה (לשעבר מכתשים אגן). אי.די.בי פיתוח גם מחזיקה בנדל"ן בלאס וגאס, שולטת באי.די.בי תיירות ובחברת חיפושי הנפט והגז מודיעין.

אדוארדו אלשטיין צילום: עופר וקנין

בזמן הקרוב צפוי הבורר עמירם בנימיני להכריע לגבי המחלוקת הקיימת בין אלשטיין למוטי בן משה, לשעבר מבעלי השליטה בחברה, הטוען כי בהליך הבמב"י שהפעיל - הוא זה שאמור לרכוש את אחזקותיו של אלשטיין באי.די.בי פיתוח. בפועל, אלשטיין, השולט כיום באופן מעשי באי.די.בי פיתוח ומי שנענה למנגנון הבמב"י, אמור להיות, לפי הערכות, זה שירכוש את יתרת אחזקות בן משה (14%) תמורת 150 מיליון שקל. במסגרת הבוררות יתברר גם אם בן משה יצטרך להשתתף בהצעות רכש לרכישת מניות המיעוט באי.די.בי תמורת 512 מיליון שקל (בחלקים שווים).

דסק"ש תרמה ברבעון השני 95 מיליון שקל לרווח של אי.די.בי פיתוח, לעומת הפסד בהיקף של 188 מיליון שהסבה לחברה ברבעון המקביל ב-2014. עיקר השיפור בתוצאות נובע מהתרומה של אדמה. ואולם דסק"ש נאלצה גם לבצע הפחתה של 126 מיליון שקל בערך השקעתה באדמה. כלל תרמה ברבעון 42 מיליון שקל לרווח הנקי. נכון לסוף יוני 2015, הונה העצמי של אי.די.בי פיתוח הסתכם ב-357 מיליון שקל, והגירעון ביתרת הרווחים הראוייה לחלוקה הסתכם ב-1.06 מיליארד שקל.

כלל ביטוח נמצאת על המדף, ואי.די.בי פיתוח מנסה לחתום עד סוף שנה על הסכם מחייב למכירתה. עד עתה הגישו שלושה גופים סיניים הצעות לא מחייבות לרכישת השליטה בכלל ביטוח לפי שווי הנע סביב הונה העצמי, המוערך ב-4.3 מיליארד שקל. באמצע אוקטובר 2015 אמורה אי.די.בי פיתוח לקבל הצעות מחייבות מהמתעניינים. שווי זה גוזר לאי.די.בי פיתוח תזרים של כ–2.4 מיליארד שקל.

מאז מאי 2014 — המועד שבו הושלם הסדר החוב והשליטה הועברה מנוחי דנקנר לאלשטיין ובן משה, הוזרמו על ידי אלשטיין, בן משה והציבור לתוך אי.די.בי פיתוח 1.71 מיליארד שקל.

למרות ההזרמות הכבדות מצב הנזילות של אי.די.בי פיתוח ממשיך להיות קשה, ורואי החשבון של החברה ממשיכים להצמיד לדו"חותיה הערת עסק חי, המטילה בספק את המשך קיומה בטווח הנראה לעין. שכן נכון לסוף יוני 2015 ההתחייבויות הפיננסיות של אי.די.בי פיתוח לבעלי האג"ח והבנקים היו 3.36 מיליארד שקל ברוטו, ובניכוי מזומנים של 247 מיליון שקל הם הסתכמו ב–3.1 מיליארד שקל.

מדו"ח תזרים המזומנים החזוי לפירעון התחייבויותיה עד יוני 2017 עולה כי ביולי־דצמבר 2015 על אי.די.בי פיתוח לעמוד בהתחייבויות לבעלי האג"ח והבנקים, וכן לבצע השקעות בהיקף כולל של 452 מיליון שקל. אי.די.בי פיתוח מציינת כי תעמוד בהתחייבויות האלה באמצעות גיוס הון במניות בהיקף של 200 מיליון שקל. הסכומים האלה אמורים להגיע מאלשטיין, ובכך בעצם מסתיימות התחייבויותיו במסגרת הסדר החוב.

את 2016 אמורה אי.די.בי לפתוח עם קופת מזומנים כמעט ריקה של 2 מיליון שקל בלבד. באותה השנה יהיה על החברה לעמוד בעומס פירעונות של 819 מיליון שקל. בשלב זה מעדכנת אי.די.בי פיתוח כי חסרים לה 793 מיליון שקל כדי לעמוד בהתחייבויות האלו, וכן חסרים לה 571 מיליון שקל לפירעון ההתחייבויות עד יוני 2017. כלומר, בסך הכל חסרים לאי.די.בי פיתוח כ–1.4 מיליארד שקל כדי לעמוד בהתחייבויות שבין ינואר 2016 ליוני 2017. כל זאת מבלי להביא בחשבון את הצורך בשמירת כריות נזילות לצורך עמידה בקובננטים (אמות מידה פיננסיות) מול הבנקים, שהחברה חייבת להם בהיקף של 738 מיליון שקל.

אי.די.בי טוענת שתוכל לעמוד בהתחייבויות באמצעות התמורה שתתקבל ממכירת כלל, דיווידנדים מכלל ביטוח, והזרמות נוספות של אלשטיין, לרבות מימוש אופציות מסדרות 4–6 שמחירי המימוש שלהן נמוכים כיום משער המניה בבורסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker