שווה לייצר נייר במחיר מופחת: הכנסות שניב זינקו ברבעון השני בכ-18% ל-55 מיליון שקל

מפעל הנייר מאופקים נהנה ברבעון השני מעלייה תלולה במכירות המותגים המוזלים Lovely וטאצ' ובמותגים הפרטיים לרשתות השיווק ■ למרות הפרשה שבוצעה בגין הסדר הנושים ברשת מגה, העלייה בהכנסות ופיצוי בגין שריפה במפעל הקפיצו את הרווח הנקי בכ-250%

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

התגברות התודעה הצרכנית וההעדפה למוצרים במחירים מופחתים, ממשיכות לתמוך במפעל הנייר שניב מאופקים. במהלך הרבעון השני של 2015 קפץ הרווח הנקי של שניב, שבשליטת משפחת ברנט (59%), בכ-256% ביחס לרבעון המקביל ב-2014, לכ-6.3 מיליון שקל. הקפיצה ברווח הנקי נבעה מצמיחה תלולה ויוצאת דופן של 18.5% בהכנסות, כתוצאה מגידול במכירות המותגים המוזלים של המפעל, Lovely וטאצ', ובמותגים הפרטיים הזולים המיוצרים עבור רשתות שיווק שונות.

שניב, שנסחר לפי שווי שוק של כ-90 מיליון שקל, הוקם בשנות ה-80 ונסחר בבורסה מאז 1995. בדומה למתחרה המרכזי, נייר חדרה, שניב מייצר מוצרים מוגמרים לצריכה ביתית (נייר טישו, נייר קרפ ונייר מגבת) ומוצרי נייר מוגמרים לשוק הקמעונאי ולשוק המוסדי. לצד משפחת ברנט, בעלי מניות נוספים הם שלום לקס (11%), קרן המנוף בראשית (13.5%) והציבור (16.3%). מניות החברה סובלות מסחירות נמוכה.

מפעל שניב
מפעל שניבצילום: שניב תעשיות נייר בע"מ

הכנסותיו של שניב הסתכמו ברבעון השני בכ-55 מיליון שקל, בהשוואה ל-46 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2014. העלייה המרשימה נבעה הן מגידול במכירות מגזר מוצרי הנייר (מותגים פרטיים ומותגי החברה), והן מעלייה במגזר הנייר הגולמי. "הצרכן הישראלי היום יותר חכם, בוחן אלטרנטיבות ומעדיף לשלם פחות על מוצרים באיכות טובה", הסביר המנכ"ל פסח ברנט ל-TheMarker. הרווח הגולמי ברבעון הסתכם בכ-14.6 מיליון שקל - גידול של 8% ביחס לרבעון המקביל.

הגידול במכירות קוזז במעט בעלייה של 75% בהוצאות ההנהלה וכלליות (כ-4.1 מיליון שקל). העלייה נבעה, בעיקר, מגידול של כ-1.2 מיליון שקל בהוצאות לחובות מסופקים, על רקע הסדר הנושים ברשת השיווק מגה, שבה נמכרים חלק ממוצריו של שניב. המכירות של שניב למגה מהווים כ-5.5% מסך המחזור, וחובה של מגה למפעל, טרם ההסדר, עמד על כ-4.8 מיליון שקל.

למרות הגידול בהפרשות לחובות מסופקים, הרווח התפעולי של שניב קפץ פי שתיים ל-9.1 מיליון שקל. גם ה- EBITDA (רווח תפעולי לפני פחת והפחתות) צמח בכ-40% ל-9 מיליון שקל. הגורם לקפיצה ברווח התפעולי היה הכנסה חד פעמית של כ-7 מיליון שקל. החלק העיקרי מהסכום, כ-6 מיליון שקל, הוא שיפוי ביטוחי בגין שריפה שאירעה במפעל בפברואר השנה, והיתרה - פיצוי מהמדינה בשל אירועי "צוק איתן".

בגין השריפה במפעל הגישה שניב תביעה בסך 35 מיליון שקל לחברת הביטוח. השריפה, שפרצה באזור האחסון, אמנם לא גרמה נזק למתקני הייצור, אך פגעה במלאי הנייר הגולמי ובמבנים. בדו"חות חשפה שניב כי הגיעה בסוף יוני להסכמות עם חברת הביטוח, במסגרתן תקבל פיצוי של  23.7 מיליון שקל בגין השריפה. את עיקר הסכום, העלות בספרים של נכסי החברה שנשרפו, כבר הכירה שניב בדו"חות לרבעון הראשון, וביתרה הכירה בדו"חות הרבעון השני.

בתחילת אוגוסט החלה שניב להפעיל מתקן עצמאי לייצור חשמל (תחנת כוח קטנה), המבוסס על גז טבעי, שאליו חובר המפעל לפני כשנתיים. המתקן, שיספק כ-5 מגה-ואט, עובד בשיטת הקוגנרציה, כלומר הפקה משולבת של חשמל וחום: החשמל משמש לפעילות השוטפת של המפעל, בעוד שהקיטור משמש לייבוש הנייר המיוצר. החברה ציינה בדו"חות כי החלה להזרים גז לתחנת הכוח כחלק משלב ההרצה, וכעת המפעל החל לצרוך לסירוגין את החשמל, אך טרם הושלמה הפעלתו המסחרית המלאה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker