העלייה בהכנסות לא עזרה לפלוס 500 - הרווח במחצית הראשונה של 2015 ירד

החברה מצאה את עצמה בסערה רגולטורית בתחילת השנה ■ למרות שנראה כי ישרה את ההדורים, ולקראת השלמת המיזוג עם חברת פלייטק של טדי שגיא, החברה עדיין מתקשה להתאושש

אסא ששון

היום דיווחה חברת פלוס 500 המתמחה בפלטפורמת מסחר לחוזי הפרשים, הכלי שמאפשר לספקולנטים להמר על מגוון מוצרים, על דו"חותיה הכספיים למחצית הראשונה של 2015.

החברה סיכמה את המחצית הראשונה על רווח נקי של 40.6 מיליון דולר, לעומת רווח נקי של 53.8 מיליון דולר במחצית הראשונה בשנת 2014. זוהי ירידה של 24.5%, אף על שהכנסות החברה הסתכמו ב-127 מיליון דולר לעומת הכנסות של 106.2 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2014 - עליה של 19% בהכנסות. הגידול בהכנסות נבע מעליה של 39% בהיקף הלקוחות הפעילים של החברה שהסתכם ב 93,267 לקוחות לעומת לקוחות פעילים של 67,232 במחצית הראשונה של 2014.

אלון גונן וגל הבר, Plus500
אלון גונן וגל הבר, Plus500

כלומר, החברה לא הצליחה לתרגם את העלייה בלקוחות ובהכנסות לרווחיות גדולה יותר, אלא נהפוך הוא - הרווחיות ירדה. גם ממוצע ההכנסות למשתמש (ARPU) ירד  ועמד על כ- 1,362 דולר לעומת כ- 1,580 דולר בתקופה המקבילה; ירידה של 13.7%.

דו"חות החברה הפושרים מגיעים בתקופה בה היא נמצאת בשלבים אחרונים לרכישתה על ידי חברת פלייטק של טדי שגיא. בעלי המניות של שני הצדדים הצביעו בעד אישור הסכם המיזוג, ועכשיו ממתינים בעיקר לקבלת אישורים רגולטוריים ואישורים אחרים בתחום ההגבלים העסקיים. כמו כן, החברה עברה לאחרונה סערה רגולטורית בה עלה חשד להלבנת הון.

הפרשה החלה באמצע חודש מאי אז הודיעה החברה כי ה-FCA - דרשה בחינה של מערכות ה-Anti-Money Laundering - AML שלה וכן של בקרות מווסתות אחרות. הדבר הוביל לכך ש-פלוס500 בריטניה אסרה על עסקות ללקוחות קיימים עד ליישום נהלי AML נוספים. כתוצאה מכך, הפסיקה פלוס 500 בריטניה לצרף לקוחות חדשים.

טדי שגיא, פלייטקצילום: ניק קלארק

בנוסף, אירועים אלו והפרסום הנלווה אליהם חשפו את פלוס 500 לבדיקה מוגברת ולבקשות מידע מרובות מהרגולטורים באזורים בהם היא מורשית לפעול. כתוצאה מכך קרסה החברה משווי של 1.4 מיליארד דולר לשווי של 700 מיליון דולר. מי שניצל את קריסת המניה הוא איש העסקים טדי שגיא.

שגיא באמצעות חברת ההימורים הלא מקוונים פלייטק שבשליטתו הציע לרכוש את השליטה פלוס 500 לפי שווי של 460 מיליון ליש"ט (כ 700 מיליון דולר). בדוחותיה עכשיו ציינה החברה כי מיד עם היוודע החשש להלבנת ההון החלה מיידית בתכנית שיקום מקיפה בכדי להפעיל מחדש את חשבונות הלקוחות שהושהו, תוך ש- 40 אנשי צוות עבדו בו-זמנית על התהליך. ב- 30 ביוני 2015 הודיעה החברה כי השלימה את תכנית השיקום כאשר מרבית החשבונות המוקפאים שוחררו.

חוזה הפרשים (Contract for Difference) הוא חוזה בין שני שותפים, שסוחרים ביניהם בהפרשים בין מחיר הפתיחה למחיר הסגירה, ומכפילים אותו במספר המניות המוסכם. רווח או הפסד מוגדרים באמצעות ההפרשים שבהם נקנו ושבהם נמכרו.

זהו כלי השקעה, המאפשר לסוחרים למנף את השקעתם עד לרמה של פי 10 בהשוואה לתנאי מסחר רגילים, ולהשתתף בתזוזות מחירים של נכס בסיס כלשהו ללא קנייה של אותו הנכס. תחום חוזי ההפרשים גדל במהירות, והיקפו השנתי נאמד במיליארדי דולרים.

פלוס 500 מספקת לסוחרים פלטפורמת מסחר במגוון חוזי הפרשים על נכסים שונים, כמו מניות, סחורות, מט"ח, מדדים ותעודות סל. הכנסות החברה הן פונקציה של עמלות שמשלם כל סוחר. מדובר בפלטפורמת מסחר המאפשרת לסחור מכל מחשב נייד, מחשב רגיל, סמארטפון וטבלט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker