עלייה במרווחי הזיקוק וירידה במחירי הנפט הקפיצו את הרווח המתואם של פז ב-119%

פז פועלת נסחרת במדד ת"א 25 לפי שווי שוק של כ-6.1 מיליארד שקל - עלייה של כ-25% מתחילת השנה ■ בינו מחזיק גם בשליטה בבנק הבינלאומי ובהתאם לחוק הריכוזיות, יצטרך בתוך 5 שנים להחליט האם למכור את פז, את הבינלאומי, או את שניהם

מיכאל רוכוורגר
בית הזיקוק של פז באשדודצילום: אילן אסייג

מרווחי הזיקוק הגבוהים לצד מחירי נפט נמוכים סייעו לחברת האנרגיה והקמעונאות פז להציג תוצאות חזקות לרבעון השני ולמחצית הראשונה של 2015. פז, המנוהלת ע"י יונה פוגל ונמצאת בשליטת צדיק בינו, סיימה את הרבעון השני של 2015 עם רווח נקי מדווח של 243 מיליון שקל - קפיצה של כמעט פי 8.5 לעומת הרבעון המקביל ב-2014 ל-243 מיליון שקל. הרווח הנקי במחצית הראשונה של השנה הסתכם ב-433 מיליון שקל לעומת 112 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

פז פועלת בתחומי אנרגיה, קמעונאות ותעשייה ונסחרת במדד ת"א 25 לפי שווי שוק של כ-6.1 מיליארד שקל - עלייה של כ-25% מתחילת השנה. בינו מחזיק גם בשליטה בבנק הבינלאומי ובהתאם להחלטות החוק לצמצום הריכוזיות במשק, המתייחס בין השאר להפרדה בין נכסים ריאליים לפיננסיים מהותיים, יצטרך בתוך 5 שנים להחליט האם למכור את פז, את הבינלאומי או את שניהם. בתקופה האחרונה מקבלים בינו ושותפיו האוסטרליים, משפחות ליברמן ואבלס (המחזיקים ביחד בכ-30% מפז), הצעות שונות לרכישת פז.

להבדיל ממרבית חברות אנרגיה אחרות, מלבד התוצאות הרגילות, פז מציגה גם את התוצאות המתואמות וזאת בכדי ליצור בסיס אחיד להשוואה כלכלית של הפרמטרים התפעוליים, בנטרול עסקות גידור על מלאי הנפט, השפעות מט"ח ועסקות החלף  (SWAP) על אג"ח צמודות שהנפיקה. בהתאם לכך, הרווח הנקי המתואם של פז הסתכם ברבעון השני ב-175 מיליון שקל- עלייה של כ-119% לעומת הרבעון המקביל. את המחצית הראשונה של 2015 סיימה פז עם עלייה של 157% ברווח המתואם לעומת התקופה המקבילה ל- 342 מיליון שקל.פז יצרה ברבעון השני תזרים מפעילות שוטפת של 247 מיליון שקל.

הרווח התפעולי המתואם של פז הוכפל ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל והסתכם בכ-275 מיליון שקל. מגזר הזיקוק תרם לרווח התפעולי המתואם כ-152 מיליון שקל - זינוק של כפי 6 לעומת הרבעון המקביל.

השיפור ברווח התפעולי נבע מגידול במכירות ובייצור ובעיקר מעלייה במרווח הזיקוק שהסתכם ברבעון בכ 9.8 דולר לחבית, מרווח גבוה משמעותית מנקודת האיזון (4 דולרים ללא פחת). פז מציינת כי מחיר החבית ממשיך להיות נמוך, והשוק העתידי של הנפט הגולמי בעולם ממשיך להיות חיובי (CONTANGO) - תנאים התומכים בהמשך השיפור ברווחיות הזיקוק.

חטיבת התעשיות - בה מרוכזות החברות פזגז, פז שמנים וכימיקלים, פז שירותי ונכסי תעופה ופזקר - הציגה ברבעון השני שיפור של 14% ברווח התפעולי המתואם לכ-41 מיליון שקל. השיפור נובע בעיקר מגידול בכמות המכירות וקיטון בעלות המכר בחברת פזגז.

הרווח התפעולי של חטיבות הקמעונאות והמסחר שמר על יציבות ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל ועמד על כ-102 מיליון שקל - זאת בעקבות עלייה בכמות המכירות במתחמים ולמרות הפחתות במרווח השיווק המפוקח (על בנזין מסוג 95). רשת חנויות הנוחות YELLOW הציגה גידול של כ-2% במחזור המכירות למחצית הראשונה של 2015, שהסתכם בכ-356 מיליון שקל.

פוגל ציין בעקבות הדו"חות כי "פז מסכמת רבעון מצוין, המהווה נדבך נוסף ברצף של רבעונים מוצלחים של החברה. כל מגזרי הפעילות של הקבוצה - קמעונאות, תעשיות וזיקוק - מציגים ביצועים טובים ברבעון ובמחצית השנה. מגזר הזיקוק מציג תוצאות מרשימות ונהנה מהשיפור במרווחי הזיקוק העולמיים, מירידת מחירי החבית המקטינה עלויות ייצור, מתפעול יעיל ומיצוי הערך המוסף מהשקעות שבוצעו. על פי התחזיות של חברות כלכליות בינלאומיות, מחירי הנפט הנמוכים צפויים להימשך  לפחות עד סוף שנת 2016, דבר התורם לגידול הצמיחה הכלכלית העולמית, להגדלת צריכת הדלקים ולשיפור ברווחי הזיקוק. לצד שיפור הרווחיות בסך החטיבות אנו ממוקדים בהרחבה ופיתוח עסקי הקבוצה תוך מיקוד בשיפור השירות ללקוחות".

מניית פז בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker