המדד הגבוה והשחיקה בשער היורו פגעו בתוצאות אפריקה נכסים

הכנסות התפעוליות נטו מהשכרה והפעלת נכסים ירדו ב-8% הרבעון ל-89 מיליון שקל כאשר שורת הרווח הנקי הצטמקה ב-91% ל-9 מיליון שקל בלבד

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק

המדד הגבוה והשחיקה בשער היורו פגעו בתוצאותיה של חברת הנדל"ן אפריקה נכסים, מקבוצת אפריקה ישראל. החברה שמנייתה זינקה ב-23% מתחילת השנה הציגה ירידה של 10% בהכנסותיה מהשכרה והפעלת נכסים שהסתכמו הרבעון ל-93 מיליון שקל בהשוואה ל-103 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

אפריקה נכסים מחזיקה נכסי נדל"ן מסחרי בארץ ובעולם בשווי כולל של 5.3 מיליארד שקל, לצד מקרקעין בשווי של 1.3 מיליארד שקל . כמו כן לחברה נדל"ן מניב הנמצא בשלבי הקמה בשווי כולל של 300 מיליון שקל לצד במלאי דירות בשווי כולל של 100 מיליון שקל. מלאי החברה כולל 114 בניינים למכירה בהשוואה ל-120 בתקופה המקבילה.

אפריקה נכסים מפתחת כיום למעלה מ-90 אלף מ"ר למשרדים ולמעלה מ-500 יח"ד בארץ ובעולם. באירופה השלימה החברה את בנייתו של בנין המשרדים אפי פארק 3 בבוקרשט (רומניה) ועבודות ההקמה של בניני אפי פארק 4 ו-5 נמצאות בעיצומן. בפראג (צ'כיה) מקימה החברה שני בנייני משרדים ופרויקט למגורים. בבלגרד (סרביה) החלה הקמתו של בנין משרדים ופרויקט למגורים.

בקראקוב (פולין) החל שלב נוסף בפרויקט למגורים. בישראל השלימה החברה את בנייתו של שלב נוסף בפארק המדע בנס ציונה, תוך היערכות לקראת הקמתו של בנין נוסף בפארק. בנוסף, עבודות ההקמה של פרויקט הדיור להשכרה בהרצליה וחניון הברזל ברמת החייל בתל אביב מצויות אף הן בעיצומן. בתקופה הקרובה בכוונת החברה להתחיל בעבודות ההקמה של מספר פרויקטים נוספים ברומניה, פולין, צ'כיה ולטביה בתחומי המגורים והמשרדים.

אברהם נובוגרוצקי, מנכל" אפריקה נכסים ולב לבייב, בעל השליטה בקבוצת אפריקה ישראל צילום: מאיר אלפסי

ההכנסות מהשכרה והפעלת נכסים של אפריקה נכסים (הכנסות תפעוליות נטו: רווח לאחר ניכוי הוצאות התפעול ולפני ניכוי מסים וריביות) ירד ב-8% ל-89 מיליון שקל בהשוואה לתקופה המקבילה ברבעון השני של 2014.

אם ברבעון השני של 2014 רשמה החברה הפסד של 23 מיליון שקל משערוכי נדל"ן ברבעון הנוכחי רשמה החברה רווח של 12 מיליון שקל .

הרווח התפעולי של החברה גדל הרבעון ב 62%  ל85 מיליון שקל אך בשורה האחרונה  הרווח הנקי  של אפריקה נכסים הצטמק ב-91% ל -9 מיליון שקל בלבד בהשוואה לרווח נקי של 108 מיליון שקל ממנו נהנתה ברבעון המקביל.

הרחבת סדרת אג"ח ז' והשלמת המימון החדש של השלב הראשון בפרוייקט איירפורט סיטי בלגרד הגדיל  את קופת המזומנים של החברה מ 308 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2014 ל389- מיליון שקל בסוף הרבעון השני של 2015.

החברה הצליחה למחזר חובותיה ולהקטין את  התחייבויותיה השוטפות מ 2.4 מיליארד שקל בתקופה המקבילה ב -2014 ל -979 מיליון שקל נכון לסוף הרבעון השני של 2015. מנגד התחייבויותיה לטווח ארוך של החברה צמחו ב 48% ל 3.8 מיליארד שקל.

ההון המיוחס לבעלי מניות החברה התכווץ ב-5% ל -2.47 מיליארד שקל.

על רקע הדו"חות מסר אבי ברזילי, משנה למנכ"ל החברה ומנכ"ל אפי אירופה: "אנו מסכמים רבעון טוב מאד ברמה התפעולית אשר הושפע בצורה מהותית מהשפעות חיצוניות ובעיקר מהמדד הגבוה והמשך השחיקה בשער האירו מול השקל. המשך מגמת השיפור בפרמטרים התפעוליים מהווה עדות מוחשית לאיכות הנכסים שברשות החברה. 

"אנו ממשיכים למקד את מאמצנו בקידום ויישום תכניות הפיתוח, לצד הגדלת שעורי התפוסה בכל אזורי פעילות החברה. קיימת התעניינות רבה מצד שוכרים פוטנציאלים בפרויקטים שבשלבי הקמה כמו גם, מקרב רוכשים פוטנציאלים בפרויקטים למגורים. אנו מאמינים ביכולתנו להמשיך במימוש מוצלח של האסטרטגיה העסקית לטובת הצפת הפוטנציאל והערך הרב אשר טמון בחברה ופעילותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker