מגה הסבה לרבוע נדל"ן הפסד של 24 מיליון שקל

רבוע נדל"ן הפרישה 64 מיליון שקל בגין החשיפה למגה. כחלק מההסדר במגה ייסגרו 32 סניפים - 12 מהם בבעלות רבוע נדל"ן, שהסכימה לדחות בשנה את קבלת דמי השכירות ממגה

מיכאל רוכוורגר

הפרשה לירידת ערך נטו של 64.2 מיליון שקל בגין חשיפתה לחברה האחות רשת הקמעונות הקורסת מגה, העבירה את חברת רבוע כחול נדל"ן להפסד של 24 מיליון שקל ברבעון השני של 2014. זאת לעומת רווח של 36.8 מיליון שקל ברבעון המקביל ב–2014. בעקבות ההפרשה סיימה רבוע כחול נדל"ן את המחצית הראשונה של 2015 עם ירידה של 75% ברווח הנקי לעומת התקופה המקבילה ל–17 מיליון שקל.

רבוע נדל"ן, המנוהלת בידי זאב שטיין, נסחרת לפי שווי שוק של 1.4 מיליארד שקל. החברה נחשבת לנכס המהותי ביותר שנותר לאלון רבוע כחול, הנמצאת בשליטת קבוצת אלון של שרגא בירן, ארגון הקניות של הקיבוצים ודודי ויסמן. בעקבות החשיפה למגה איבדה מניית רבוע כחול נדל"ן בשלושת החודשים האחרונים 16%.

רשת מגה בעירצילום: עופר וקנין

החברה נסחרת לפי מכפיל הון של 0.95. רבוע כחול נדל"ן פועלת גם בתחום שוק הסיטונאי בתל אביב, היא שותפה בחניון גבעון ומחזיקה נכסים בארה"ב.

בעקבות ההידרדרות במצבה הפיננסי של מגה, הנמצאת בימים אלה בעיצומו של גיבוש הסדר לפריסת חובותיה בהיקף של 1.3 מיליארד שקל לבנקים, ספקים ומשכירי נדל"ן, סוכם בין ועד העובדים של מגה להנהלת אלון רבוע כחול על סגירת מרלו"ג (מרכז לוגיסטי) בקיבוץ אייל ועל סגירת 32 סניפים — 12 מהם בבעלות רבוע כחול נדל"ן (מתוך 86 הסניפים של מגה שבבעלות החברה). רבוע כחול נדל"ן גם אישרה דחייה של 5% מדמי השכירות שתשלם מגה לרבוע כחול נדל"ן למשך שנה לגבי הסניפים שתמשיך לשכור מהחברה.

ירידת ערך שנזקפה ביחס לנכסים המושכרים למגה נובעת בעיקר מהגדלת שיעור הריבית להיוון תזרימי מזומנים בתקופת ההסכם בשיעור של 1.5%, לעומת שיעור ההיוון שבו נעשה שימוש בהערכות הקודמות.

הירידה בוצעה בעקבות עדכון אפשרי בתזרימי המזומנים שמקורם בנכסים, שמגה עשויה לבקש להשתחרר מהסכמי השכירות בגינם. רבוע כחול נדל"ן העריכה בדו"חותיה כי בגילום שנתי ונכון לסוף יוני 2014, ההכנסות השנתיות מהשכרת הנכסים למגה יהיו 142.7 מיליון שקל. החברה גם ציינה כי דחייה בשנה של מועד התשלום של 5% מדמי השכירות השנתיים מוערכת ב–7 מיליון שקל.

מבחינת הפעילות השוטפת, ההכנסות מדמי שכירות של רבוע כחול נדל"ן הסתכמו ברבעון השני ב–58.5 מיליון שקל — עלייה של 5.5% לעומת הרבעון המקביל ב–2014. בעקבות כך, ה–NOI המותאם הסתכם ברבעון השני ב–60.6 מיליון שקל — עלייה של 7.3% לעומת הרבעון המקביל ב–2014.

ה–NOI המותאם במחצית הראשונה הסתכם ב–120.6 מיליון שקל — עלייה של 9% לעומת התקופה המקבילה. גם ה–FFO (רווח תפעולי תזרימי בניכוי השפעות חד–פעמיות) של רבוע כחול עלה ב–9% לעומת התקופה המקבילה ל–60 מיליון שקל.

מניית רבוע כחול נדל"ן בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker