מניית אורביט נחלשת בעקבות קיטון במכירות מערכות עקיבה ומערכות ניהול תקשורת

ההכנסות אורביט נחלשו ב-6% והסתכמו ב-12.2 מיליון דולר; הרווח הנקי קטן ב-38% והסתכם ב-409 אלף דולר; שיעור הרווח הגולמי צמח ל-35.6%; "אירוע השריפה בחדר הייצור יבוא לידי ביטוי ברבעון השלישי"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

מניית אורביט טכנולוג'יס, העוסקת במערכות תקשורת לוויינים, מערכות ניהול תקשורת במטוסים ובמערכות עקיבה וטלמטריה, נחלשת ב-1.3% במסחר בת"א בהמשך לירידה של 10.1% אשתקד. המקור לחולשה הוא פרסום תוצאותיה הכספיות לרבעון השני של שנת 2015. 

הכנסות אורביט הסתכמו ב-12.2 מיליון דולר, ירידה של 6% לעומת 13 מיליון דולר ברבעון השני של 2014. הירידה בהכנסות ברבעון נבעה בעיקר מקיטון במכירות מערכות עקיבה וטלמטריה, ומערכות ניהול תקשורת ושמע, אשר קוזז בחלקו בגידול במכירות מערכות תקשורת לוויינים לפלטפורמות ניידות.

ציוד לתקשורת לוויינים של אורביט
ציוד לתקשורת לוויינים של אורביט

חרף הירידה בהכנסות, ממשיכה אורביט לשמור על שיעורי רווחיות גולמית ותפעולית יציבים. שיעור הרווח הגולמי ברבעון השני של 2015 עמד על 35.6% לעומת 35.2% ברבעון השני של 2014. הגידול הקל בשיעור הרווח הגולמי נבע בעיקר משינוי בתמהיל המכירות וכן מהתייעלות ברכש חומרים. שיעור הרווח התפעולי ברבעון עמד על כ-7% מסך ההכנסות בדומה לרבעון המקביל אשתקד.

הרווח התפעולי של אורביט הסתכם ב-847 אלף דולר, קיטון של 10% לעומת 938 אלף דולר ברבעון השני ב-2014. הקיטון ברווח התפעולי של החברה ברבעון השני של שנת 2015 נבע בעיקר מהקיטון בהיקף המכירות.

בשורה התחתונה הרווח הנקי של אורביט הסתכם ב-409 אלף דולר, ירידה של 38% לעומת רווח של 666 אלף דולר ברבעון השני של 2014.

"החברה פועלת לחיזוק מערך המכירות והתאמתו להזדמנויות עסקיות ולשווקים הרלוונטיים, זאת במטרה  להרחיב את החדירה ללקוחות חדשים, כמו גם להדק את קשריה האסטרטגיים של החברה עם לקוחותיה הקיימים" ציין ארז שבירו, מנכ"ל אורביט עם פרסום התוצאות. "אנו מצפים שפעולות אלה, יובילו את החברה לפסי צמיחה, תוך חתירה להמשך שיפור ברמות הרווחיות הקיימות"

אירוע השריפה בחדרי הייצור של אורביט

בחודשים האחרונים דיווחה אורביט על מספר הסכמים משמעותיים, חוזה לאספקת מערכות ניהול תקשורת לענקית התעופה איירבוס בכ-20 מיליון שקל וכן הזמנת המשך בהיקף של -5 מיליון שקל למערכות ימיות בתדר Ka אשר התקבלה מספק עולמי של שירותי תקשורת לוויינית. 

"ההסכמים המשמעותיים עליהם חתמנו מתחילת השנה הינם תוצאה של המשך יישום אפקטיבי של אסטרטגיית הצמיחה אותה התווינו בשנה האחרונה" הסביר שבירו. "גם הרבעון השני של 2015 התאפיין בהעמקת קשריה ארוכי הטווח של אורביט עם לקוחותיה האסטרטגיים, כפי שבא לידי ביטוי בחוזה שנחתם עם איירבוס". 

"אורביט מתמקדת בחודשים האחרונים בהמשך שיפור הרווחיות, ובתוך פרק זמן קצר יחסית ביצענו מספר פעולות התייעלות המשתקפות ברמות הרווחיות הגולמית והתפעולית, וזאת חרף סיום היוון הוצאות המו"פ החל ב-2015".    

מנכ"ל אורביט גם התייחס לאירוע השריפה שעליו דיווחה החברה לפני כחודש ואמר "לאחר שבחנו את השלכותיו והשפעתו של אירוע השריפה באחד מחדרי הייצור שלנו, עליו דיווחנו לפני כשלושה שבועות, אנו שמחים לעדכן כי החברה חזרה לפעילות תקינה כבר לאחר מספר ימים וכי האירוע הנ"ל אינו בעל השלכות ארוכות טווח על תוצאות החברה ופעילותה. עם זאת, אנו מעריכים שיחול עיכוב של 4-6 חודשים באספקת חלק מהמוצרים אשר יועדו ללקוח מסוים ואשר השלכותיו תבואנה לידי ביטוי ברבעון השלישי. בהסתכלות לעתיד, אנו מצפים שהשילוב בין הפתרונות החדשניים אותם מציעה החברה ובין חיזוק ושיפור ערוצי ודרכי המכירה, יחזירו את אורביט כבר ב-2016 לפסי הצמיחה שאפיינו את פעילותנו בשנתיים האחרונות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker