מניית וויקס נופלת ב-10% לאחר דו"חות כספיים

(עדכון) וויקס דיווחה על תזרים תפעולי חיובי לראשונה מאז שהוקמה, אך החברה עדיין רושמת הפסד נקי מתואם של 8.1 מיליון דולר ■ הכנסות החברה גדלו ב-9% לעומת הרבעון הקודם, והגבייה בכ-3%

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
עמרי זרחוביץ'

אחת השאלות שחוזרות לגבי חברת וויקס (Wix) שמפתחת פלטפורמה לבניית אתרים, היא מתי החברה תעבור לרווח. החברה, שהונפקה בנובמבר 2013, עשתה צעד משמעותי לכיוון הרווחיות כשעברה לתזרים תפעולי חיובי (Adjusted EBITDA), לראשונה מאז הוקמה החברה. וויקס נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של כ-1 מיליארד דולר לאחר עלייה של 42% בחצי השנה האחרונה. מניית החברה יורדת במסחר ב-10%.

הכנסות החברה ברבעון השני הסתכמו ב-48.6 מיליון דולר, בהתאם לתחזיות האנליסטים. ההכנסות משקפות גידול של 9% בהשוואה לרבעון הקודם, ו-43% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2014. כמחצית מההכנסות מגיעות מצפון אמריקה. לדברי שמש, וויקס צומחת שם יותר מהמתחרים, אך לא הסכים להתייחס לנתח השוק של וויקס. פעילות החברה גם חזקה מאוד באירופה (כרבע מההכנסות) ובדרום אמריקה (כ-10% מההכנסות).

הנפקת וויקס, בנובמברצילום: Zef Nikolla

הגבייה גדלה ברבעון ל-57.4 מיליון דולר גדלה ב-2.6% בלבד לעומת הגבייה ברבעון הקודם, ו-44% בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה. נתון הגבייה כולל את ההכנסות שהחברה קיבלה ברבעון הנוכחי, אך הן לא נכללות בהכרח ברבעון הנוכחי מכיוון שחלק מהתשלום הוא מראש. לכן, הגבייה משקפת את ההכנסות העתידיות של החברה. החברה צופה כי הגבייה ברבעון השלישי תחזור למסלול צמיחה מהיר יותר ותעמוד על 62-61 מיליון דולר - גידול של 8% לעומת הרבעון הנוכחי. הרבעון השני נחשב לרבעון החלש ביותר של החברה, ואילו הרבעון הראשון הוא החזק ביותר.

כאמור, החברה עברה לתזרים תפעולי חיובי של 3.5 מיליון דולר, לעומת הפסד של 4.3 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2014. Adjusted Ebitda הוא מדד לא חשבונאי שמייצג רווח לפני ריבית, עלויות מימון, פחת, הפחתות, הוצאות תגמול מבוססי מניות, והוצאות הקשורות ברכישה. וויקס עקפה את התחזיות שלה לתזרים תפעולי של 2-1 מיליון דולר. עם זאת, החברה העלתה את התחזיות השנתיות שלה ב-3 מיליון דולר בלבד, מה שאומר שהחברה מניחה שהתזרים התפעולי לא יגדל הרבה מעל הצפי.

ההפסד הנקי (GAAP) הסתכם ב-12.3 מיליון דולר, ירידה של 11% לעומת הרבעון המקביל. ההבדל בין התזרים התפעולי להפסד הנקי (GAAP) נובע בעיקר מהוצאות על אופציות לעובדים בהיקף של 3.4 מיליון דולר, וכן מהתחשבות בהכנסות נדחות של 6 מיליון דולר.

"בהנפקה שלנו בנובמבר 2013 הצבנו יעד לעבור לתזרים חיובי במהלך 2016, אך עשינו זאת מוקדם יותר. אמנם היה חשש בשוק מההפסדים שלנו, אבל המעבר המוקדם לרווחיות מראה שהמודל העסקי שלנו עובד", אמר סמנכ"ל הכספים של החברה, ליאור שמש, שהוסיף כי נתון הרווח הנקי פחות מעניין אותו מכיוון שהוא לא משקף את מצב החברה בפועל, וכי וויקס לא מבצעת תחזיות לגבי מועד המעבר לרווח נקי חיובי. שמש הוסיף גם כי היעילות התפעולית של החברה השתפרה וכי ההוצאות שלהם לשיווק ירדו ביחס לרמת הכנסות דומה.

ממשיכה להשיק מוצרים חדשים

וויקס בונה על עסקים קטנים ולכן היא עושה מאמצים גדולים להגדיל את היקף המוצרים שלה שיתאימו למגוון של עסקים. בשנה האחרונה השיקה החברה אתרים ייעודיים למסעדות, מלונות ומוזיקאים, והיא עובדת בימים אלו על פיתוח של אתרים ייעודיים חדשים. "האתרים החדשים שלנו מגיעים מדרישה של לקוחות. הם מורידים את אחוז הנטישה, ומגדילים את ההכנסה שלנו ללקוח", אמר שמש.

לוויקס נרשמו במהלך הרבעון 5 מיליון משתמשים חדשים ומספרם הכולל הגיע ל-62.5 מיליון משתמשים חדשים. ברבעון הקודם הצטרפו 4.6 מיליון משתמשים כך שנרשם גידול בנתון זה. עם זאת, במספר המשתמשים המשלמים (פרימיום), עליהם מתבססת החברה, חלה ירידה מ-138 אלף משתמשים ברבעון הקודם, ל-132 אלף נטו ברבעון הנוכחי. סך המשתמשים המשלמים הגיע ל-1.5 מיליון. החברה בונה על כך שחלק גדול מהמשתמשים שנרשמו, יעבור בעתיד להיות לקוחות משלמים. ברבעון השני, 62% מהלקוחות שיצטרפו למודל פרימיום אלו לקוחות ותיקים של החברה.

וויקס צופה כי הכנסותיה ברבעון השלישי יעמדו על 53-52 מיליון דולר – גידול של 9%-7% לעומת ההכנסות ברבעון הנוכחי. עוד היא צופה כי התזרים התפעולי יעמוד על 4-3 מיליון דולר, בדומה לרבעון הנוכחי. התחזית של החברה ל-2015 כולה היא להכנסות של 203-201 מיליון דולר, ולתזרים תפעולי של 12-10 מיליון דולר, לעומת תחזית קודמת לתזרים של 9-7 מיליון דולר.

מניית וויקס בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker