הבעיה הבוערת של אדוארדו אלשטיין: עומס פירעונות של 800 מיליון שקל עד סוף 2016

ההתחייבות של אלשטיין להזרים רבע מיליארד שקל - מספקת אוויר לנשימה רק עד סוף 2015 ■ שערוך האחזקה בכלל ביטוח סידר לאי.די.בי פיתוח רווח של 125 מיליון שקל ברבעון ■ אי.די.בי ביקשה מכלל ביטוח לחלק לה דיווידנדים אבל נאמן כלל משה טרי סירב

מיכאל רוכוורגר

אמנם נוחי דנקנר כבר כשנה וחצי אינו בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, אך "המסורת" של פרסום הדו"חות הכספיים ביום האחרון שבו מותר לדווח, נשמרת גם בתקופת השליטה בחברה של אדוארדו אלשטיין, ועד לא מזמן עם מוטי בן משה לצדו.

אי.די.בי פיתוח פירסמה שלשום בערב את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2015, שמהן עולה כי החברה סיימה את הרבעון הראשון עם רווח נקי של 125 מיליון שקל - ירידה של 57% לעומת הרבעון המקביל ב–2014 ולעומת הפסד של 988 מיליון שקל בכל 2014.

עיקר התרומה לרווחי אי.די.בי פיתוח הגיעה מכלל ביטוח (55%) בהיקף של 140 מיליון שקל. התרומה הזאת כוללת את השינויים בשווי ההוגן בשל העמדתה של יתרת ההשקעה בכלל ביטוח לפי שווי השוק. אדמה (לשעבר מכתשים אגן) תרמה 78 מיליון שקל לרווח, ונכסים ובניין ופרויקטים בלאס וגאס תרמו 60 מיליון שקל לרווח. הונה העצמי של אי.די.בי פיתוח הסתכם בסוף הרבעון הראשון של 2015 ב–433 מיליון שקל.

מוטי בן משה ואדוארדו אלשטייןצילום: מוטי מילרוד

עם זאת, גם אחרי הזרמות לתוך אי.די.בי פיתוח של כ–1.45 מיליארד שקל בידי אלשטיין ובן משה מאז מאי 2014, והזרמה של 115 מיליון שקל מהציבור בהנפקת זכויות - מצבה הפיננסי של אי.די.בי פיתוח ממשיך להיות אנוש. מעל דו"חותיה של החברה עדיין מתנוססת הערת עסק חי, והאג"ח שלה נסחרות לפי תשואות לפדיון של 14%–18%.

אמנם ההתחייבות של אלשטיין להזרים 250 מיליון שקל נוספים מספיקים לאי.די.בי פיתוח, הסוחבת על גבה חוב פיננסי נטו (לבעלי האג"ח והבנקים) של כ–3 מיליארד שקל, אוויר לנשימה עד סוף 2015, אך נכון להיום לאי.די.בי פיתוח חסרים 813 מיליון שקל כדי לעמוד בהתחייבויותיה ב–2016. הסכום הזה אמור להגיע משני מקורות עיקריים: מכירת השליטה בכלל ביטוח, הנסחרת לפי שווי שוק של כ–3.5 מיליארד שקל, והזרמות נוספות של אלשטיין, שכבר הזרים ונתן התחייבויות להזרמות של 1.35 מיליארד שקל.

אם אלשטיין יזרים 800 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח, הונה העצמי יתחזק בצורה משמעותית - ובכך יגדלו הסיכויים כי הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, תעניק לו היתר שליטה בכלל ביטוח, שאותה אינו מעוניין למכור בשלב הזה - מתוך הערכה כי ניתן להעלות בהמשך את שווייה באורח משמעותי.

באחרונה פנתה אי.די.בי פיתוח למשה טרי, הנאמן בכלל ביטוח מטעם האוצר, בבקשה שכלל ביטוח תחלק דיווידנדים, אך טרי השיב לדירקטוריון אי.די.בי פיתוח בשלב זה בשלילה. בן משה אמנם הציע באחרונה להזרים הון של 150 מיליון דולר לצורך תמיכה בדסק"ש (בין אם הזרמה ישירה לדסק"ש, או באמצעות אי.די.בי פיתוח), אך נראה כי הוא מעוניין להותיר מאחוריו את ההשקעה הכושלת וקצרת המועד (כשנה) של 700 מיליון שקל באי.די.בי פיתוח, שעד כה הסבה לו הפסד של כ–600 מיליון שקל.

כך, בשבוע שעבר הפעיל בן משה את מנגנון הבמבי (קנה אותי או אקנה אותך), שלפיו הוא מציע לרכוש את אחזקותיו של אלשטיין תמורת כ–600 מיליון שקל.

עם זאת, אלשטיין אמנם מוכן לרכוש את אחזקותיו של בן משה במחיר המוצע, אך בשלב זה הוא אינו מוכן לדרישה של בן משה כי אם הוא ירכוש את אחזקותיו, הוא ייטול בכך על עצמו גם את התחייבויותיו של בן משה לביצוע הצעות רכש לרכישת מניות המיעוט באי.די.בי פיתוח תמורת 512 מיליון שקל (בחלקים שווים בידי אלשטיין ובן משה) ב–2015–2016. בעקבות כך, סוגיה זו עשויה להגיע לכותלי בית המשפט. כל זאת כשהנאמנים מטעם בית משפט בהסדר אי.די.בי, חגי אולמן ואייל גבאי, אינם מוכנים לפטור את בן משה מהתחייבויותיו.

בינתיים, דירקטוריון אי.די.בי פיתוח לא הסכים לדחות בכמה ימים את אסיפת בעלי המניות של דסק"ש, שאמורה להתכנס ביום שני הבא.

מניית אי.די.בי פיתוח בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker