הריבית הנמוכה ממשיכה לפגוע בהפניקס: הרווח הכולל התרסק ב-66%

הרווח הכולל של החברה הסתכם ב-75 מיליון שקל - לעומת רווח כולל של 225 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד - ירידה של 66% בשל הפרשה של 315 מיליון שקל לאחר מס

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

בשיאו של הפניקס לתאגיד הסיני פוסון, פרסמה הבוקר (ד') החברה את דו"חותיה הכספיים לרבעון הראשון של 2015. החברה, המנוהלת בידי אייל לפידות ונשלטת בידי יצחק תשובה, הציגה ירידה של 66% ברווח הכולל לרמה של 75 מיליון שקל, לעומת רווח כולל של 225 מיליון שקל בתקוןפה המקבילה אשתקד.

מקור הירידה ברווח הוא הפרשה של 315 מיליון שקל לאחר מס בגין הגדלת הרזרבות להתחייבויות הביטוחיות של החברה. מאחר ולחברה יש ביטוחי מנהלים מבטיחי תשואה, הריבית הנמוכה במשק מקשה על החברה לעמוד בהתחיבויות אלו. לפיכך, היא נאלצה להפריש את הסכום המדובר על מנת לעמוד בהתחיבויות אלו.

אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'

היקף הנכסים המנוהלים ע"י קבוצת הפניקס (משתתף, נוסטרו, פנסיה, גמל ושירותים פיננסיים) גדל והסתכם בסוף חודש מארס 2015 לסך של כ-162 מיליארד שקל, לעומת סך של כ-151 מיליארד שקל נכון ליום 31 במארס 2014, גידול בשיעור של כ-7.5%. ההון המיוחס לבעלי מניות הסתכם בסך של כ-3.9 מיליארד שקל.

הנכס העיקרי של חברת ביטוח הוא תיק הביטוח שלה. חישוב שוויו של תיק ביטוח ‏(פוליסות ארוכות טווח הכוללות פוליסות חיים ובריאות‏) מציב בעיה קשה, שכן בעוד ההכנסות של חברת הביטוח הן הפרמיות ששילמנו, הרי שאת ההוצאה ‏(תשלום בעת הפעלת הביטוח‏) קשה לחזות במדויק - וכך התיק מתגלגל לאורך שנים. לשווי של תיק הביטוח קוראים ערך גלום ‏(EV (Embedded Value‏. ה–EV מביא בחשבון רק את העסקים הקיימים, ולא את העסקים הפוטנציאליים של חברת הביטוח. השאלה אם חברות הביטוח נסחרות לפי הערך הגלום או בפחות ממנו היא שאלה שמעסיקה את מרבית מעריכי השווי של חברות.

הערך הגלום (EV) של החברה ליום 31.12.2014 הסתכם לסך של כ-6.4 מיליארד שקל. ה-EV הושפע לשלילה מהירידה בריבית חסרת הסיכון בסך של כ-429 מיליון שקל. בנטרול ירידה זו, צמח ה-EV בשיעור של כ-7% בהשוואה לאשתקד.

שווי ערך המכירות החדשות (VNB) המשיך במגמת הצמיחה הרב שנתית והגיע בשנת 2014 לכדי כ-493 מיליוני שקל, גידול של כ-28% לעומת אשתקד.

בתחום ביטוח החיים וחיסכון ארוך הטווח הסתכם הרווח הכולל לפני מס בשלושת החודשים הראשונים של שנת 2015 בכ-17 מיליון שקל בהשוואה לסך של כ-119 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. זאת בשל הירידה בשיעורי הריבית במשק. כתוצאה מירידה זו הוגדלו הרזרבות להתחייבויות הביטוחיות בסך של כ-296 מיליון שקל לפני מס ושל כ-184 מיליון שקל אחרי מס.

בתקופת הדו"ח נגבו דמי ניהול משתנים בפוליסות המשתתפות ברווחים ששווקו עד שנת 2003 בסך של כ-196 מיליון שקל (לפני מס) בהשוואה לסך של כ-93 מיליון שקל (לפני מס) בתקופה המקבילה אשתקד, הגידול נובע מתשואות ריאליות גבוהות יותר שהושגו ע"י החברה בתקופת הדו"ח ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

בתחום ביטוח בריאות, הפרמיות שהורווחו ברוטו בשלושת החודשים הראשונים של שנת 2015 הסתכמו לסך של כ-404 מיליון שקל בהשוואה לסך של כ-370 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד, גידול של כ-9%. התוצאות בתקופת הדו"ח הושפעו מהותית מהפרשה שביצעה החברה בשל בדיקת נאותות העתודה (LAT) בביטוחי סיעוד פרט בסך של כ-181 מיליון שקל, כתוצאה מהירידה בריבית חסרת הסיכון ומעדכון הנחות לגבי שיעורי הביטולים. ההפסד הכולל לפני מס בתקופת הדו"ח הסתכם לסך של כ-178 מיליון שקל בהשוואה לרווח כולל בסך של כ-33 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. ההפסד נובע בעיקר מהפרשה שביצעה החברה בשל בדיקת נאותות העתודה (LAT) בביטוחי סיעוד פרט כאמור לעיל, וכן מגידול בתביעות.

מניית הפניקס בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker