הצניחה במחיר הנפט הובילה לנפילה של 12% ברווח התפעולי של המ־לט

בניכוי הוצאה חד־פעמית שנבעה מרכישת קיימברידג' הבריטית, הרווח התפעולי של המ־לט ברבעון הראשון הגיע
ל–2.8 מיליון דולר, וההכנסות ירדו ל–21.6 מיליון דולר ■ נפילת מחירי הנפט קטעה תשעה רבעונים של שיפור בתוצאות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נפילת מחירי הנפט קטעה את מגמת השיפור בתוצאותיה הכספיות של חברת המ־לט שבשליטת קרן פימי. המ־לט מייצרת מחברים, ברזים ושסתומים למערכות פיקוח ובקרה תעשייתיות ולמערכות הובלת גזים אולטרה־נקיים בתעשיית המוליכים למחצה ובתעשיות אחרות, כמו ייצור פנלים פוטו־וולטאיים ומכשור אנליטי.

הרווח הנקי של המ־לט ירד ב–42% ברבעון הראשון, לעומת הרבעון המקביל ב–2014, והסתכם ב–1.5 מיליון דולר. הכנסות החברה גדלו ב–4.3% והסתכמו ב–24.4 מיליון דולר. הגידול בהכנסות החברה נבע מאיחוד, לראשונה, של הכנסות החברה הבת קיימברידג' (Cambridge) שנרכשה ברבעון הראשון של 2015, ותרמה 2.8 מיליון דולר להכנסות המ־לט. בניכוי איחוד תוצאותיה הכספיות של קיימברידג' - שפועלת בתחום מערכות להובלת גזים בתעשיות מסכי ה–LED, פטרוכימיה, מכשור אנליטי ופרמצבטיקה - הכנסותיה של המ־לט ירדו ב–8.9% ברבעון הראשון, ל–21.6 מיליון דולר.

הירידה בהכנסות נבעה מקיטון של 8.3% בהכנסות המ־לט במגזר התעשייה התהליכית ל–15.3 מיליון דולר, כתוצאה מירידה בביקושים למוצרי החברה בתעשיית הנפט והגז בצפון אמריקה ודרום מזרח אסיה. הירידה בביקושים נבעה מצניחה בהשקעות של חברות הנפט והגז בתגובה לנפילה במחירי הנפט. אורי אולינר, מנכ"ל המ־לט, אמר שבעקבות התבדות התחזיות לנפילה נוספת במחיר הנפט ל–30 דולר לחבית, ניכרת התאוששות בביקושים במגזר זה.

פס ייצור בהמ-לט
חברת המ-לטצילום: רון שטיינבלט

מחזור המכירות של המ־לט במגזר המוליכים למחצה, הפנלים הפוטו־וולטאיים ומסכי ה–LED גדל ב–35% ברבעון הראשון, והסתכם ב–9.1 מיליון דולר. עם זאת, בניכוי הכנסותיה של קיימברידג', ירדו ההכנסות במגזר המוליכים למחצה ב–4.8% והגיעו ל–6.3 מיליון דולר. אחד הגורמים לירידה במכירות היה התחזקות הדולר.

הרווח הגולמי של המ־לט ירד ב–1.1% ברבעון הראשון ל–9.2 מיליון דולר - 37.8% מהמחזור, לעומת 39.9% מהמחזור במקביל. הירידה ברווח הגולמי והשחיקה ברווחיות הגולמית הן תוצאה של איחוד הכנסות קיימברידג', שרווחיותה הגולמית נמוכה מהרווחיות הממוצעת של הקבוצה.

הרווח התפעולי של המ־לט ירד ב–18.8% והסתכם ב–2.6 מיליון דולר - 10.5% מהמחזור, לעומת 13.5% ברבעון המקביל. חלק מהירידה ברווח וברווחיות התפעולית נבע מזקיפת הוצאות של 217 אלף דולר, שנבעו מרכישת החברה הבריטית. בניכוי הוצאה חד־פעמית זו, הרווח התפעולי ירד ב–12%, ל–2.8 מיליון דולר. השפעת התחזקות הדולר על הירידה במכירות מותנה מהירידה בהוצאות הייצור בשל פיחות השקל כלפי הדולר.

שורת הרווח הנקי נפגעה מקפיצה בהוצאות המימון ל–796 אלף דולר, בהשוואה ל–184 אלף דולר במקביל, בשל הפסד בהוצאות הגנה על שער החליפין של השקל ומעודף בסך 6.8 מיליון דולר של נכסים על התחייבויות נקובות ביורו.

אולינר אמר שהחברה ממשיכה לפעול להגדלת סל המוצרים שלה ולהרחבת פעילותה לטריטוריות נוספות, וכן לאתר מועמדות לרכישה שתואמות את אסטרטגיית הצמיחה שלה. המ־לט הפחיתה ב–528 אלף דולר את מחיר הרכישה של קיימברידג', לאחר שלא עמדה ביעדי ההון העצמי למועד הרכישה.

מניית המ-לט בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker