התייעלות והירידה בנפט הזניקו את הרווח הנקי של אבגול בכ-240% ל-9.2 מיליון דולר

הרווחיות הגולמית של יצרנית הבדים הלא ארוגים קפצה במהלך הרבעון מ-14.6% ל-24.1% הודות לירידה בעלות חומר הגלם המרכזי שלה – הפוליפרופילן ■ המנכ"ל דיויד מלדרם: "הרווחיות הגבוהה זמנית ונובעת מכך שמחירי המכירה, המוצמדים למחיר חומר הגלם, מתעדכנים בדחייה של רבעון"

ערן אזרן

יצרנית הבדים הלא ארוגים אבגול, הנמצאת בשליטת קרן את'מבה (Ethemba) הבריטית, סיימה את הרבעון הראשון של 2015 עם זינוק של 240% ברווח הנקי לכ-9.2 מיליון דולר. הזינוק ברווח הנקי נבע משילוב של שני גורמים מרכזיים: שיפור ביעילות הייצור, במיוחד במפעלים בארה"ב, והירידה במחיר הפוליפרופילן, חומר הגלם המרכזי של החברה, המושפע ממחיר הנפט היורד. מניית החברה, שעלתה בשנה האחרונה בכ-20%, עולה כעת ב-3.5% נוספים.

אבגול עוסקת בייצור שיווק ומכירה של בדים לא ארוגים המשמשים לייצור מוצרי היגיינה, בעיקר חיתולים חד פעמיים לתינוקות ומבוגרים ומוצרי היגיינה נשית; וכן בייצור מוצרים לתחומי החקלאות, ריהוט וריפוד, בנייה, ביגוד, מגבונים חד פעמיים ועוד. עיקר המוצרים של המפעלים בישראל מופנים ליצוא, בעוד שמפעלי החברה בארה"ב, רוסיה וסין מייצרים מוצרים המיועדים בעיקר לשווקים המקומיים במדינות הללו.

אבגול, שלה חוב של כמיליארד שקל לבעלי האג"ח, נסחרת בתל אביב לפי שווי של כ-1.1 מיליארד שקל. החברה מושפעת ממחיר הנפט בעולם בשתי צורות: עלות חומר הגלם שלה קטנה בשעה שמחיר הנפט בעולם יורד (הפוליפרופילן הוא פולימר המיוצר מתזקיק של נפט). בנוסף, החברה מעדכנת מדי רבעון את מרבית מחירי מוצריה בהתאם לשינוי בעלות הפוליפרופילן. העיכוב המובנה בין הורדת מחירי המכירה לבין הירידה במחיר חומר הגלם מאפשר לחברה להציג רווחיות יוצאת דופן בשעה שמחירי הנפט יורדים.

הכנסותיה של אבגול הסתכמו ברבעון בכ-86.8 מיליון דולר, ירידה של כ-2% לעומת ההכנסות ברבעון המקביל אשתקד. הירידה בהכנסות נבעה בעיקר מירידת מחירים של כ-3% ביחס לרבעון המקביל, וזאת בשל הקיטון במחיר הפוליפרופילן במהלך הרבעון הקודם. למרות הירידה הנומינאלית בהכנסות, נפח הפעילות של החברה דווקא עלה בכ-10% בהשוואה לרבעון הראשון של 2014. החברה עדכנה כי במהלך הרבעון הראשון המשיכו מחירי הפוליפרופילן לרדת, כך שמחירי המכירה צפויים להמשיך ולהישחק גם ברבעון השני.

דיויד מלדרם

הירידה במחירי חומר הגלם השתקפה היטב בשורת הרווח הגולמי של אבגול וברווחיות הגולמית שלה. הרווח הגולמי הסתכם ברבעון בכ-20.9 מיליון דולר, זינוק של 66%. במקביל, הרווחיות הגולמית קפצה מ-14.6% ל-24.1%. בנוסף לקיטון בעלות חומרי הגלם, מה שתרם לעלייה ברווח הגולמי וברווחיות היו שיפורים ביעילות של קווי הייצור של החברה בארה"ב. מנכ"ל החברה, דיויד מלדרם, הדגיש כי "הרווחיות הגבוהה ברבעון היא זמנית ונובעת מכך שמחירי המכירה, המוצמדים למחיר חומר הגלם, מתעדכנים בדחייה של רבעון".

הרווח התפעולי של אבגול ברבעון הסתכם בכ-14.2 מיליון דולר, בהשוואה ל-6.3 מיליון דולר ברבעון הראשון של שנת 2014 – זינוק של 125%. ה-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי, בניכוי הכנסות חד פעמיות והוצאות שאינן תזרימיות) הסתכם ברבעון הראשון בכ-18.8 מיליון דולר (כ-21.6% מסך ההכנסות), בהשוואה ל-11.2 מיליון דולר (12.6% מסך ההכנסות) ברבעון הראשון של 2014. זוהי עלייה של כ-68%.

במקביל לשיפור בתוצאות התפעוליות, אבגול הצליחה להגדיל גם את תזרים המזומנים מפעילות שוטפת לכ-15.5 מיליון דולר, בהשוואה לתזרים שלילי של 8.1 מיליון דולר ברבעון הראשון של שנת 2014. העלייה בתזרים מיוחסת בעיקר לרווח הנקי הגבוה ולירידה בהון החוזר כתוצאה מירידה ביתרות הספקים של החברה בשל מחיר רכישה ממוצע נמוך של הפוליפרופילן. ההון העצמי המיוחס לבעלי החברה מסתכם בכ-110 מיליון דולר, כך שהחברה נסחרת לפני מכפיל של 2.7 על ההון העצמי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker