שותפויות הגז של תשובה הרוויחו 60 מיליון דולר ברבעון אחד - הרווח הגבוה אי פעם

הגידול ברווח נבע מקיטון בהוצאות המימון, וזאת מאחר שברבעון המקביל בוצעו השותפויות עסקות הגנה הקשורות להנפקת האג"ח ■ במהלך הרבעון נמכר מתמר וים תטיס כ-1.97 BCM גז טבעי, עלייה של כ-16% ■ אבנר ודלק קידוחים זינקו בכ-20% ובכ-14% מתחילת 2015

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ערן אזרן

דלק קידוחים ואבנר, שתי שותפויות האנרגיה בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, הצליחו ברבעון הראשון של 2015 להגדיל את הרווח הרבעוני ב-65% ל-60 מיליון דולר, כך עולה מהדו"חות הכספיים שפורסמו הלילה (ג').

זהו הרווח הרבעוני הגבוה בהיסטוריה של שתי השותפויות, והוא שקול למחצית הרווח שנרשם ב-2014 כולה. הגידול ברווח נבע, בעיקר, מקיטון משמעותי בהוצאות המימון, וזאת מאחר שברבעון המקביל בוצעו עסקות הגנה גדולות הקשורות להנפקת אג"ח.

צילום: רויטרס

במהלך הרבעון הראשון של 2015 מכרו כלל השותפות במאגרים תמר וים תטיס כ-1.97 מיליארד מטר מעוקב (BCM) של גז טבעי, עלייה של כ-16% ביחס לרבעון המקביל, וכ-93 אלף חביות קונדנסט (חומר גלם לייצור נפט) עלייה של כ-22%. הכנסותיהן המצרפיות של דלק קידוחים ואבנר הסתכמו בכ-120 מיליון דולר, עלייה של כ-5%. שתי השותפויות שילמו במהלך הרבעון תמלוגים לבעלי עניין (השותף הכללי) ולמדינה בסכום כולל כ-18 מיליון דולר.

עלות הפקת הגז, שכוללת גם את הוצאות תפעול תמר וים תטיס, הסתכמה ברבעון בכ-10.6 מיליון דולר, בהשוואה לכ-12.4 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד – ירידה של 14.5%. הירידה בעלויות ההפקה, שכוללות, בין היתר, הוצאות שינוע והובלה, שכר עבודה, יעוץ, תחזוקה וביטוח, נבעה מצמצום עלויות התחזוקה בתמר וים תטיס. הוצאות הפחת והאזילה והפחתות נוספות הסתכמו בכ-14.3 מיליון דולר, עלייה של כ-28%, וזאת על רקע העלויות הכרוכות בסיום השאיבה מים תטיס.

מניית אבנר בשנה האחרונה

הסעיף המרכזי שתרם לגידול ברווח הרבעוני היה הירידה בהוצאות המימון, שהצטמקו לכ-16.8 מיליון דולר, בהשוואה ל-31 מיליון דולר בתקופה המקבילה. הוצאות המימון מיוחסות לתשלום ריבית בגין סדרת האג"ח שהנפיקו שתי השותפויות במאי 2014 (תמר בונד), ומיועדת בעיקר להרחבת פרויקט תמר ופיתוח לווייתן. הירידה בהוצאות המימון נבעה מכך ש בתקופה המקבילה ביצעו השותפויות עסקות הגנה על שערי ריבית, ולכן נאלמו לרשום הפרשה בדו"חות הכספיים.

שותפויות הגז – זינוק של עד 20% מתחילת השנה

לאחר פרסום התוצאות הכספיות, יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים ואבנר עולות בכ-1.4% וב-3.5%, ומשלימות עלייה של כ-20% ושל כ-14% מתחילת 2015 בהתאמה. העליות החדות בשבועות האחרונים נובעות, בעיקר, מהשינוי המסתמן בעמדת המדינה ביחס לקידום התחרות בשוק הגז. בעוד שבתחילה, הממונה על ההגבלים, פרופ' דיוויד גילה, דחף לפירוק הבעלות על מאגרי תמר ולווייתן כך שייווצרו 5-6 שחקנים שיתחרו ביניהם, נראה כי הממשלה החדשה נוטה לקדם פשרה מרוככת שלא תכלול שינויים משמעותיים.

מניית דלק קידוחים בשנה האחרונה

יתרה מזו, מינויו של פרופ' איתן ששינסקי כיועץ מיוחד לשר האנרגיה החדש, יובל שטיינץ, מחזקת את ההערכה שלא יבוצעו צעדים רגולטוריים יוצאי דופן בשוק האנרגיה. ששינסקי, שעמד בראש הוועדה לבחינת המיסוי על משאבי הגז בישראל, אמר לפני כחצי שנה כי פיצול הבעלות על מאגרי הגז בין קבוצת דלק ונובל אנרג'י ייצור דואופול שלא יוביל להורדת מחירים. ששינסקי הציע להצמיד את מחירי הגז בישראל למדד של מחירי הגז במדינות מקבילות בעולם, שייקבע על ידי צוות מקצועי, וזאת כתחליף לפיקוח מחירים ישיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker