זינוק בהלוואות מכאל וישראכרט; הריבית הממוצעת גבוהה מהמותר בשוק האפור

עם זאת, ישראכרט וכאל אינן כפופות לכללים החלים על השוק האפור ■ כאל גובה ריבית של 10.8%, וישראכרט 8.3% ■ ישראכרט הציגה צמיחה של 6% במחזור הקניות בכרטיסים

סיון איזסקו
שתפו בפייסבוק

חברת כרטיסי האשראי ישראכרט בניהולו של רונן שטיין הציגה הבוקר את דו"חותיה הכספיים לרבעון הראשון שלשנת 2015 מהם עולה כי היקף האשראי הצרכני צמח בשיעור של 68% לעומת הרבעון המקביל אשתקד והסתכם בכ-1.03 מיליארד שקל. הריבית הממוצעת על הלוואות אלו עמדה על 8.3% - כלומר ישראכרט גובה מלקוחותיה ריבית ממוצעת הגבוהה מהריבית המרבית המותרת לגבייה על ידי גופים מתחרים בשוק החוץ בנקאי (8.03%). אך נבהיר כי בהיותה תאגיד בנקאי, ישראכרט אינה כפופה למגבלת הריבית החלה על התאגידים החוץ בנקאיים.

נציין כי גם חלק מהבנקים, המעמידים אשראי למי שאינו מנהל את חשבון העו"ש בבנק - כמו למשל בנק ירושלים ובנק אגוד - גובים ריבית ממוצעת גבוהה מזו המותרת לגבייה על ידי גופים חוץ בנקאיים (בין היתר השוק האפור). חברת מימון ישיר שגובה גם היא ריבית גבוהה, עושה זאת באמצעות שיתופי פעולה עם תאיגידי בנקאיים על מנת שיותר לה לגבות ריביות גבוהות מהקבוע בחוק.

אתמול (ב') חברת כרטיסי האשראי כאל פירסמה אתמול את דו"חותיה בהם נחשף כי ריבית גבוהה אף יותר - 10.8%. למרות הריבית היקרה של כאל, היקף האשראי שהיא מעמידה לצרכנים גדל ב-17% ביחס לרבעון המקביל אשתקד והסתכם בכ-2.37 מיליארד שקל.

רונן שטיין מנכ"ל ישראכרטצילום: סיון פרג'

ישראכרט גם הגדילה את האשראי לבתי העסק ב-17% והיקפו הסתכם בכ-944 מיליון שקל. הריבית הממוצעת הנגבית מבתי העסק עומדת על 4%.

הגידול באשראי הצרכני נועד לפצות על שחיקה מסוימת בהכנסות ישראכרט מסליקת כרטיסי אשראי בבתי העסק. הכנסות החברה מבתי העסק ירדו ב-2.2% ל-261 מיליון שקל ברבעון (ירידה של 6 מיליון שקל), אף שמחזור הקניות בכרטיסי החברה צמחו ב-6%.

אולם ישראכרט פיצתה את עצמה על הירידה בהכנסות מבתי עסק על ידי גביית העמלות ממחזיקי הכרטיסי. הכנסות החברה מעמלות ממחזיקי הכרטיסים עלו ב-9%, עליה של 10 מיליון שקל, ל-120 מיליון שקל ברבעון.

הצמיחה בהיקפי הקניות בכרטיסים המונפקים על ידי ישראכרט נרשמה במיוחד בכרטיסים החוץ בנקאיים ובכרטיסי אמריקאן אקפסרס. כך בכרטיסים הבנקאיים (כרטיסים המונפקים ללקוחות בסניפי הבנקים) של ישראכרט נרשמה צמיחה של 5.1% בהיקף רכישות הצרכנים ואילו בכרטיסים החוץ בנקאיים, המונפקים בשיתוף פעולה עם מועדוני לקוחות (בעיקר סופרפארם וחבר), נרשם גידול של 9.8%. כמו כן רשמה החברה צמיחה של 9.76% בהיקף הרכישות בכרטיסי אמריקאן אקפסרס - מותג המונפק בישראל באופן בלעדי על ידי ישראכרט.

בשורה התחתונה, הרווח הנקי של קבוצת ישראכרט ירד ב-24% והסתכם ב-63 מיליון שקל, בעיקר בשל גידול חד בהוצאות המכירה והשיווק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker