ברונפמן-פישר: הפסד של 73 מיליון שקל בפאלאס; הפסד של 272 מ' ש' בישראלום

פאלאס, חברה בת של ישראליום, אינה עומדת בכל אמות המידה הפיננסיות לאיגרות החוב שלה, שיתרתן כ-36 מיליון שקל

ערן אזרן

הצרות של מתיו ברונפמן לשולם פישר מחלחלות מטה מחברת האחזקות ישראלום המסובכת, גם לחברה הבת, פאלאס תעשיות. את 2014 סיימה פאלאס בהפסד עמוק של 73.4 מיליון שקל. ההפסד נגרם בשל הפרשה חד פעמית של 69 מיליון שקל שביצעה פאלאס בשל מכירת פעילות ייצור האלומיניום, המגבונים והנרות לקבוצת נטו של דודי עזרא. נטו שילמה עבור הפעילות כ-115 מיליון שקל, שהתקבלו לאחר תאריך עריכת הדו"חות.

ההפסד העמוק ב-2014 העביר את פאלאס, המנוהלת על ידי אלישע איתני, לגירעון של 43 מיליון שקל בהון העצמי. משרד רואה החשבון המבקר, KPMG סומך חייקין, לא הצמיד לדו"חות הערת "עסק חי", המלמדת כי החברה עשויה להתקשות לעמוד פירעון חובותיה. במקביל לגירעון בהון העצמי, לחברה גירעון של 18 מיליון שקל בהון החוזר (נכסים שוטפים אל מול התחייבויות שוטפות) בדו"ח המאחוד, וגירעון של 29 מיליון שקל ברמת הסולו. גירעון בהון החוזר עשוי להצביע על קשיים ביכולת לפרוע את החובות.

ב-17 בפברואר השלימה פאלאס מכירת מרבית פעילותה לקבוצת נטו תמורת כ-115 מיליון שקל, כאמור. כלל התמורה שימש את החברה לפירעון החוב הבנקאי שלה. לאחר המכירה, פאלאס ממשיכה להחזיק בפעילות נרות בארה"ב, האחראית על כ-25% מהמחזור העסקי שלה. במקביל, החברה מקימה בימים אלה מרכז לוגיסטי ראשון בנמל אשדוד, עם שותפה (50%), בהשקעה כוללת של כ-60 מיליון שקל. תחום המרכזים הלוגיסטיים סינרגטי לאחזקה נוספת של ברונפמן - רשת הרהיטים איקאה.

על רקע ההפסד ב-2014, פאלאס הודיעה כי אינה עומדת בכל אמות המידה פיננסיות לאיגרות החוב שלה (סדרה ו', אג"ח להמרה), שיתרתן מסתכמת בכ-36 מיליון שקל ושאינן מגובות בכל שעבוד או בטוחה. אי העמידה באמותה המידה מאפשרת לבעלי האג"ח להעמיד החוב לפירעון מיידי בתוך כ-60 יום. החברה מסרה שבכוונתה "לקיים שיחות ודיונים עם הנאמן בעניין".

מתיו ברונפמןצילום: תומר אפלבאום

פאלאס נדרשת לפרוע תשלום של כ-20 מיליון שקל לבעלי האג"ח במאי הקרוב,  ולפירעון תשלום אחרון במאי 2016. נכון לסוף 2014, לפאלאס יתרות מזומנים של 7.9 בלבד ברמת הסולו. עם זאת, האיגרות נסחרות בשוק בתשואה נמוכה של 5.3%, המגלמת צפי המחזיקים כי בעלי השליטה ימשיכו לתמוך בחברה,כפי שתמכו עד כה גם בישראלום. יצוין, שטרם עסקת "נטו", בעלי האג"ח ערכו אסיפה, כך שמכירת הפעילות נעשתה בתיאום עמם.

על רקע הקשיים התזרימיים, ברונפמן ופישר הודיעו כי יעמידו לפאלאס הלוואה של כ-15 מיליון שקל, ללא תמורה. הלוואה זו מתווספת להלוואה של כ-20 מיליון שקל שכבר העמידו בפברואר. כספי ההלוואה מיועדים לפירעון הוצאותיה והתחייבויותיה השוטפות של פאלאס, ובכלל זאת לפירעון החוב למחזיקי האג"ח. במקביל, החברה דיווחה כי הדירקטוריון בוחן אפשרות לבצע מחיקה של מניות החברה ואיגרות החוב מהמסחר, כנראה באמצעות הצעת רכש. פאלאס, שמניותיה סובלות מסחירות נמוכה, מגיבה להודעה בעלייה של כ-4%. שווי השוק של החברה מסתכם בכ-34 מיליון שקל בלבד.

במקביל להפסד בפאלאס, גם החברה האם, ישראלום, דיווחה על הפסד עמוק של 272 מיליון שקל, בהמשך להפסד של 260 מיליון שקל בשנתיים שקדמו לכן. ההפסדים העמוקים מיוחסים לירידת הערך של שופרסל, האחזקה העיקרית של ישראלום, שסובלת מהתחרות העזה וירידת המחירים בשוק הקמעונות. לישראלום גירעון של 376 בהון העצמי. עד כה העמידו ברונפמן ופישר סכום של כ-250 מיליון שקל לטובת תמיכה ישראלום, ובשקלול שטרי הון שלא נפרעו, היקף התמיכה מסתכם בכ-470 מיליון שקל.

מניית פאלאס בשנה החולפת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker