למרות גידול בהכנסות: הרווח הגולמי של אשטרום ירד ב-16%

קבוצת אשטרום נהנית בחודשים האחרונים מהפעילות הערה בשוק הנדל"ן וצבר ההזמנות שלה עלה ל-6.4 מיליארד שקל ■ החברה תחלק דיווידנד של 30 מיליון שקל

עמרי זרחוביץ'

קבוצת אשטרום, אחת מקבוצות הבנייה המובילות בישראל, דיווחה על עלייה של 2.7% בהכנסות הקבוצה ב-2014, שהסתכמו ב-3 מיליארד שקל. עם זאת, רווחי החברה ירדו במהלך תקופה זו. מניית החברה הגיבה לתוצאות בירידה של 1%.

קבוצת אשטרום, שמנוהלת על ידי גיל גירון, הונפקה בבורסה בתל אביב בחודש מאי האחרון לפי שווי של כמיליארד שקל. בהנפקה גייסה החברה כ-1.46 מיליארד שקל – 270 מיליון שקל במניות, והשאר באמצעות הנפקה של שתי סדרות אג"ח. המניה ירדה מאז ההנפקה ב-21%, אך שינתה מגמה מאז תחילת השנה עם עלייה של 15%. השליטה בקבוצת אשטרום נמצאת בידי חמש משפחות (נוסבאום, גירון, משורר, רובין וליפשיץ), המחזיקות יחד בכ-59% ממניות הקבוצה, ובנוסף מחזיקה קבוצת ההשקעות אלייד, בראשות פרופ' יצחק סוארי, ב-19% נוספים ממניות הקבוצה.

הרווח הגולמי של קבוצת אשטרום בשנת 2014 הסתכם בכ-462 מיליון שקל, לעומת כ-550 מיליון שקל ב-2013. שיעור הרווח הגולמי של הקבוצה ירד מ-18.9% ב-2013 ל-15.4% ב-2014. זאת, בעיקר בשל שינוי בתמהיל הפרויקטים, ובעקבות רווחים חד פעמיים שרשמה החברה ב-2013, בהם רכישה של חלק השותף של אשדר בפרויקט "טריו" בחיפה ו-59 מיליון שקל כתוצאה ממכירת מניות מבטח שמיר. הרווח הנקי השנתי של קבוצת אשטרום (המיוחס לבעלי המניות) הסתכם ב-68 מיליון שקל, לעומת כ-120 מיליון שקל ב-2013.

מנכ"ל אשטרום, גיל גירון (מימין), והיו"ר רמי נוסבאום
יו"ר אשטרום, אברהם (רמי) נוסבאוםצילום: ישראל הדרי

תוצאות החברה הושפעו מהאטה בהתחלות הבנייה וקיטון במכירות בעקבות אי הוודאות בשוק בעקבות נסיונות החקיקה של חוק מע"מ 0%. עיקר התרומה לגידול בהכנסות הניב מגזר קבלנות הבנייה בישראל, שההכנסות ממנו עלו בכ-12% לכ-1.72 מיליארד שקל. עלייה נרשמה גם בהכנסות ממגזר התעשייה, שעלו ב-13% ל-443 מיליון שקל. הכנסות ממגזר יזמות נדל"ן בישראל עלו ב-3% ל-786 מיליון שקל, וההכנסות מפעילות יזמות נדל"ן בחו"ל גדלו ב-15% ל-46 מיליון שקל.

החברה ציינה כי בעקבות ביטול מע"מ 0% הורגשה עלייה בפעילות בשוק הנדל"ן כולו, ולא רק בנדל"ן למגורים. מתחילת 2015 קיבלה החברה עבודות קבלניות חדשות לביצוע בישראל בהיקף כולל של כ-1.25 מיליארד שקל. בסך הכל, גדל צבר העבודות של קבוצת אשטרום, ונכון למועד פירסום הדו"חות הוא עומד על כ-6.4 מיליארד שקל, לעומת צבר של כ-3.7 מיליארד שקל בסוף 2013. דירקטוריון החברה אישר חלוקת דיווידנד בהיקף של כ-30 מיליון שקל.

רמי נוסבאום, יו"ר קבוצת אשטרום, מסר: "אנו מסכמים את שנת 2014 כשנה ראשונה עבור קבוצת אשטרום כחברה ציבורית. בחודשים האחרונים אנו עדים להתעוררות בשוק הנדל"ן בישראל ולגידול בהיקף הפרויקטים והעסקות. קיימת התעוררות בפעילות החברה בחו"ל, המתבטאת  בעיקר בפעילות היזמית בארה"ב שאת פירותיה נראה החל מהמחצית השנייה של 2015, וגם פרויקט החברה בבלגרד סרביה, המשלב מרכז מסחרי ובית מלון, נמצא בעיצומו ובנייתו צפויה להסתיים ברבעון השלישי של 2017. אנו מאמינים כי , כי הסינרגיה בין חברות הקבוצה, בשילוב עם המוניטין הרב שיש לה בשווקים בהם היא פועלת, יסייעו לנו להמשיך ולהגדיל את היקפי הפעילות גם בשנים הבאות".

בחודשים האחרונים דיווחה אשטרום על זכייתה בשני פרויקטים גדולים: הקמת נמל חיפה ביחד עם חברת שפיר בהיקף של כ-4 מיליארד שקל, וזכייה במכרז להקמת דיור להשכרה ולמכירה בחיפה בהיקף של כ-350  מיליון שקל. בנוסף, חתמה קבוצת אשטרום השבוע על הסכם בהיקף של כ-500 מיליון שקל עם קבוצת גינדי החזקות לבניית 860 יחידות דיור בפרויקט "כרמי גת".

מניית קבוצת אשטרום בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker